Beykoz'un Hıdiv Kasrı yeniden İBB'ye devredildi

  • 0
  • 5415
Beykoz'un Hıdiv Kasrı yeniden İBB'ye devredildi
Beykoz'un Hıdiv Kasrı yeniden İBB'ye devredildi
Beykoz'un Hıdiv Kasrı yeniden İBB'ye devredildi
Beykoz'un Hıdiv Kasrı yeniden İBB'ye devredildi

İstinaf Mahkemesinin verdiği kararla Beykoz'daki Hıdiv Kasrı'nın mülkiyeti yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesine verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Hidiv Kasrı için başlattığı hukuk mücadelesinde karar çıktı.

İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü 5 Mayıs 2014 tarihinde Hidiv Kasrı’nın bulunduğu alanın tapu kaydının iptali ile 5737 sayılı Vakıflar Kanunu’nun 30. Maddesi gereği kurumları adına tescili için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) aleyhine tapu iptali ve tescil davası açtı.

Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 18 Mart 2021 tarihinde davanın kabulüne karar vererek, Hidiv Kasrı’nın vakıflar adına tesciline hükmetti.

İBB Karara itiraz etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hıdiv Kasrı hakkında verilen karara itiraz ederek, istinafa taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi davayı karara bağladı.

Kararda 5737 Sayılı Yasanın 30. Maddesine atıf yapıldı ve yalnızca ‘Vakıf Yoluyla meydana gelen vakıf kültür varlıklarının’ vakfına devrolunacağı konusunun açıklığa kavuşturulması ve varılacak sonuç çerçevesinde karar verilmesi gerektiği hatırlatıldı. Bu hususların ilk derece mahkemesi tarafından göz ardı edildiği kaydedildi.

İstinafta karar değişti

Kararla birlikte İlk derece mahkeme kararı İBB lehine kesin olarak bozuldu. İstinaf kararı ile birlikte Hıdiv Kasrı İBB mülkiyetinde kalmış oldu.

Haber Merkezi

 

Fırtına gibi geliyor, temizleyip gidiyorlar
Önceki Fırtına gibi geliyor, temizleyip gidiyorlar
Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Sonraki Müslüm Gürses'in duyulmamış şarkıları Beykoz'da tanıtıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz