Beykoz'un hiç bir camisinde merkezi ezan sistemi yok

  • 1
  • 8018
Beykoz'un hiç bir camisinde merkezi ezan sistemi yok
Beykoz'un hiç bir camisinde merkezi ezan sistemi yok
Beykoz'un hiç bir camisinde merkezi ezan sistemi yok

Beykoz'un bazı camilerinde 10. yıl marşı çalındı şeklindeki söylemelere Beykoz Müftüsü Ali Efe açıklık getirdi.

Müftü Efe yapmış olduğu açıklamada; Beykoz'da 137 tane cami olduğunu ve hiç birinde merkezi ezan sistem olmadığını söyledi. Camilere uzak olan bazı bölgelerde vatandaşlar kendi talep ve imkanlarıyla, merkezi sistem olan, örneğin, Sarıyer, Ümraniye ve Çekmeköy gibi ilçelerden veri alabilmek için direklere alıcı taktırdıklarını yaşanan tartışmanın da bu alıcılarda meydan geldiğini söyledi.

Buna bağlı olarak, Çavuşbaşı Çengeldere Mahallesi Merkez camiinde, vatandaşların kurdurmuş olduğu alıcılardan kaynaklı bir parazitlenme yaşandığını ve görevlinin durumu fark etmesi üzerine sistemin hemen kapatıldığını söyleyen Müftü, yapmış olduğu görüşmeler sonucunda merkezi sistem olan ilçelerde de böyle bir şey yaşanmadığını söyledi.

Müftü Efe, yaşanan tartışmanın Beykoz Müftülüğüne bağlı camilerden kaynaklanmadığını tamamen vatandaşların taktırmış olduğu alıcılarda yaşandığını ve söz konusu Çavuşbaşı'ndaki camide etkilenmenin kısa bir süre parazit şeklinde meydana geldiğini dile getirdi.

"İfade edildiği gibi Beykoz'un camilerinde böyle bir şeyin olması söz konusu olmadığı gibi Beykoz'un hiç bir camisinde merkezi sisteme bağlı herhangi bir bağlantı yoktur. Olay tamamen vatandaşların kendi talep ve imkanları ile camilere uzak yerlerde direklere taktırmış oldukları alıcılardan kaynaklanmıştır." diye konuşan Beykoz Müftüsü Ali Efe, "bu vericiler ise üretici firma tarafından vatandaşların talepleri doğrultusunda kurularak, frekans bilgisi kuran firma tarafından programlanıyor" ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

Abdurrahman Dilipak olayı nereye sürükleniyor?
Önceki Abdurrahman Dilipak olayı nereye sürükleniyor?
Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı
Sonraki Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı
Yorumlar (1 Yorum)

Zulkuf (2 yıl önce)

Müftü bey özrü kabahatinden büyük. Devletin diyanetin uhdesindeki camii vatandaş kendi isteği ile nasıl izinsiz verici takabilir? Bu başlı başına başıboşluk demektir. Diyanetin bütçesi bu vericileri takmaya yeter de artar bile. Bınu kabul etmek imkansız. Yaptığınız açıklama tatminkar değil

Yorum Yaz