Beykoz'un kurban pazarında renkli anlar yaşandı

  • Güncelleme: 06.03.2020 23:01
  • Okunma: 12097 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi’nin Çavuşbaşı Çiftlik Mahallesi'nde kurulumunu tamamladığı Kurbankent, renkli bir yarışmaya ev sahipliği yaptı.
Beykoz'un kurban pazarında renkli anlar yaşandı

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde düzenlenen yarışmalarından esinlenerek Beykoz'da geleneksel hale getirilen “Kurbankent Güzellik Yarışması” İstanbul Beykoz’da dördünce kez düzenlenerek, renkli anlara ev sahipliği yaptı. Yarışmanın birincisi İlker Altıntaş'ın yetiştirdiği 960 kiloluk montofon cinsi ‘Karadayı' oldu.

Kurbankent’te 3 binin üzerinde hayvanın yer aldığı 150 çadır jüri üyeleri tarafından gezilerek finale kalan kurbanlıklar belirlendi. Hafta sonu ise düzenlenen yarışmada dereceye girenler belirlendi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Ekinci, İBB Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Kerim Ayan, meclis üyeleri ve STK temsilcilerinin katıldığı yarışma, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, İBB Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Kerim Ayan, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Ekinci ve Veteriner Hekim Turgut Özdemir'in yer aldığı jüri ekibinin dereceye giren kurbanlıkları seçerken zorlandığı görüldü.

Tek tek jüriye tanıtılan finalist kurbanlıklar zaman zaman izleyicilere zor anlar yaşatsa da yarışma başarıyla tamamlandı.

Dereceye giren kurbanlıklar ise Ardahan'dan 960 kiloluk ‘Karadayı’ birinci, Ardahan’dan 870 kiloluk ‘Civanın Oğlu’ ikinci olurken, Ağrı'dan bin 30 kiloluk 'Canpolat' ve Kars'tan 900 kiloluk 'Bulut' üçüncülüğü paylaştılar.

- "Kurbankent bölgemize hareketlilik getirdi"

Birinci olan ‘Sur Güzeli’ne tam altın ödülünü takan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yarışmayla hem Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen kurbanlık satıcıları için hem de kurbanlık almaya gelen vatandaşlar için güzel bir geçirmek olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımızın bayramı huzurla geçirmesi için tüm önlemlerimizi aldık ve hazırlıklarımızı tamamladık. Kurbankent temizliğiyle ve düzenli yapısıyla örnek gösteriliyor. Yarışma da ayrı güzellik kattı. Yarışma, kurbanlıkların anatomik yapısı, dış görünümü, ağırlığı, temizliği ve besi durumu kriterlerine göre yapıldı. Kurbanlıkları yetiştiren vatandaşlarımızı kutluyorum. Bu Kurbankent ayrıca Çavuşbaşı'na da ayrı bir anlam daha getirdi. Bölge ekonomik olarak bir canlılık yaşıyor. İlçe genelinde bu hareketliliği arttırmak istiyoruz” dedi.

Ödül takdiminin ardından birinci olan Karadayı, Başkan Çelikbilek'in arabuluculuk yapmasıyla 20 bin lira bedelle satıldı.

Yarışma sonunda belediye tarafından vatandaşlara kavurmalı pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz