Beykoz’un insanları söz dinlemedi

  • Güncelleme: 21.03.2020 16:46
  • Okunma: 38013 kez
  • Yorum: 4
Beykoz’da yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle devletin çeşitli birimlerince vatandaşlara yapılan ‘sokağa çıkmayın’ uyarısına uyulmadığı görüldü.
Beykoz’un insanları söz dinlemedi

Çin’in Wuhan kentine görülmesinin ardından neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında devletin her kademesinden vatandaşlara yönelik yapılan, “Salgını önlemek için evlerinizden çıkmayın” uyarısına Beykoz’daki vatandaşlar uymadı.

- İşletmelerde yasağa uymadı

Vatandaşların yanı sıra İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan, çalgılı lokanta/kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile kafe, internet salonu, çay bahçesi ve dernek lokallerinin faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik genelgeye uyulmadığı görüldü.

Vatandaşlar, genelgeye uymayan işletmelerde toplanarak güzel havayı değerlendirmek isterken, salgın tehlikesinin artmasına neden oldu.

- Cezai işlem uygulanacak

Beykoz Belediyesi kaynaklarından öğrenilen bilgiye göre İçişleri Bakanlığının genelgesine uymayarak insanların toplu halde bulunabileceği işletmelerinde hizmete devam etmek isteyen işletme sahiplerine Kabahatler Kanunu uyarınca ‘emre aykırı davranış’, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanuna ve ‘devlet genel sağlık politikasına' muhalefetten para cezası kesilecek. 

İBB uygulaması olan 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanması nedeniyle, yaşlı insanların ise toplu taşıma araçlarında oldukları görüldü.

Öte yandan Beykoz’un bazı piknik alanlarında da vatandaşların güneşli havaları değerlendirmeye çalışırken, salgına davetiye çıkardıkları gözlemledi.

İBB trafik uygulamasında ise Beykoz’dan Üsküdar yönüne doğru araç yoğunluğundan dolayı trafikte zor anlar yaşandığı görüldü.

Çubuklu Sahilinde vatandaşların balık tutmak için sahile akın ettiği anlar, o sırada oradan geçen bir başka vatandaş tarafından görüntülendi.

- Beykozlu amcalar ve teyzeler söz dinlemedi

Uzmanların Türkiye’de ilk vaka görülmesinin ardından sık sık hatırlattığı, virüsün en çok 50 yaş üstü insanları etkilediği açıklamalarına rağmen, yaşlıların Paşabahçe ve Beykoz meydanlarına çıkarak banklarda oturdukları gözlemlendi.

Haber Merkezi

Yorumlar (4 Yorum)

Mehmet (3 ay önce)

Ulan ben 32 yaşındayım ben çıkmıyorum dışarıya 70lik dedeler kelle koltukta geziyo iki hafta sonra italyadan daha fazla ölüye sahip olabiliriz

Sengül (3 ay önce)

Ne yapsın bu devlet,Çinliler gibi tekme tokat içeri sokup kapılarınıza kaynak mi yapsin.

Başol (3 ay önce)

Yahu arkadaşlar devletimiz bizim yararımıza bizden bir şey istiyor uyalım lütfen bu iş daha çok uzamasin

Filiz (3 ay önce)

Dışarı çıkın deseydiler kimse çıkmazdı 2 3 hafta cıkmasınlar .... var dışarda sadece yaslılar değil gençlerde evlerinde otursun doktorlartın basına bela olmasınlar biraz devlete uyun ya bu kadarıda pes yani.ne pikniği ne mangalı ne koşu su bu.

Yorum Yaz