Beykoz’un Merdiven Davası’nda yargı süreci tamamlandı

  • 0
  • 8491
Beykoz’un Merdiven Davası’nda yargı süreci tamamlandı

2019 yılında Dost Beykoz’da yayınlanan ve ülke gündemini uzun süre meşgul eden, “Bina fiyatına merdiven yapmışlar” başlıklı haberin yargı süreci İstinaf Mahkemesi kararıyla sona erdi.

Bina fiyatına merdiven yapmışlar başlıklı haberden dolayı Belediye Başkanı Murat Aydın, dönemin Yazıişleri Müdürü Sinan Kavrakoğlu ve İmtiyaz Sahibi Kader Gür’e 100 bin TL’lik tazminat davası açmıştı.

Davanın yerel mahkeme safhaları Belediye Başkanı Murat Aydın’ın aleyhine sonuçlanmış, ilgili mahkeme yapılan haberin ilgili yasalara uygun ve eleştiri sınırları içerisinde olduğuna hükmederek davayı reddetmişti. Bunun üzerine dava Murat Aydın’ın talimatıyla İstinaf Mahkemesi’ne taşınmıştı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi’nde iş yükü nedeniyle yaklaşık 2 yıl bekleyen dava 15 Kasım 2023 tarihinde karara bağlandı. Yargıtay yolunun kapalı olduğu gerekçeli kararda kısaca, davaya konu haber bir bütün olarak değerlendirildiğinde, güncel olan konuların gazetecilik tekniği gereği okuyucunun ilgisini çekmesi için çarpıcı başlıklara yer verilerek iddia kapsamında ve eleştiri sınırları içerisinde aktarılmış olmasına, kullanılan ifadelerin hakaret niteliği taşımamasına, özle biçim arasındaki dengenin korunmuş olmasına, davacının kişilik haklarına saldırının hedeflenmemesine, dava konusu haberde kullanılan ifadelerin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında kalmasına göre davanın reddine karar verilmesinde bir isabetsizlik bulunmadığından, davacı vekilinin istinaf isteminin reddine karar verilmesi gerekmiştir” cümlelerine yer verildi.

Haber Merkezi

Kalan 30 milyon yeter mi?
Önceki Kalan 30 milyon yeter mi?
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal