Yaşam

Beykoz'un Hobi'si sınırları aşıyor

Beykoz'un Hobi'si sınırları aşıyor
22.07.2015 15:32
| | |
8209

Beykoz Çubuklu Kiremitdere Mevkii’nde bulunan Hobi Bahçeleri, ilçenin algısını olumlu etkiliyor. Çelikbilek'in yolunu kesen bahçe müdavimleri teşekkür ediyor.

Bundan tam 4 yıl önce 2011 yılında hayata geçen Çubuklu Hobi Bahçeleri Projesi, aradan geçen zamanda önemli bir mesafe kaydetti. Yalnızca Beykozlunun değil, çevre ilçelerden gelenlerin de gözbebeği olan Hobi Bahçeleri, ilçenin tanınırlılığına büyük katkılar vermeye başladı.

Başkan Çelikbilek’in yolunu kestiler

Bir sünnet düğününe katıldıktan sonra kurmaylarıyla birlikte Çubuklu Kiremitdere deki Hobi Bahçesi’ni gezen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yolunu kesen bahçe kullanıcılarının ifadeleri Başkanı son derece mutlu etti.

Beykoz Hobi Bahçesinin son derece iyi bir proje olduğunu ve Hobi Bahçesi’nin, İstanbul Avrupa yakasında oturan bir aile olmalarına rağmen kendileri için bir tutku haline geldiğini Başkan Çelikbilek’e anlatan Serap ve Turgut Yılmaz çifti, “burada çeşitli sebzeler yetiştirerek hayatımızı renklendiriyoruz” dediler.

Tesadüf bir şekilde karşılaşıp Başkan Çelikbilek ile tanışmanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen eğitimci çift, Kendi bahçelerinde yetiştirdikleri çiçekleri buket haline getirerek Başkan Çelikbilek’e hediye ettiler.

Dost Beykoz'un sorularını da yanıtlayan Sınıf Öğretmeni Serap Oğuz Yılmaz, ilk açıldığı zamandan bu yana düzenli olarak Hobi Bahçeleri'ne geldiğini anlatarak, "Ben sınıf öğretmeniyim, Eşim de İTÜ de öğretim üyesi. Beykoz hobi bahçelerinde şehrin merkezinde doğayla baş başa olabiliyoruz. İstanbul’un yoğunluğundan kaçıp kurtulabileceğimiz dingin bir atmosfer. Bir tohumun büyüyüp organik bir şekilde masamıza gelişini gözlemleyebiliyoruz. Hem dinleniyor hem egzersiz yapıyoruz hem de sağlıklı besleniyoruz" şeklinde konuştu.

‘Vatandaşlar Hobi Bahçesi’nde ekimi de hasadı da kendisi yapıyor…’

Çubuklu Kiremitdere Mevkii'nde 20 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen ve Beykoz Belediyesi tarafından doğal tarımı teşvik etmek ila ilçedeki atıl arazileri değerlendirerek, sebze-meyve yetiştirmek isteyen vatandaşların kullanımına sunulmak amacıyla yapılan Hobi Bahçeleri, vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Beykoz'dan olduğu kadar Beykoz dışından da çok sayıda vatandaşın geldiği ve kendi ekimini ve hasadını kendisinin yaptığı Hobi Bahçeleri, önemli bir sosyal proje olarak dikkat çekiyor. Hobi Bahçesi'nden bir yer kiralayan vatandaşlar, buradaki toprağı dilediği gibi ekip biçiyor ve hasat zamanı geldiğinde de ürünlerini keyifle yine kendisi topluyor.

Maslak'ta oturan Serap-Turgut Yılmaz çifti, buradaki yerlerinde domates, patlıcan, salatalık ektiklerini ve iyi verim aldıklarını söylüyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olan Yard. Doç. Dr. Turgut Yılmaz, genel olarak ekim işleriyle eşinin ilgilendiğini ancak kendisinin de bu sırada eşine yardımcı olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söylüyor. Aslen Beykozlu olan ve Öğretim Üyesi eşini zaman zaman Maslak'tan dışarıya çıkartarak Beykoz'a getiren Sınıf Öğretmeni Serap Oğuz Yılmaz ise Hobi Bahçeleri'nin Beykoz için büyük bir şans olduğunun altını çizerek, şöyle diyor:

‘Beykozlu Serap Öğretmen, her hafta İTÜ’de Öğretim Üyesi olan eşini Beykoz’a getiriyor ve onunla birlikte bahçede çalışıyor’

"Biz buraya, bulduğumuz ilk fırsatta geliyoruz. Bazen dostlarımızı da dalından sebze toplamaya davet ediyoruz. Hatta bir kez öğrencilerimi getirdim: Bahçemdeki bitkileri incelediler, Hobi Bahçesi’ndeki hayvanları ziyaret ettiler; çocuk bahçesinde oynadılar... Hem eğlendiler, hem de öğrendiler. Onlar için unutulmaz bir gezi oldu.

Hobi Bahçeleri, Beykoz için bulunmaz bir fırsat. Doğma büyüme bir Beykozlu olarak bunun bizim için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok özel ve güzel bir proje... Başta Belediye Başkanımız olmak üzere bu projede emeği olan herkese çok teşekkür ederiz."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Gazetesi, Hobi Bahçesi, Çubuklu, Kiremitdere, Yücel Çelikbilek, Serap Oğuz Yılmaz, Turgut Yılmaz, Sebze, Bahçe

reklam
1 Yorum
M.Talat Karasakaloğlu,22.07.2015 20:14:58

Belediyenin vatandaşın sosyal hayatına yönelik takdirle karşılanacak örnek bir çalışması... Ne yazık ki bu örnekler çoğaltılamıyor..

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"