Beykoz’un kadınları savaşın çocuklarını ziyaret etti

  • 02.06.2022 12:09
  • Güncelleme: 02.06.2022 12:44
  • Okunma: 1812 kez
  • Yorum: 0
AK Parti ve İHH Kadın Kolları Başkanları Suriye’nin İdlip bölgesinde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere bölgeye gitti.
Beykoz’un kadınları savaşın çocuklarını ziyaret etti

AK Parti Beykoz Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve İHH Beykoz Kadın Kolları Başkanı Selma Sadıkoğlu beraberindekilerle gitmiş oldukları Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde iHH’nin lojistik merkezlerini ziyaret etti.

Hatay Reyhanlı’da 800 yetim çocuğun eğitim gördüğü Reyhanlı Eğitim Köyü’nü ziyaret eden heyet, yardımların toplanıp dağıtım yapılan İHH lojistik merkezlerinde de incelemelerde bulundu.

Reyhanlı Lojistik Merkezi içinde yar alan ve her gün 180 bin ekmeğin üretilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılan ekmek fırınını da ziyaret eden Beykozlular, yine ihtiyaç sahipleri için üretim yapan 50 kişinin çalıştığı terzihaneyi de gezdi.

Burada yapılan yardım çalışmalarını yerinde inceleme imkânı bulan grup, karayoluyla Suriye’nin İdlip şehrine geçti. İdlip’te Şam Yetim Köyüne giden Beykozlu kadınlar, daha önce tırlarla bölgeye giden hediyeleri çocuklara dağıttı. Grup, Hz. Aişe Torunları Yetim Köyüne yapılan ziyarette de aynı heyecanı yaşadı.

Eriha bölgesini de ziyaret eden heyet, bölgede sevgiyle karşılandı. Olağanüstü bir ilgi gösterilen Beykozlu kadınlar, haftada yaklaşık 50 ameliyatın yapıldığı göz merkezinin de de incelemelerde bulundu.

Savaşta yaralanan ve engelli olarak hayatını sürdürmek zorunda olan çocuklara protez bacak takılan merkezin çalışmalarını yerinde gören kadınlar, orada 50 çocuğun protez bacak taktırmak için sırada beklediğini öğrendi.

Bölgede, çok etkilendiğini ve yıkık dökük virane bir ülke gördüklerini ifade eden AK Parti Beykoz Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, manzara karşısında, insan olmanın çok kıymetli bir şey olduğunu ve kim olursa olsun, ne olursa olsun, dil, din, ırk gözetmeksizin insanın yaşaması için mücadele etmenin bir insanlık görevi olduğunu kaydetti. Bayan Zayıf, Türk askerinin bölgede olmasınında ülkemizin güvenliği açısından hayati önem taşığını bizzat yerinde gözlemlediğini söyleyen Zayıf, "gerek buradakı çocukların, gerekse kahraman askerlerimizin Allah yardımcıları olsun” ifadelerini kullandı.

AK Partili kadınlar olarak bölgedeki savaş çocukları için zaman zaman çalışmalar yaptıklarını ve manzarayı gördükten sonra daha fazla mücadele etmek gerektiğini anladığını dile getiren Gaye Zayıf, bölge halkına sadece Türkiye’nin destek sağlaması da dünyanın bu insanlara bakışını anlamak açısından utanç verici bir tablo oluşturduğunu söyledi. Gaye Zayıf, “bu çocuklar dünyanın umurunda değil” dedi.

Öte yandan beraberindeki iki yardımcısı ile bölgeye giden İHH Beykoz Kadın Kolları Başkanı Selma Sadıkoğlu’da, İHH olarak bölgede en önemli yardım kuruluşu olduklarını, yardımları arttırmaya çalıştıkları gibi yardım yapan kuruluşların sayısını da arttırtmaya çalıştıklarını ifade etti.

Bayan Sadıkoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti bölgede varlığını hissettiriyor, Türk halkının yardım severliği burada savaşın çocuklarına umut oluyor” dedi.

Haber Merkezi