Mert AKDEMİR
  • 07/01/2024 Son günceleme: 07/01/2024 15:30
  • 6.341

Aslında kazanmasına kazanır da muhalefetin mevcut taliplileri konu ‘Beykoz mu yoksa Beykoz Belediye Başkanlığı koltuğu mu?’ sorusuna verdikleri cevapta samimi değiller.

Yetkililere anlattım gelin size de anlatayım. Beykoz’da seçimi muhalefete -benim düşünceme göre- kazandırabilecek olan formülü Chp’li ilçe yetkililerinin bazılarıyla konuştum. O zamanlar Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanıydı. Tuncay Tolga Özçakmak’tan başka aday adaylığını açıklayan kimse de yoktu.

Masamızda farklı partilerin Beykoz ilçe başkan yardımcıları ve daha yüksek mertebede ki temsilcileri de vardı. He o isimleri Beykoz Chp temsilcileri ben unvanlarından bahsetmeden sadece arkadaşlarımız sandılar o ayrı. Yani biz bu formülü görüşmeye zaten Beykoz’da oluşturduğumuz ittifakımızla gittik. Hatta her anlattığım kişiye dedim ki; ‘daha etkili bir yöntem, fikir, uygulama adına ne derseniz deyin üretirseniz lütfen paylaşın onu uygulayalım.’ Hala ses seda yok. Geldiğimiz noktada daha da bir şey olacağı yok o da ayrı. Lakin tarihe not düşmüş olalım.

Malumunuz İyi Parti bu seçimlerde ittifak yapmadan seçimlere kendi adaylarıyla girecek. Beykoz’da da bir ittifak olmadan seçim Akp’den almak çok ama çok zor. Murat Aydın, 70 milyonluk ihaleyi hemşerisi Ali Bilir’e vermiş, imar çözülmemiş, uyuşturucu hala sorun falan bunların hepsi unutulur gider anında. Çünkü Beykoz’da herkes bilir ki aday kim olursa olsun Beykoz’da Akp’ye oy vermek Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermektir. Chp’nin adayı da diğer partilerin adayı da aslında bir bakıma Tayyip Erdoğan ile yarışır. Muhalefet adayı ne zaman ki Beykoz’da Akp’den oy alırsa seçim işte orada değişir.

Kazanacak formüle dönelim. Beykoz’da beni bilen Bilgehan Murat Miniç ile birlikte uzun yıllardır birlikte hareket ettiğimi, birlikte yerel basın, STK ve siyaset faaliyetleri yürüttüğümü bilir. O yüzden bu formülü Bilgehan Murat Miniç güzellemesi olarak görenlere de söylüyorum daha iyi bir formülünüz varsa söyleyin; onu istişare edelim.

Bilgehan Murat Miniç 2019 seçimlerinde İyi Parti Beykoz Belediye Başkan Adayıydı. Bu sıfata haiz Beykoz’da ikinci bir isim yok. Çünkü 2019’dan sonra ki ilk yerel seçimler 2024 Mart ayındaki seçimler. Ben dedim ki Murat Miniç’i Chp Beykoz Belediye Başkan Adayı göstersin. Böylece İyi Partiyle Beykoz’da siyasetin doğası gereği otomatik olarak bir ittifak yapılmış olur. Kendisinin Giresunlu eşinin Kastamonulu olması, genç olması, bizzat Şehit Lider Muhsin YAZICIOĞLU’nun tedrisatından geçmiş olması, Akp ve Chp başta olmak üzere Beykoz’da faaliyet gösteren hemen hemen bütün siyasi partilerin içinde sempati alanının olması, sevilmesi, Beykoz’un ilk uluslararası insani yardım derneği olan Gaye İnsan Derneği ile dünyanın dört bir yanında faaliyetler düzenlemesi, Beykoz’un üniversiteli çocuklarına burs sağlaması gibi sosyal  ve siyasal artılarının da herkes tarafından bilindiği bir isim.

Ankara’da nasıl milliyetçi muhafazakar Mansur Yavaş ismiyle Chp seçimi kazandıysa Beykoz’da aynı stratejiyi Bilgehan Murat Miniç ile izleyebilir. Yani Beykoz’da bir Ekrem İmamoğlu değil  Mansur Yavaş gereklidir. Aynı etkiye sahip başka bir isim aklına gelen varsa buyursun.

Adaylık ile birlikte hem Beykozlularda hem de Beykoz siyasetinde büyük bir sinerji yaratacağı aşikardır. Yanında hem yeni yüzleri hem de Beykoz’un ağır siyasi isimlerini rahatlıkla toparlayacaktır. En önemlisi Beykoz’da uzun zamandır siyasetin içerisinde bulunan ve sadece makam işgal eden, gençlere fırsat vermeyen, küçük olsun benim olsun anlayışlı karakterlerden kurtaracaktır. Unutmayın ki; önceki dönem Ak Parti tarafından Giresunlu Murat Aydın’ın Beykoz’a belediye başkan adayı yapılmasındaki en büyük etkenlerden biri Giresunlu Bilgehan Murat Miniç’tir.  

İyi Parti seçmeni büyük şehirlerde Chp ile geçişliliği çok olan bir yapıda. O yüzden seçim günü yaklaştıkça iyiden iyiye konsolide olan seçmen güçlüden yana tavır koyacak ve yine iki seçenek arasında tercihini yapacaktır.

İşte benim seçimi kazanır dediğim ve Chp’li yetkililerle paylaştığım formülüm bu. Yaparlar, yapmazlar, şöyle olur böyle olmaz vs. bunların hepsi ayrı tartışma konuları ve hepsi ‘mevzu Beykoz mu yoksa Beykoz Belediye Başkanlığı Koltuğu mu’ sorusuna takılıyor. Daha iyi bir formülü olan varsa yine söylüyorum lütfen buyursun.

Yazarın Yazıları