Son Dakika
Salih ŞİŞMAN
  • 11/12/2018 Son günceleme: 11/12/2018 18:30
  • 12.951

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz mart ayında ‘Beykoz’un internet altyapısı’ isimli bir yazı kaleme alıp düşüncelerimi paylaşmıştım.

O yazıda kaleme aldığım sorunların birçoğu halen düzeltilebilmiş değil. Zaten Türk Telekom’un bu zamana kadar Beykoz genelindeki sorunlarla ilgili dişe dokunur bir çözüm sergilediğini maalesef görebilmiş değiliz.

Her ne kadar kullanımı azalsa da sabit telefon hizmetinin dahi doğru düzgün verilemediği bir ilçede yaşıyoruz. Ne zaman sabit telefonlarda cızırtı duymaya başlarsak, internet hızında da buna bağlı olarak sorunlar çıktığına şahit oluyoruz.

Konu dönüp dolaşıp fiber altyapı gerekliliğine geliyor. Göstermelik midir bilmem ama yeni mahalle statüsüne kavuşan Beykoz’un bazı köylerine dahi fiber altyapı götüren Türk Telekom, merkezi noktalarda halen bakır kablolarla bu hizmeti vermeye çalışıyor. 2019 yılına girdiğimiz bu günlerde multimedya ve oyun sektörünün alıp başını gittiği bir ortamda 2 mbit hızlarda sürünmeye mahkum ediliyoruz. Kerameti kendinden menkul(!) Türk Telekom’un ‘santrale uzaksınız yapacak bir şey yok’ bahanesinden de artık hepimize gına geldi!

Yakın zamana kadar Türkiye’de ve dünyada Wİ-Fİ hızının mobil internetten hızlı olduğu olgusu vardı. Fakat 3G ile bu hızlara yetişen mobil operatörler, 4G teknolojisiyle bu tabuyu tamamen kırdı diyebiliriz. Şu an yapılan araştırmalarda Türkiye’de Wİ-Fİ ve mobil internet hız ortalamalarına bakıldığında mobil internetin, Wİ-Fİ hızlarını geçtiği gözlemlemekteyiz. Henüz test çalışmaları yapılan 5G teknolojisinin devreye girmesiyle bu farkın iyice açılacağını söyleyebiliriz.

Bu yazıyı yazdığım yerde Turkcell hücresel ağı 40 mbit üzeri hız verirken, Türk Telekom altyapısı bana 2 mbiti zar zor veriyor. Bazen lütfediyor 3 mbite filan çıkıyor.

Yıl 2019, yer İstanbul’un ilçesi. 2 mbit hız nedir yahu? Hizmet verirken Beykoz’u ve insanlarını varoş görüp ikinci plana atıyorsunuz fakat iş ücret almaya gelince elit denilen bölgelerle aynı kefeye koyuyorsunuz. Allah’tan korkun!

Yazarın Yazıları
Yorumlar (1 Yorum)

Enes (4 yıl önce)

Sonuna kadar haklısın usta sonuna kadar...

Yorum Yaz