Beykoz’un gecelerinde yaban hayatı görüntülendi

  • Güncelleme: 21.09.2019 18:21
  • Okunma: 16949 kez
  • Yorum: 0
İstanbul’un en sakin ilçelerinden biri olan Beykoz’un aslında oldukça hareketli bir yaban hayatı var.
Beykoz’un gecelerinde yaban hayatı görüntülendi

Kuzey ormanlarının önemli bir bölümünü sınırlarında barındıran Beykoz, ülkemiz yaban hayatı açısından da oldukça önemli bir öneme sahip. 4 mevsim farklı kuş ve diğer yaban hayat canlılarına ev sahipliği yapan ilçemizin oldukça hareketli bir gece yaban yaşamına da hakimliği var.


Çakal, Tilki, Baykuşlar, Kurbağalar, Memeliler, Sürüngenler ve diğer gece kuşları özellikle yaz döneminde ilçenin ormanlık ve tenha noktalarında yaşamlarına devam etmekteler.Beykoz’un 2 önemli yaban hayat fotoğrafçıları Arda Dönerkayalı ve Berat Akkaş bu yaz döneminde Beykoz ormanlarında çok sayıda gece arazisi yaptılar. Çektikleri fotoğrafları ve gördükleri türleri kayıt altına alan bu fotoğrafçılar aynı zaman da Beykoz’un ülkemiz ve dünya yaban hayat turizminin tanınmasında da önemli bir rol oynamaktalar.Özel bir şirkette mühendis olarak çalışan Arda Dönerkayalı, “Son yıllarda Beykoz’da gece arazilerini sıkça yapmaya başladım. Her arazide bizi farklı türler karşılıyor hepsi ayrı bir heyecan yaratıyor. Gündüz görme şansı bulamadığımız türleri gece arazilerinde çok rahatça bulabiliyoruz. Örneğin Çoban Aldatan kuşunu gündüz görme şansınız çok çok azdır. Geceleri beslenen ve bu sebeple de oldukça aktif olan bu kuş türümüzü fotoğraflamak oldukça keyif verici. Bazen öyle anlar oluyor ki birkaç metre uzağımızda baykuşları görüyoruz. Fotoğraflamak kadar onları izlemekte keyif veriyor bizlere” dedi.Fotoğrafçı Berat Akkaş ise, “Benim kuş ve yaban hayat fotoğrafçılığa başlamam yaklaşık 7 yıl önce Beykoz Korusunda gördüğüm bir kuşu merak ederek başladı. İnternette araştırdığımda kuş fotoğrafçılığı diye bir fotoğrafçılık dalı olduğunu gördüm ve o günden sonra yaban hayat fotoğrafçılığı hayatımda önemli bir yer edindi.


Yıllardır gece gündüz Beykoz’da yüzlerce kez arazilere ormanlara çok sığ ve tenha bölgelere yaban hayatının peşinden gittim. Öyle anlara şahit oldum ve fotoğrafladım ki çevremde ki insanlar bunların Beykoz da değil Türkiye de olmadığını düşünüyorlardı şimdilerde ise kuşları tanımaya başladılar artık farklı bir tür gördüklerin de şaşırmıyorlar.


Son 4 senedir geceleri de arazi ve ormanlara gidiyorum en çok karşılaştığım türün başında çakal ve baykuş türleri geliyor. Gecenin o sessizliği ve esrarengizliğin de ormanda yaban hayatıyla iç içe olmak inanılmaz huzur veriyor. Bu sene 2 belgeselim tv ekranlarında yayımlandı . 2020 yılı için Beykoz’un yaban hayatını konu alan bir belgesel serisi çekmeyi planlıyorum bu seri 3 bölümden oluşacak, ön çalışmalarına başladım çekimler için kış dönemini beklemekteyim. Yapacağım bu belgesel ile Beykoz’un yaban hayatını tüm Türkiye ve Dünyaya tanıtacağım” diye konuştu.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz