Beykoz'un ilk Fen ve Sosyal Bilimler proje okulu

  • Güncelleme: 06.07.2017 13:12
  • Okunma: 11574 kez
  • Yorum: 0
Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı hazırlıklarına başlayan Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi “Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu” olmanın heyecanını yaşıyor.
Beykoz'un ilk Fen ve Sosyal Bilimler proje okulu

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı hazırlıklarına erken başlayan Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi “Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu” olmanın heyecanını yaşıyor.

Beykoz Milli Eğitim Müdürlüğü Beykoz Korusu’ndaki İBB Sosyal Tesisleri’nde Beykoz’da eğitim veren imam hatip ortaokullarından bu yıl TEOG sınavına giren ve başarılı olmuş öğrenci ve ailelerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, MEMURSEN Kadın Komisyonu İl Başkanı Semra Birdal Ergün, İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şube Başkanı Mehmet Karamehmetoğlu, İmam Hatip Okulları Koordinasyon Sorumlusu Nevzat Oral, Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Osman Altan, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer ve eğitimciler katıldı.

İmam Hatip Öğrencisi Harun Alkan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını ve sunumunu MEMURSEN Kadın Komisyonu İl Başkanı Semra Birdal Ergün yaptı. Ergün, TEOG sonuçlarının açıklanmasıyla velileri evlatlarını iyi bir eğitim alabilmeleri için yerleştirme heyecanının sardığını ifade ederek başladığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi; “Beykoz’da ilk kez yeni bir yapılanmaya gidildi. Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisemiz Proje Okul kapsamına alındı. Sizleri buraya bu konuda bilgilendirme yapmak için davet ettik.”

Kazım Bozbay, “Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi programı uygulanacak”   

Beykoz Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay konuşmasına Proje Okul sürecine katkı koyan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İmam Hatip Okulları Koordinasyon Sorumlusu Nevzat Oral başta olmak üzere herkese teşekkür ederek başladı. Bozbay konuşmasında İmam Hatiplerin 28 Şubat sürecinde uğradığı zulümlere de değinirken, “28 Şubat sürecini hepimiz yaşadık. İlk icraatları İmam Hatiplileri yarış dışı bırakmak oldu. Ortaokulları kapattılar. Katsayı adaletsizliğini getirdiler. Bu haksızlıkları hep birlikte yaşadık. Değerli velilerimiz ve sevgili öğrenciler, İmam Hatipler bu ülkenin geleceğinde erdemli, ahlaklı ve inançlı nesiller yetiştirmede çok önemli bir sorumluluk üstlenmiştir. Şimdi de İstanbul’un başarı yüzdesi oldukça yüksek olan okullarında başlatılan Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu uygulamasını yoğun çabalar sonucunda Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde hayata geçireceğiz inşallah. İlçemizdeki üç imam hatip ortaokulunda TEOG sınavında başarılı olan öğrencilerimizden 90 öğrencimizi yerleştireceğiz. Tabi bu yerleştirme puan sıralamasına göre olacak. Bizim tahminimiz yerleştirme puanı 400’ün üzerinde olacak. İnşallah bu şekilde Beykoz’un eğitimdeki başarı oranını da yükselterek hak ettiği noktaya biraz daha yaklaşacağız.”  

 

İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Mehmet Karamehmetoğlu da kısa bir konuşma yaparak İlim Yayma Cemiyeti’nin İmam Hatiplerle birlikte 1951 yılında açıldığını belirtti. “Türkiye çapında 200’den fazla şubemiz var” diyen Karamehmetoğlu, “Beykoz’da 3 tane öğrenci yurdumuz var. Bunların biri kız öğrencilerimiz içinç Toplamda 550 öğrencimizin yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bunun yanında Matematik Kampı gibi özel çalışmalarımız var. Ancak buradan esefle bildirmeliyim ki bu yıl düzenlediğimiz matematik kampımıza 200’ün üzerinde müracaat olmasına rağmen, bu müracaatların sadece 3’ü Beykoz’dan. Maalesef böyle bir duyarsızlık yaşıyoruz. İnşallah bu Proje Okul Çalışmasıyla eğitim kalitemiz çok daha artacak ve biz İlim Yayma Cemiyeti olarak öğrencilerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

Yücel Çelikbilek’ten öğrencilere 4 yıllık eğitim desteği…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek konunun hassasiyetine dikkat çekerek, “İmam Hatip nesli bu ülkenin geleceğinin inşasında çok önemli bir pozisyondadır. Bu yüzden başarıyı daha da yukarıya taşımak için hep birlikte çalışmalıyız. Bir taraftan Beykoz eğitimde neden istenilen konumda değil deyip, bir taraftan da çocuklarımızı Beykoz dışına gönderiyoruz. Başarılı olmak istiyorsak çocuklarımızı dışarıya değil Beykoz’daki okullara göndermeliyiz. 2009’da eğitimde durumumuz pek iç açıcı değildi. Ama bu gün baktığımızda 4 tane üniversitemiz var ve yakın zamanda çok yeni okullarımız da açılacak inşallah. Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Türk Alman Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesi yaklaşık 40 bin öğrenciyle Beykoz’umuzda hizmet verecek. Lise düzeyinde çalışmalarımızı sıkı tutmalıyız. Bizim İmam Hatipleri başarılı kılmamız lazım. Onun içi bu proje okuluna sahip çıkmalıyız. Ben 450 puan üzerinde puan almış ve bu okulumuzu tercih edip yerleşen öğrencilerimize mezun olana kadar her ay 250 TL eğitim desteği vermeyi taahhüt ediyorum” dedi.

Kaymakam Katırcı, “hakkımda soruşturma açtılar!”

“30 yıllık idarecilik hayatımda ortasını da gördüm, en kötüsünü de hamdolsun en iyisini de gördüm, yaşadım. Elhamdülillah sizlerle beraberiz. 1997’de vazifedeydim. Mülkiye Müfettişi geldi. Eşim başörtülü olduğu için irticadan hakkımda soruşturma var. Bu soruşturma bizim için elbette şereftir, lakin bu ülke bu utancı yaşadı maalesef. Başörtülü öğrencilerimize, evlatlarımıza işlem yapmamız için bize yapılan baskılar, ortaokul bölümlerinin kapatılması, kat sayı zulmü. Tüm bunlar imam hatip neslinin önünü kapatmak içindi. Ama bu gün baktığımızda imam hatip neslinin neler yapabileceğini gördük. Yakın geçmişte yaşanan bu zulümler dahi İmam Hatiplerin desteklenmesinin ne denli önemli olduğunu bizlere anlatmaya yetmeli. Bu nedenle Proje Okulumuzun siz veliler tarafından desteklenmesi, buna sahip çıkılması lazım.”

Konuşmaların ardından Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Osman Altan Proje Okul konusundaki sunumunu yaparak programı sona erdirdi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz