Kültür

Beykoz’un kadınlarından muhteşem konser

Beykoz’un kadınlarından muhteşem konser
11.03.2017 12:18
| | |
6725

Foto galeri Video galeri

Beykoz Eğitime Destek Derneği, BEDES’in Kadınların Sesi Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle vermiş olduğu konserde dinleyenleri mest etti.

Çoğunluğu Beykoz Devlet Hastanesi personeli olan koro, zaman zaman duygulu bir atmosfer oluştururken, hareketli türkülerle de coşturdu.

Programın açılış konuşmasını yapan BEDES Başkanı Gülay Demirel, “çocuklarımıza katkı verdiğimiz gibi onların annelerine de, çocukların eğitimlerinde daha faydalı olabilmesi adına kurmuş olduğumuz kitap kulüplerinde; sosyal, kültürel ve kişisel olarak destekliyoruz.” dedi.

“Meşale anneleri projemizin yönetici olan Gülin hanıma teşekkür etmek istiyorum. 7 Yıldır bu projeyi yönetiyor ve Beykoz'da 17 mahallede küçük küçük okuma gruplarımız var. Hiç kitap okumayan bu annelerimiz 7 yıldır kitap okuma gruplarında birbirlerine kardeşçe sarılarak bu etkinliği devam ettiriyorlar.” ifadelerini kullanan Gülay Demirel, “az okuyan bir toplumuz var… Gelişmiş ülkeler de yılda kitap okuma oranı kişi başına 25 kitap olurken, bizim ülkemizde bir kitaba 6 kişi düşüyor. Neden biz bu günleri yaşıyoruz?” cümlelerine yer verdi.

Konserin, yoğun gündemden ve acılı günlerin ardından hoşça vakit geçirmelerine yol açabileceğini düşündükleri için böyle bir organizasyon yaptıklarını ifade eden Gülay Demirel, “en azında birkaç saat dertlerimizden uzaklaşacağız” dedi.

Halk Eğitim Müdürü: STK’larla birlikte kurs açabiliyoruz

Programın bir diğer konuşmacısı olan Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, halk eğitim müdürlüğü olarak birçok alan da kurslar açtıklarını ve bu kurslardan bir tanesinin de halk müziği kursu olduğunu söyledi.  Mamur, STK’larla birlikte de çeşitli kurslar açabildiklerini ifade ederek, BEDES ile de bu manada bir kurs yaptıklarını, destek veren herkese teşekkür ettiğini söyledi.

8 Mart’ta kadın türküleri

BEDES Kadınların Sesi Korosu ise, 8 Mart Dünya kadınlar günü olması münasebetiyle vermiş olduğu konserde sadece kadın türkülerini seslendirdi.

Güneydoğu Anadolu, Kütahya, Isparta, Şanlıurfa, Muğla, Denizli, Rumeli, Tokat ve Sivas gibi yörelere ait türküleri seslendiren BEDES Kadınların Sesi Korosu, Aktaş diye belediğim, Kütahya’nın pınarları, Burçak tarlası, Yarım İstanbul’u mesken mi tuttun isimli türküleri de okudu.

Beykoz Eğitim Destek Derneği (BEDES Başkanı Gülay Demirel konser sonrası koristlere, kadınlar günü nedeniyle çiçek vererek teşekkür etti.

Yaklaşık bir saat devam eden konseri Beykoz Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse’de izledi…  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, BEDES, Gülay Demirel, Koro, Türk Halk Müziği, Mustafa Mamur

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"