Beykoz’un köylerinde vergi muafiyeti süresiz uzatıldı

  • 0
  • 6551
Beykoz’un köylerinde vergi muafiyeti süresiz uzatıldı
Beykoz’un köylerinde vergi muafiyeti süresiz uzatıldı
Beykoz’un köylerinde vergi muafiyeti süresiz uzatıldı

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan’ın, Beykoz Belediyesi’nin vatandaşlardan haksız vergi aldığına yönelik açıklamasına Beykoz Belediyesi’nden tepki geldi.

Mahir Taştan, "31 Aralık 2025 tarihine kadar önceki tarifenin uygulanmasının gerekliliğini belirtilirken; kanun koyucu AKP, koyduğu kanunu uygulamıyor” suçlamasında bulunmuştu.

Mahir Taştan’ın söyleminin aksine Beykoz Belediyesi’nin, köylerde yaşayan vatandaşlara yönelik vergi muafiyetini Beykoz ve İBB meclislerinde oy birliği ile alınan kararlarla süresiz bir şekilde uzattığı ortaya çıktı

İlgili kanuna göre, mahalle olan köylerin muafiyeti 31 Aralık 2022 tarihinde sona ermişti.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, bu durumu dikkate alarak Beykoz Belediyesi’nin mahalle statüsüne geçirilen köylerden mahalle statüsünde emlak vergisi alındığını ifade ederek, Beykoz Belediyesi’nin haksız vergi aldığını iddia etmişti.

Bunun üzerine Beykoz Belediyesi’nin ilgili biriminden durumu soran Dost Beykoz Hukuk Servisi gerekli detaylara ulaştı.

Alınan bilgide, 6360 Sayılı 14 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1. Maddesi gereği, 'İstanbul ve Kocaeli il mülki sınırları içerisinde bulunan köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak bağlı bulundukları ilçe belediyesine mahalle olarak katıldığı' belirtilmişti.

Beykoz İlçe sınırları içerisinde bulunan toplam 20 köy, ilgili kanun maddesine istinaden 2014 yılı itibariyle mahalle statüsü kazanmış, mahalle statüsü kazanmış köylerde 31 Aralık 2022 tarihine kadar vergi muafiyetleri uzatılmıştı.

İlgili kanun maddelerine istinaden Beykoz ilçesine bağlı mahalle statüsü kazanmış toplam 20 köy hakkında 2014-2022 yılları arası vergi muafiyeti uygulanmıştı.

Kanunun belirttiği sürenin dolması sonrası Beykoz Belediye Meclisi 5 Temmuz 2023 tarihinde oy birliği geçen 2023-53 Nolu kararla vergi muafiyetini süresiz olarak uzatmıştır.

Beykoz Belediye Meclisi’nin kararı 27 Kasım 2023’de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gönderilmiş, 1377 Karar Nolu karar olarak OYBİRLİĞİ ile kabul edilmiştir.

Bu karar kapsamında, Beykoz sınırları içerisinde bulunan mahalle statüsü kazanmış toplam 20 köyün, Kırsal Yerleşik Alan olarak belirlenen bölgelerinde SÜRESİZ DAİMİ MUAFİYET sağlandığı bildirildi.

Meclis kararlarıyla süresiz muafiyet sağlanan yerleşim alanları şunlar oldu: Akbaba, Alibahadır, Anadolufeneri, Bozhane, Cumhuriyet, Dereseki, Elmalı, Göllü, Görele, İshaklı, Kaynarca, Kılıçlı, Mahmutşevketpaşa, Öğümce, Örnekköy, Paşamandıra, Polonezköy, Poyrazköy, Riva, Zerzeratçı.

MADDE 9 – 1: Kırsal Mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde,

  1. Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa, ve araziler emlak vergisinden,
  2. 26 Mayıs 1981 tarihli 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlardan muaftır.

İLGİLİ HABER: CHP Beykoz İlçe Başkanından haksız vergi çıkış

Haber Merkezi

 

Beykoz Belediyesi  karla mücadeleyi 300 personelle yapacak
Önceki Beykoz Belediyesi karla mücadeleyi 300 personelle yapacak
Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Sonraki Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor