Beykoz’un imar planlarında ilk resmi bilgilendirme

  • Güncelleme: 08.02.2017 16:28
  • Okunma: 20385 kez
  • Yorum: 4
Boğaziçi Planları I. Etap 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı’nda ilk adım atıldı
Beykoz’un imar planlarında ilk resmi bilgilendirme

Beykoz halkının merakla ve heyecanla beklediği imar planları adım adım hazırlanıyor, ilçede kentsel yenilenme, depreme dayanaklı sıhhi binalarda imarlı yaşam için çalışmalar sürüyor.

İlçede kentsel yenilenmenin önünü açan imar planı çalışmaları belediye bünyesinde kurulan Plan ve Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

Sahada vatandaşlarla içi içe hazırlanan imar planının hazırlık ve onay sürecinde kamuoyu ve ilgili paydaşlar sık sık bilgilendiriliyor.

İmar Planı Mecliste

Beykoz Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan,1/1000 Ölçekli Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı teklifi meclise sunuldu.

Soğuksu, Çiğdem, İncirköy,  Çubuklu, Acarlar ve Rüzgarlıbahçe Mahallelerinin bir kısmını kapsayan plan hakkında meclis grupları bilgilendirilirken, imar planı onay sürecinin kurumlardan tamamlanmasının ardından askıya çıkarılacak.

Teknik Başkan Yardımcısı Dr. Eyüp Salih Elmas tarafından yapılan toplantıda AK Parti ve CHP meclis üyelerine 1. Etap plan hazırlıkları, imar şartları, planın avantajları ve kentsel gelişim parametreleri hakkında bilgiler verdi.

Mahalle Odaklı Geleneksel Bir Plan

Beykoz halkının mülkiyet hakkına son derece saygılı bir plan hazırladıklarını  vurgulayan Başkan Yardımcısı Salih Elmas: “Hazırladığımız plan mahalle odakları oluşturmayı amaçlayan, ilçenin geleneksel sosyal yapısını koruyan ve güçlendiren bir plandır. Ana yol kenarlarında ticaret aksları oluşturarak ekonomiyi canlandırmayı ve ilçe sakinlerinin ihtiyaçlarını yerinde karşılamasını hedefledik. Beykozluların yapılaşma haklarını en ideal şekilde düzenleyerek  plan bölgesindeki eğitim, sosyal donatı, yeşil alan ve spor  alanları da artırdık.” dedi.

5 Aşamalı Onay Süreci

Beykoz’un farklı kurumlarıngörev alanında kalan hukuki ve fiziki yapısı itibariyle, imar planı Beykoz Belediye Meclisi, İBB, Anıtlar Kurulu ve Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nce görüşüldükten sonra tekrar Büyük şehir Meclisi’ne gelecek.

Hazırlanan imar planının bu yıl içinde onaylanması hedeflenmektedir. 

Haber Merkezi

Yorumlar (4 Yorum)

Alaattin (4 yıl önce)

Geçin bunları kardeşim yıllardır bişeyi beceremediniz.size verdiğim oylara yazık.

Serkan Turan (5 yıl önce)

Beklemek Beykoz'un kaderi oldu artık.. Yıl 2017 güçleniyoruz buna inanıyoruz destekliyoruz da. Ama 1999'da yaşadığımız deprem gerçeği var! Büyük İstanbul depremi gece gündüz medyada her an olabileceği yer alıyor. Allah Korusun böyle birşey yaşandığında sorumluları kimler olacak veya olmalı? Artık hızlandırın herkes çeşitli yollarla yerlerine yeni sağlam, modern Beykoz'a yakışan Beykoz'a değer katacak, Beykoz halkına yakışan binalarını yapsın veya yaptırabilsin. Sizce bu bizim Beykoz'umuzun hakkı değilmi? Sevgili Yetkililer

SÜLEYMAN (5 yıl önce)

BEN EMLAK İŞİ YAPAN VE 50.YAŞINDA BURADA DOĞUP BÜYÜYEN BİRİ OLARAK BU SÖYLENEN YALANLARA ARTIK İNANMIYORUM.ÜSTELİK VERDİĞİMİZ OYLARLA BELEDİYEYİ DESTEKLEYEN BİRİ OLARAK ,3,YIL ÖNCE 2014.ÜN YIL SONUNDA VERİLECEK İMARIN HALEN VERİLMEMİŞ OLMASI YÜZÜNDEN BİZİM İŞLERİMİZ DURDU.AYRICA BEYKOZ UN GELİŞİMİ ENGELLENDİ,HALA BU YIL İÇİNDE VERİLECEK SÖZÜNE KESİNLİKLE İNANMIYORUM.

ferruh dalgıç (5 yıl önce)

Beykoz'un imar planlarının tamamını yapmaya gerek yok 1984 ten beri plan yapılıyor planı yapmak marifet değil esas olan 18 uygulamasını yapmak gerekir . bir mahallede uygulama yapsın Salih bey görelim UYGULANMAYAN PLAN PLAN DEĞİL resimdir. yapılan masrafa yazık. Gelsin bana anlatsın anlata biliyorsa.

Yorum Yaz