Beykoz'un liderleri

  • 21.12.2019 15:38
  • Okunma: 6795 kez

Erdal ÖZTÜRK


Beykoz her dönemde kendi liderlerini yetiştirmiştir.

Geriye dönüp bakıldığında sanayi, eğitim, sendika, sağlık, siyasi, bürokrasi, din ve spor alanlarında birçok liderin izlerine ulaşabiliriz. Bunların içinde dönemlerinde oldukça iz bırakanların bugün de isimleri sık sık telaffuz edilmektedir.

Ne zaman Beykoz liderlik konusunda sıkıntı çektiyse hep dışarıdan ithal yöneticiler başımıza geçmiştir. Bunların örnekleri çoktur.

Buralardan günümüze gelirsek, Beykoz'un liderleri birçok alanda önderlik yapmaya gayret sarf ediyorlar. Günümüzün liderleri ağırlıklı olarak siyasi yönde ağır basıyor. Siyasi alanın yanında biraz spor ve STK olanları da mevcuttur. Yetişmiş insan sayımız maalesef çok az. Onun için yetişmiş insanlarımıza sahip çıkmalıyız. Çok çabuk kenara koyma yolu, yeni yeni başkalarını bulma çabası hep Beykoz'un kaybına yol açmıştır.

Tabiatın boşluk kaldırmayacağı gibi yönetimlerde de oluşan boşluklar, gereksiz çekişmeler, menfaat ilişkileri ve halktan kopuk olmak enerjiyi birbirimize harcadığımızda yönetenden çıkar, yönetilen kesimde kalmaya mahkumuz. Beykoz'un üniversite mezunları işsiz dolaşır. Beykoz dışından gelen bürokratlar bu boşluğu doldurur.

Hatada ısrar etmek ahmaklıktır. Belediye Başkanı da dışarıdan gelir, İlçe Başkanı da dışarıdan gelir, Meclis Üyeleri de dışarıdan gelir. İkametgah zorunluluğu olmasa inanın muhtarlarımız bile dışarıdan gelir. Yetişkin ve donanımlı insan kolay yetişmiyor. Biz dışarıdan gelen çok ithal yöneticiler gördük. Belki Beykoz'a hizmet eden de oldu. Zamanlarını geçirip giden gidenler de oldu. Günümüzün Beykoz liderleri daha çok siyasi alanda görülüyor.

Önümüzde hem CHP, hem AK Parti İlçe Kongreleri olacak. İstikrar çok önemli AK Parti'deki istikrar, CHP'den daha fazla. Ben mesela 2004-2009, 2009-2014 toplamda iki dönem 10 yıl CHP'de Meclis Üyeliği yaptım. 10 Yılda 9 İlçe Başkanı ile çalıştım. 10 Yılda 9 İlçe Başkanı, zaman kaybı, olayları kavrama, uyum, sorunlara ve çözümlere bakış tarzı, hepsi birer başlı başına zamana yenilmek ve halka ulaşımda mesafelerin artması demek.

CHP kongresi çok yakın zamanda olacak. Şimdilik 3 aday görülüyor. Mevcut İlçe Başkanı Aydın Düzgün, eski İlçe Başkanı Mahir Taştan ve Gülten Demirbaş. CHP kongresinin öncesini ve sonrasını bir gazeteci olarak takip etmeye çalışıyorum. Yazı baskıya girdiğinde CHP Kongresi bitmemiş olacak. Onun için tahmini yorumlarımı yanlış anlamalara sebep olmamak için yazmayacağım. Çünkü Aydın Düzgün ve Mahir Taştan ile iyi görüşen birisiyim. Gülten hanımı da tanırım ve saygı duyduğum birisidir. CHP kongresi tamamlandığında yazacaklarım olur mu? Olma ihtimali yüksektir.

AK Parti İlçe Kongrelerine daha çok zaman var. Beykoz'un liderlerine, kanaat önderlerine sahip çıkalım. Aktif görevde olur ya da olmaz. Hepsi birer tecrübe abidesidir. Tabi bu liderlerin yanında bir hoplayan bir zıplayanları da gördük. Aldığı makamın hakkını veremeyen, altında ezilenleri de gördük. Hep aynı yerde, konumda kalacaklarını zannedenlerde oldu. Onlar bir görünüp, bir kaybolanlar oldular. Sonrasında kafalarına çok vuranlar oldu ama faydası hiç olmadı.

Asla iç çekişmelere girmeyelim. Birbirimizi bir yerlere gidip şikayet etmeyelim.

Dünden kalan, devam edenlere saygı duyalım.

Benden söylemesi...

Pat! Diye bakarsınız ithal başkanlar başımızda oluverir...

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları