Beykoz’un her yerinde 15 Temmuz ve kahramanları var

  • Güncelleme: 09.09.2016 20:10
  • Okunma: 4411 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi, ilçe protokolünün de katılımıyla her yıl düzenli olarak kurduğu Kurban Kent'in açılışını gerçekleştirdi. Açılışta 15 Temmuz Şehitleri içinde ilahi kelam okundu.
Beykoz’un her yerinde 15 Temmuz ve kahramanları var

İstanbul'un iddialı kurban pazarlarından bir tanesi olan Beykoz Belediyesi Kurban Kent, bu senede 160 çadırla 4 bin 500 hayvana ev sahipliği yaptı. 28 Ağustos itibariyle İstanbul'a giriş yapan kurbanlıklar, bayrama iki gün kala çadırlarda hala satılmayı bekliyor. Beykoz Belediyesi, geçmiş yıllarda hayvanlar arasında güzellik yarışması yaparak birincileri ödüllendiriyordu. 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi nedeniyle bu yıl gerçekleştirilmeyen güzellik yarışması yerine Kur-an'ı Kerim okundu.

Hafız Muhammed Polat, Beykoz Müftü Vekili Abdullah Güldalı, Beykoz Belediye Başkan Danışmanları Muhammed Küçükkonuklar ve Zeki Durmuş 15 Temmuz Şehitleri için Kur’an-ı Kerim okuyarak, dua etti. Kurban Bayramı'nın, birlik ve beraberliğe vesile olması dileklerinde bulunuldu.

Yaklaşık iki ay önce FETÖ/PDY mensubu askerler tarafından yapılan darbe girişimi sırasında şehit olanları anmak için düzenlenen Kur-an'ı Kerim tilavetine Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcıları, kurban satışı için Beykoz'a gelen tüccarlar ve Beykozlu vatandaşlar katıldı.

Program sırasında bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "Allah 15 Temmuz'da şehit olan kardeşlerimizi bize unutturmasın" dedi.

Başkan Çelikbilek şöyle konuştu:

"Allah nasip ederse Pazartesi günü Kurban Bayramı ile müşerref olacağız. Rabbim bu bayramı bütün ümmete ve bütün insanlığa vesile kılsın. Burada okunan Kur-an'ı Kerim'in sebebi 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında şehit olan kardeşlerimizi hatırlamak, onları yad etmek için yaptık. Gazi olan kardeşlerimizin bir an önce sağlık ve sıhhatlerine kavuşabilmeleri için dualar ettik. Rabbim bu ülkeye birlik ve beraberlik nasip etsin. Sonunda hayır olan hiçbir işin içine bizleri sokmasın. Bu ülkenin üzerinde gözü olan bütün ülkelerin gözlerini ortadan kaldırsın."

Çelikbilek'in ardından alandaki konuklara seslenen Beykoz Kaymakam Ahmet Katırcı, "O gece köprüye çıktıklarına onları pişman ettik" dedi. Katırcı şöyle dedi:

"Güzel bir şey yapılacaksa önce Beykoz yapar. Her şeyin en güzelini biz yaparız. Bunu samimi söylüyorum. Çünkü burası İstanbul'un en güzel yeri. Kurban Kent ile ilgili çalışmalarından dolayı Beykoz Belediyemize çok teşekkür ediyorum. İşlerin en güzel nasıl yapıldığını 15 Temmuz'da zaten gördünüz. Adamları nerdeyse köprüye çıktıklarına pişman ettik. Daha çıkmadan hepsini tanklarıyla beraber yerlerinden aldık. En fazla iki saat içinde bütün işi bitirmiştik. Benim yaşlı diye takıldığım o aslan delikanlı Belediye Başkanının öncülüğünde darbecileri halt etti"

Beykoz Belediyesi, programa katılan misafirlere pilav, kavurma, tulumba tatlısı ve ayran ikram etti.

Yapılan ikramlar sonrası AA'ya konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "Bugün burada Beykoz'da yıllardan beri kurduğumuz Kurban Kentimize bir açılı yaptık. Yıllardır biz Beykozlulara bu Kurban Kent'imizle birlikte düzgün hizmet vermeyi hedefliyoruz. Allaha hamdolsun. Bu hizmetimiz giderek arttı ve artık İstanbul'un her tarafında yaptığımıza benzer işler ortaya çıktı. Böylece Kurban ibadetine olan saygımızı ortaya koyuyoruz. Burada bir adım daha attık ve 15 Temmuz'da şehit olan kardeşlerimizi bir kere daha andık. Gazilerimize onlar için hayırlı şifalar için dualar ettik. Kurban Bayramımızı iki gün sonra eda edeceğiz. Önemli bir bayramdır, bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Kurban Kentte 900 hayvan satılmayı bekliyor

Hali hazırda Kurban Kent'te 900 tane hayvanın satılmayı beklediğini söyleyen tüccarlar, "İstanbul genelinde durum böyleymiş, her çadırda konuştuğumuz arkadaşlar hayvanların kaldığını söyledi. Bir tek Ankara'da bittiğini söylüyorlar. İstanbul genelinde böyle bir sıkıntı olduğu belli ama pahalı diyorlar bir yandan aslında pahalı da değil, yüzde 5 gibi bir fark var. O da bizden kaynaklanan bir fark değil tabandan kaynaklanıyor" şeklinde konuştular.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Çavuşbaşı, Kurban Kent

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz