Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var

  • 0
  • 9157
Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var
Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var
Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var
Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var
Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var
Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var
Beykoz'un her yerinde çay içecek bir kapım var

Beykoz'da 32 yıl önce SODEP ile siyasete başlayan ve uzun yıllar CHP Beykoz'da görev yapan İsmet Konca, Dost Beykoz'a konuştu:

İsmet Konca... 1956 Beykoz Çubuklu doğumlu... Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP)'in Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi... 1984 yılında SODEP'ten Beykoz Belediye Meclis Üyeliği yaptı. SODEP'in Halkçı Parti'yle birleşmesinden sonra kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP)'de İlçe Sekreteri oldu. SHP Beykoz İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı. SODEP, SHP ve CHP'de ilçe ve il Kurultay Delegelikleri yaptı. 2004-2009 ve 2009-2014 tarihleri arasında 2 kez İstanbul İl Genel Meclis Üyeliği yaptı. İl Genel Meclis Üyeliği sırasında Tarım ve Ormancılık Komisyonu Üyeliği ve İstanbul Kültür Başkenti Danışma Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 2010-2011 yılları arasında CHP Beykoz İlçe Başkanı'ydı.

Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Kurucu Başkanı da olan Beykoz'un İsmet Abisi'yle sahibi olduğu Konca Garden'da bir araya geldik. İsmet Konca, Dost Beykoz'un sorularını içtenlikle yanıtladı.

İlk olarak kaybettiklerimizden başlayalım mı İsmet Abi? Kimleri kaybettik geçen zamanda?

"Bizim ilk Meclis'ten 15 arkadaşımız öldü. Çok değerli arkadaşlarımız var tabi... Yüzlerce var kaybettiğimiz..."

Siz siyaseti 2011 yılında bıraktınız. O günden bu yana Beykoz'daki gelişme ya da eksiklikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Ben baktığımda sevgisizlik görüyorum. İnsanlar çok kırıp-dökerek siyaset yapıyor. Bu yanlış... Siyaset, dostluk kazanmak için yapılır! Siyaseti bıraktıktan sonra insanların elinde kalan tek şey: Kazandığı dostlarıdır. O dostlukları kazanamıyorsanız, zaten siyasete girmenin de bir anlamı yok!

Biz eskiden tüm diğer siyasi partiden arkadaşlarla daha çok bir araya geliyorduk. Beykoz için diğer siyasi partilerle yaptığımız çok güzel işler oldu. Herkes üzerine düşeni yapardı. Siyasette, seçiliyorsun, bir yere geliyorsun; neden? Beykoz'da yaşayan insanlara hizmet etmek için... Biz de onu yaptık. O noktada biz parti ayrımı falan da yapmadık. Bütün Beykoz Halkı için yaptık. Bunun için de çok dostumuz, arkadaşımız var."

CHP'de olduğunuz ve İBB Meclis Üyeliği yaptığınız zamanlarda hiç ANAP gibi DYP gibi AK Parti gibi partilerin temsilcileriyle ortak iş yaptınız mı? Onlara gittiniz mi?

"Çok... Beykoz'da kimin ne önerisi varsa alıp, Beykoz Belediye Meclisi olsun, İl Genel Meclisi olsun dile getirmeye çalışmışımdır. Zaten yapılması gereken de odur. Örneğin, başka partinin seçilmiş İl Genel Meclis Üyesi yok ise onların önerilerini de Meclis'e taşırdım. CHP'den seçilmiş olsam da Beykoz'daki herkesin İl Genel Meclis Üyesi oldum. Bunu yaptık ve başardık. Onun için de her kesimden çok ciddi dostluklar edindik. Hâlâ daha o dostluklarımızı devam ettiriyoruz. Siyasi rekabetimiz farklıdır, dünya görüşlerimiz farklıdır; proje ortaya koyarız; en iyi projeyi Halk seçer zaten... Bizi seçiyorsa bizi seçer; başkası daha iyi anlatmışsa onu seçer. Burada çok çalışmak gerekiyor, çok uğraşmak gerekiyor."

Çok uzun yıllar siyasetin içerisinde yer almış bir kişi olan İsmet Konca, kendi partisinden olmayan Yücel Çelikbilek için ne düşünüyor?

"Yücel Çelikbilek, Beykoz'a damgasını vurmuş, siyaseten önemli bir isimdir. Yıllardır buradadır; Beykozludur. Daha önce İlçe Başkanlığı yapmıştır, Belediye Başkanlığı yapmıştır. Başarılı bir siyasetçidir. Onu takdir ederim. Beykoz'da siyaseti en iyi bilen 3-4 kişiden bir tanesidir ve bunu ben her zaman her yerde söylüyorum... O, iddialarını ortaya koyuyor ve başarılı oluyor. Biz daha iyi iddialar ortaya koysaydık, biz başarılı olsaydık. Yücel Çelikbilek, siyaseten Beykoz'da önemli bir aktördür. Üç dönemdir Belediye Başkanlığı yapıyor ve bu bir siyasetçi için önemli bir olaydır. Bu bir proje, bir hedef işidir."

CHP Beykoz'da son yapılan 'önseçim' sonucunda Onursal Adıgüzel birinci sırada çıktı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce CHP Beykoz'da artık gençlerin önünü mü açmalı? Sizce bu bir mesaj mı?

"Kesinlikle katılıyorum... Bu Onursal Adıgüzel ve Metin Ağırman, gençlerin başarısıdır. Listeye girmelerindeki en büyük etken gençlerdir. Gençler bu isimlere sahip çıkmıştır. Bu, kesinlikle bir mesajdır. Gençler de bu mesajı iyi değerlendirmelidir. Kendi birlikteliklerini koruyup, beraber olduklarında neler yapabildiklerinin de bir örneğidir bu sonuçlar... O yüzden, kimsenin adamı olmadan, kimsenin tarafı olmadan gençler bir arada durmayı becerebilmelidir. Gençler, neler yapabildiklerini göstermişlerdir; onları tebrik ediyorum."

Beykoz'daki yapılaşma ve tapu konularında ne düşünüyorsunuz? Sizce geçmişe oranla bir ivme kazanıldı mı?

“Beykoz'da bu konularda bir aşamaya gelindi ama henüz tüm planlar netleşmediği, çıkmadığı için bir şey söylemek zor görünüyor... Eskiye bakarak bugünü konuşursak, bir takım sorunların çözülmeye başladığı görülüyor. Bir taraftan 2B konuları hallolmaya başladı ama nelerle karşılaşacağımızı da zaman gösterecek. İmar planları çıkmadan, ruhsatlar alınmadan veya inşaatlar başlamadan çok somut bir şey söylemek mümkün değil. Tabi 2-3 yıldır da uzağım gelişmelerden... Hangi mahallede durum nasıl çok bilmiyorum; siyasetten uzak duruyorum. Ama gelecekte belli ki Beykoz, önemli bir ilçe olacak. Yapılaşmalar başladığı zaman veya iyileştirmeler başladığı zaman daha farklı olacak. Ancak henüz planlar onaylanmadığı için bir şey demiyorum.”

Farklı partilerden de olsa Beykozlulara 'İsmet Konca' denildiğinde, yüzlerinde bir gülümseme beliriyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz? Sizi seven ve size saygı duyanlar için ne düşünüyorsunuz?

"Ben siyasette hep dost kazandım. Farklı görüşten de olsa çok dostlar kazandım. Benim için önce insan... İnsanın düşüncesi farklı olabilir; konuşuruz, tartışırız ama önce insanlığı gelir. İnsan önem verdiğim için de çok güzel dostluklar kurdum. Bugün çıksam, Yenimahalle'den Kılıçlı Köyü'ne kadar her mahallede 10 kişinin-20 kişinin çayını içebilecek durumdayım. Ona inanıyorum ve yapıyorum da zaman zaman... Beykoz'daki 45 muhtardan 42'sini tanırım... En azından bir merhabamız vardır. Dernek Başkanlarının tamamını tanırım; gitsem hepsinin çayını içebilecek durumdayım. Okul Aile Birliklerinde, cami derneklerinde... Hepsiyle güzel dostluklarım oldu o yüzden her yerde bir bardak çay içebilecek kapım var. Bu güzel bir şey... Siyaset nedir? İnsana hizmet etme sanatıdır. Biz de onu yapmaya çalıştık ve şimdi başka arkadaşlarımız da devam ettiriyorlar. Herkese hayırlı olsun diyoruz..."

Dost Beykoz / Özel Röportaj

Beykoz'da son vuruşu Başbakan Davutoğlu yaptı
Önceki Beykoz'da son vuruşu Başbakan Davutoğlu yaptı
Beykoz Tokatköy’de dönüşüm konutları hangi aşamada
Sonraki Beykoz Tokatköy’de dönüşüm konutları hangi aşamada