Beykoz’un geleceğine yön vermeye çalışıyorlar

  • 06.12.2019 21:26
  • Güncelleme: 06.12.2019 21:28
  • Okunma: 10343 kez
  • Yorum: 0
İlçeyi tüm yönleriyle ele alan “Beykoz Sempozyumu 2019” başladı. Sempozyumun ilk gün oturumuna toplumun tüm kesimleri ilgi gösterdi.
Beykoz’un geleceğine yön vermeye çalışıyorlar

Beykoz Belediyesi’nce organize edilen ve üç gün sürecek “Beykoz Sempozyumu 2019”un ilk gününde bir dönem Beykoz’un ekonomisini zirveye taşıyan ve değişik siyasi partilerin iktidarda olduğu dönemlerde kapatılan fabrikalar ile yine Orhan Veli’nin de aralarında olduğu Beykoz’un tarihinde isimlerinden sıkça söz edilen şairler konu edildi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman ile akademisyenler katıldığı sempozyumda kapatılan fabrikaları Prof. Dr. İsmail Coşkun anlatırken, Prof. Dr. Haluk Oral’ın gündeminde ise Beykozlu şairler vardı.

“Beykoz, beşi bir yerde taşıyan gelin gibidir”

Murat Aydın, açılış konuşmasında, Beykoz'un eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu belirterek, "Beykoz, tek bir özelliği olan ilçe değildir. Anadolu'daki yaygın tabirle söylersek, boğazında 'beşi bir yerde' taşıyan bir gelin gibidir." dedi.

Sorunlarını geride bırakmış bir Beykoz hayaliyle yola çıktıklarını ifade eden Aydın, sempozyumun eğitim, kültür, turizm, teknoloji, spor gibi birçok alanda Beykoz'un hedeflerinin belirlemesinde, hem bugüne hem de geleceğe doğru bakmakta etkili olacağını söyledi. 

"Beykoz'da yerleşik kentli bir kültür var"

Aydın, Beykoz'da belediyeciliğin 1868'de başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ulaştığımız belgelerle 1872 yılında ilk belediye başkanının atandığını öğreniyoruz. Yaklaşık 150 yıllık geçmişi var. Aslında Beykoz'daki belediyecilik Türkiye'nin belediyecilik serüvenini de ortaya koyuyor. Sempozyumda 107 akademisyen arkadaşımızın ve uzmanların katkıları olacak, 67 tebliğ sunulacak. Hazırlık sürecindeki katkıları için öncelikle sempozyumun bilim kuruluna, Prof. Dr. İsmail Coşkun'a ve mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Niyetimiz bu sempozyumu her yıl tekrarlamak."

Prof. Dr. İsmail Coşkun, sempozyum bilim kurulunun genellikle şehir ve şehir tarihi çalışan akademisyenlerden oluştuğunu belirterek, "Beykoz, İstanbul'un taşrası değildir. Böyle bir algı var, sanırım Beykoz'un pastoral birtakım görüntüler içermesinden kaynaklı söyleniyor. Beykoz'da yerleşik kentli bir kültür var ve bu kültür de doğrudan İstanbul'la ilişkilidir." diye konuştu.

Coşkun, sempozyum süresince Beykoz'un sosyolojik, iktisadi, kültürel ve tarihi boyutlarının masaya yatırılacağını aktararak, çalışmanın yedi ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirildiğini ve genele odaklandığını vurguladı. 

107 akademisyen ve uzman yer alıyor

Sempozyum, çok sayıda farklı disiplinden gelen bilim insanları ve Beykoz üzerine çalışmış, eser vermiş isimlerin yanında Beykoz'un yakın dönem toplumsal hafızasının aydınlatılmasına katkıda bulunacak isimlerin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

İlk kez düzenlenen sempozyumla, ilçenin gelişiminin tarihsel bir yaklaşımla ele alınarak halihazırdaki ekonomik, politik ve demografik yapısının, spordaki konumunun, ekolojik imkan ve sorunlarının, eğitimdeki ve edebiyattaki yerinin analiz edilmesi hedefleniyor.

Sempozyum çalışmaları için 97 akademisyen, bir eski belediye başkanı, üç araştırmacı, bir yüksek mimar, iki yazar, bir eğitimci, bir iş insanı ve bir kültür sanat yöneticisi olmak üzere 107 kişi görev alıyor.

İlçenin tarihine ışık tutulacak sempozyumda, 7 ve 8 Aralık'ta "İlk Çağlardan İstanbul'un Fethine Beykoz", "Modernleşme Öncesi Osmanlı Dönemi Beykoz", "Beykoz'da Manevi Merkezler", "Beykoz: Mesire Alanları, Kasırlar, Korular ve Sular", "Bir Sanayileşme Mekanı Olarak Beykoz", "Bir Eğitim Merkezi Olarak Beykoz", "Beykoz'un Ekonomi Politiği", "Beykoz'un Geleceğinde Yeni Ekonomik İmkanlar", "Demografi ve Göç", "Hafıza, Kültür ve Şehir", "Beykoz'da Toplumsal Hayat", "Edebiyatta Beykoz", "Beykoz'un Ekolojisi", "Beykoz'da Sporun Tarihi" ve "Beykoz'un Geleceği" başlıklı oturumlar yapılacak.

Sempozyumda "Bir Sempozyum Üç Sergi" başlıklı fotoğraf sergisi de açıldı

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen "Beykoz Sempozyumu 2019" kapsamında, "Bir Sempozyum Üç Sergi" başlıklı fotoğraf, pul ve kartpostal sergisi meraklılarıyla buluştu.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın açılışını yaptığı sergi, Dr. Engin Çağman'ın "Osmanlı Arşiv Belgelerinde Beykoz", Dr. Şefik Memiş'in "Kartpostallarda Beykoz" ve Gökhan Aydın'ın "Beykoz Karakulak Fiskal Pulları" şeklinde 3 bölümden oluşuyor. 

Serginin Küratörü ve Beykoz Sempozyumu Düzenleme Komitesi Üyesi Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay, yaptığı açıklamada, bu bilimsel toplantıyı, Beykoz'u tanımak ve tanıtmak amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Sempozyumun anlam, duygu ve tarihsellik kısmına üçüncü boyut katmak için bu sergiyi hazırladıklarını belirten Özbay, sergide ilçenin tarihine ilişkin birçok bilgi ve belgenin yer aldığını anlattı.

Özbay, ziyaretçilerin burada arşiv metinlerindeki ve kartpostallardaki Beykoz'u keşfetmenin yanı sıra Beykoz'un kaynak suyu Karakulak'ın fiskal pullarını görebilme imkanı bulabileceklerini ifade etti. 

Sergi, 7-8 Aralık'ta sempozyumun gerçekleştiği Limak Eurasia Hotel'de ziyaret edilebilecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz