Beykoz'un İmar Planları bir 'tık' ötede

  • Güncelleme: 03.03.2015 19:20
  • Okunma: 41137 kez
  • Yorum: 3
Beykozlunun aylardır beklediği planlar ve ayrıntıları açıklandı. Vatandaşlar, internet üzerinden sokak sokak, ev ev sorgulama yapabilecek
Beykoz'un İmar Planları bir 'tık' ötede

İmar konusunda yeni bir döneme girilen Beykoz'da 1. Etap'a ait planlamalar tamamlandı. Buna göre, 1. Etap 1/5000 ve yine 1. Etap 1/1000 planları, 1. Bölge Koruma Amaçlı Revizyon Nazım ve 1. Bölge Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama Planları adıyla yürürlüğe girdi. Vatandaşlar, internet ortamından yapacağı sorgulamayla, ilçedeki 1. Etap İmarları konusunda detaylı bir harita bilgisi edinebilecek.

'Nasıl sorgulanacak?' (Resimde görüldüğü gibi) 

Dost Beykoz, sorgulama ekranının kullanımı konusunda vatandaşları bilgilendirmek üzere sistem içerisinde dolaştı ve bir araştırma yaptı. Buna göre, vatandaşların öncelikle Beykoz Belediyesi'ne ait, www.beykoz.bel.tr elektronik ortam adresinden "E-BEYKOZ" BÖLÜMÜNDE, İmar Bilgi Paylaşımı' linkini tıklamaları gerekiyor. Açılan sayfada ise sol ve sağ tarafta iki ayrı arama seçeneği bulunuyor.

‘Türkçe karakterle başlayan mahalleler, listenin sonunda yer alıyor’

Sorgulamayı 'adres bilgilerinden' yapmak isteyen Beykozluların sol tarafta bulunan sekmeden öncelikle mahallelerini seçmeleri gerekiyor. Listede, Acarlar Mahallesi'nden başlayan liste aşağıda İshaklı'ya kadar uzanıyor. Aslında A'dan Z'ye bitmesi gerekirken, sistem Türkçe karakterleri nedeniyle Çubuklu, Örnekköy, İncirköy gibi mahalleleri Zerzevatçı Köyü'nün sonrasına atıyor. Bu nedenle alfabemize göre Gümüşsuyu ve Kanlıca Mahalleleri arasında olması gereken İshaklı, Öğümce gibi Türkçe karakterle başlayan mahalleleri göremeyen vatandaşların, listenin en sonuna bakmaları gerekiyor.

Mahallenin altında sokak ve kapı no seçenekleri bulunuyor. Vatandaşların ise mahalle seçiminin ardından bulunduğu sokak ve kapı numarasını da seçenekler içerisinden bulup işaretlemeleri gerekiyor. Tüm bunlar tamamlandığında ve bilgiler doğru bir şekilde girildiğinde ise seçeneklerin altında "İmar Durumu" diye bir imleç beliriyor. Vatandaşların bu imlece 'tık'lamaları sonucu ise sistem, girilen bilgiler doğrultusunda sorgulanan yerin harita bilgilerini ekrana yansıtıyor.

Sorgulamalar, adres bilgilerinin yanı sıra Ada/Parsel bilgileri üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Arsa ya da bina gibi taşınmazının harita üzerindeki yerini bilen vatandaşların Ada/Parsel bilgisini, ekranın sağ tarafında bulunan sorgulama ekranında yapmaları gerekiyor. Burada bulunan "Ara" imlecine 'tık'landığında ise sistem, sol taraftaki adres sorgulamada olduğu gibi söz konusu Ada ve Parsel'de bulunan durumu harita üzerinde gösteriyor.

‘Harita bilgisinin yanı sıra fonksiyon bilgileri de ekranda görülebiliyor’

Eğer seçtiğiniz noktayla ilgili bir bildirim varsa, sorgulama sonucunda ortaya örnek bir harita çıkıyor. Burada, sizin bildirdiğiniz kapı numarasıyla ilgili olarak, Fonksiyon Bilgisi de yer alıyor ve işaretlediğini yerin 'hangi alanda kaldığı' yazıyor. Ada ve parsel olarak aranılması halinde de yine hem harita bilgisine hem de bölgenin fonksiyonel bilgisine erişilebiliyor. Ayrıca, aranan yerin 'komşusu' olarak bulunan dört bir yanındaki yerleşkelerin de 'ne durumda olduğu' haritada yer alan bilgilerden takip edilebiliniyor.

Sorgulama ekranında seçilen bölgeye dair planlamalar henüz tamamlanmadıysa, sistemde kayıt bulunamadığından, ekranda "Bu bölgede plan düzenleme çalışmaları devam etmektedir. İmar durumu için Belediye'ye başvurun" yazısı beliriyor. Eğer seçtiğiniz mahalle ve sokak için herhangi bir imar durumu bilgisi hiç mevcut değilse de "Seçtiğiniz bölge için imar durumu bilgisi mevcut değil" yazısıyla sistem sizi uyarıyor.

BÖLGENİZİN İMAR DURUMUNU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Haber Merkezi

Yorumlar (3 Yorum)

Selim Küçükosman (5 yıl önce)

İyide birde ADA Bazında görebilseydik çok iyi olurdu. O seçeneğide ilave etmek lazım

kaan can (6 yıl önce)

çalısmıyor

Murat (7 yıl önce)

Güzel sistem olmuş Beykozun daha çok gelişmesi lazım çok güzel bir yer ama iş imkanı yok . Tekel fabrikası Şişecam Fabrikası boş duruyor yıkılıp çok değerli iş yerleri yada AVM Oteller yapılabilir . Paşabahçeye imarı açmalısınız...

Yorum Yaz