Beykoz'un kütüphanesi, ilgi çekmeye devam ediyor

  • Güncelleme: 10.02.2020 17:21
  • Okunma: 7913 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Karlıtepe'de 2008 yılında yapımına başlanan seyir teraslı ve kütüphane minareli cami, vatandaşların ilgisini çekiyor.
Beykoz'un kütüphanesi, ilgi çekmeye devam ediyor

İstanbul'da minareli kütüphanesi olan tek cami özelliği taşıyan Karlıtepe Camisi, eşsiz manzarasıyla vatandaşları cezbediyor.

Türkiye'nin ve İstanbul'un dört bir yanından ziyarete gelen vatandaşlar, ilçede kar yağışının ilk etkisini göstermeye başladığı yer olarak bilinen Karlıtepe'ye akın ediyor. Aynı anda 45 kişiyi ağırlayabilen kütüphanede 2 binin üzerinde kitap bulunuyor.

Karlıtepe Camisi Vakıf Başkanı Hüseyin Kurt, ilk olarak çift minareli olarak cami projesinin daha sonra yurt dışında esinlenilen bir fikirle birlikte seyir teraslı ve kütüphane minareli camiye dönüştürüldüğünü aktardı.

Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler Köprüleri'nin yanı sıra İstanbul'un tarihi mekanlarının da çıplak gözle izlenebildiği kütüphaneye erişim asansörle sağlanırken minare yüksekliği ise 52 metre olarak açıklandı.

Seyir terasının da dahil edilmesiyle 61 metre uzunluğa sahip olan minareyi ziyaret ise ücretsiz olarak sağlanırken, ziyaretçiler istedikleri taktirde cami vakfına bağışta bulunabiliyor.

Kütüphane içerisindeki işlemelerin Milli Saraylar'dan gelen alanında uzman nakkaşlar tarafından yapıldığını dile getiren Kurt, tavana ise Arap alfabesinin hem Türkçe hem de Arapça okunuşlarını nakşettirdiklerini söyledi.

Kurt, "Özellikle hafta sonu asansörde, ciddi kalabalık ve uzun süre beklemeler yaşanabiliyor. Asansörün yanında kütüphaneye çıkan merdiven de mevcut fakat insanlar asansörü tercih ediyor. Gençlere merdivenleri kullanmalarını tavsiye ederken, ziyaretçilerimize hem İstanbul manzarasını hem de huzuru yaşatıyoruz" dedi.

Saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olan kütüphanede ziyaret saat sınırı bulunmazken, akşam ve yatsı namazlarının arasındaki vakitte kapalı bulunuyor.

Ezberlerde bulunan cami minaresi alışılmışlığının dışına çıkıldığı için hiç ziyaret etmeyen kişilerden eleştiri aldıklarını dile getiren Hüseyin Kurt, ziyaretten sonra olumsuz bir söylemle karşılaşmadıklarını aksine her gelen insanın teşekkür ettiğini söylüyor.

ÖZEL HABER / DOST BEYKOZ

Yorumlar (1 Yorum)

Aşkın Sibel Serdar (1 yıl önce)

Bu yaz üç kere misafir götürdük. Görevli rica minnet, asık suratla çıkardı. Bi de gidip orada oturmaya izin yok. Yani adı kütüphane ama hiçbirşeye dokunmazsın yasak. Müze anlayışında. Görevli zaten başka alem asık sürat. Sanki kendi şahsi özel mülkünü zorla gezdiriyor.

Yorum Yaz