Kültür

Beykoz’un ilk nüfus defteri yayınlandı

Beykoz’un ilk nüfus defteri yayınlandı
2014.08.01 00:00
| | |
14234

Beykoz Belediyesi’nin kültür yayınları arasında hazırladığı “Vefatının 100. Yılında Ahmet Mithat Efendi Armağanı” ile “Beykoz Nüfus Defteri” düzenlenen programla araştırmacı ve edebiyatçılara sunuldu.

Türk Edebiyatı’nda roman türünün öncülerinden, gazeteci, tiyatrocu, yayıncı ve müteşebbis Ahmet Mithat Efendi’nin 100. vefat yıldönümü vesilesiyle hazırlanan “Vefatının 100. Yılında Ahmet Mithat Efendi Armağanı” adlı kitap ileİstanbul’da yayınlanan ilk nüfus defteri olma özelliği taşıyan “Beykoz Nüfus Defteri” düzenlenen programla tanıtıldı.  

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım programına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer,  Yazar Fatma Barbarosoğlu, Araştırmacı-Yazar Dursun Gürlek,  Yazar Vahap Aktaş, İrfan Dağdelen ile araştırmacı ve akademisyenler katıldı.

Edebiyatımıza 200’den fazla telif eser kazandıran, Ahmet Mithat’ın 100. vefat yıl dönümü dolayısıyla Mustafa Miyasoğlu tarafından yayına hazırlanan “Ahmet Mithat Efendi Armağanı” adlı kitap yazarın, hayatı, eserleri, yaşam felsefesi ve müteşebbis kimliğine dair kapsamlı bir bakış sunuyor.

1834 yılında yapılan ilk resmi nüfus sayımından kaynağını alan İrfan Dağdelen’in hazırladığı “Beykoz Nüfus Defteri” kitabında ise ilçenin o yıllara dair kişi bilgileri ile sosyal ve ekonomik yapısına dair bilgiler yer alıyor.   

Ahmet Mithat Efendi’nin Beykoz’a hizmet etmiş önemli bir şahsiyet olduğuna değinen Başkan Yücel Çelikbilek; “Kendisi okuma ve yazmaya çok önem vermiş hayatını buna vakfetmiş bir şahsiyet. Sadece toplumda okuma yazmayı yaygınlaştıran bir yazar değil hür teşebbüse de inanmış, Beykoz’da ticari girişimlerde bulunmuş. Biz de belediye olarak çocuklarımızın kitapla tanışması için 13 bin 500 kitaplık bir kütüphane kurduk. Çocuklarımızın eğitimi için kültür ve eğitim faaliyetlerinde bulunuyoruz, kendisini rahmetle anıyoruz.” dedi.  

“Ahmet Mithat Efendi Armağanı” kitabına katkı sunan Vahap Aktaş ise yazarın çok yönlü kişiliğine değinerek “Beykoz’la bütünleşmiş, edebiyatımızın en renkli en canlı şahsiyeti. Halka okumayı yazmayı sevdirmeyi başarmış, bu amaçla yazmış, gelenekten kopmadan yeniliklere imza atmış, gazetecilerin ‘Efendi Babası’, çok yönlü bir isimdir.Sırmakeş suyunu şişelemiş, Beykoz Spor Kurucuları arasında yer almış” diyerek yazarın farklı yönlerini anlattı.

Araştırmacı-Yazar Dursun ise Cemil Meriç’le uzun süre birlikte bulunduğunu belirterek Meriç’in ‘Edebiyatımızda iki Ahmet vardır, biri Ahmet Mithat biri Ahmet Cevdet Paşadır’ diyerek bu iki isme dikkat çektiğini hatırlatarak yayınlanan kitap vesilesiyle memnuniyetini dile getirdi.

Nüfus defterlerinin insan-mekân ilişkisinin kurulduğu, yerel tarihe ışık tutan önemli kaynaklar olduğunu belirten ve çalışma hakkında bilgi veren İrfan Dağdelen; “Beykoz Balıkçılığıyla ünlü bir ilçedir fakat o yıllara ait nüfus bilgilerine baktığımızda kayıkçıların sayıca daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu da o dönemin nüfus bilgilerinin yanı sıra ilçe ekonomisi hakkında da bize bilgiler veriyor” dedi. 

Yayınların incelendiği toplantının sonunda günün anısına fotoğraf çekildi.  

Beykoz’un İlk Nüfus Bilgileri Gün Yüzüne Çıktı

Beykoz’un 1834 yılında yapılan ilk nüfus sayımı bilgilerinin yer aldığı “Beykoz Nüfus Defteri” kitabı yayımlandı.  

Binlerce yıldan günümüze ulaşan ecdat yadigarı tarihi eserleri başlattığı restorasyon çalışmalarıyla ihya eden Beykoz Belediyesi, ilçe tarihine ışık tutacak önemli bir çalışmaya daha imza attı.

1834 yılında yapılan ilk resmi nüfus sayımından kaynağını alan “Beykoz Nüfus Defteri” çalışmasıyla ilçenin o yıllara dair kişi bilgileri ile sosyal ve ekonomik yapısına dair bilgiler gün yüzüne çıkarıldı.  

Beykoz Belediyesi’nin ilçe tarihine ve geçmiş sosyal yaşamına kaynak teşkil etmek üzere hazırladığı çalışma ilçe tarihinin daha kapsamlı şekilde anlaşılması ve geleceğe aktarılması amaçlanıyor.

Zira çalışmada,  sayımda zikredilen bölgelerde yaşayan insanların sadece isim ve lakapları değil meslekleri, hane numaraları, fiziki özellikleri, memleketleri, bölgenin nüfus hareketleri ile mahallelerin imam ve muhtarları gibi önemli şahsiyetlerine dair bilgiler de yer alıyor. Eserde ayrıca; 1800’lü yıllarda Beykoz’da yaşayan Müslüman ve gayrimüslim aileler hakkında detay yer alıyor.

İrfan Dağdelen tarafından yayına hazırlanan “Beykoz Nüfus Defteri” çalışmasıyla araştırmacılara kaynak temini sağlamanın yanı sıra ilçenin zengin tarih ve kültür birikimine dikkat çekmeyi de amaçladıklarını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  sadece restorasyon çalışmalarıyla değil araştırma ve inceleme eserleriyle de şehrin birikimine sahip çıktıklarını belirterek; “Kültür yayınlarımız arasında müstesna bir yere sahip olacak eser, özelde Beykoz genelde İstanbul tarihine de ışık tutacaktır.” dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Nüfus Defteri, Beykoz, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"