Beykoz'un gece kartallarına 35 kişilik takviye

  • 0
  • 9535
Beykoz'un gece kartallarına 35 kişilik takviye

İçişleri Bakanlığı, Valilikler aracılığıyla yayınladığı ilan ile birlikte Beykoz için 35 bekçi alınacağını vatandaşlara duyurdu.

İçişleri Bakanlığı daha önce belirlenen sayıda İstanbul'un 39 ilçesi için mahalle bekçisi alımı yapmıştı. Yeni bir bekçi alımı başlatan bakanlık 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu çerçevesinde Emniyet Hizmetleri Sınıfı dahilinde KPSS şartı koşulmadan çarşı ve mahalle bekçisi alacak.

8-22 Kasım tarihleri arasında alınacak bekçiler, ilk olarak sözlü, ardından yazılı sınava alınacak. İstanbul genelinde alınacak bekçilerin sözlü sınavları 5-13 Kasım, yazılı sınavları ise 24 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

-Bekçi adaylarından sağlamaları istenen koşullar

Bekçi adaylarında aranacak ilk koşul, erkek ve Türk vatandaşı olmaları isteniyor.

Öte yandan en az lise ve dengi okul, ön lisans, lisans veya lisans  üstü mezunu eğitim şartları, askerlik eğitimini tamamlamış olmaları, 30 yaşından büyük olmamaları, görevi yerine getiremeyecek sağlık sorunu bulunmaması ve bunun sağlık raporuyla belgelenmesi gerekiyor.

Bunların yanı sıra adayların ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü olmamaları, Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre kötü şöhretli tanınmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak, Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak, en az 167 santimetre boyunda olmak, herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak, Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki koşulları taşımaları koşulu aranıyor.

- Başvurular nasıl alınacak?

Bekçi alımları için başvurular mesai gün ve saatleri içerisinde İlçe Emniyet Müdürlüklerine bizzat yapılacak.

Adaylar, çalışmak istedikleri ilçe için örnek dilekçe ve istenilen diğer evraklarla birlikte başvuracak. Aynı anda birden fazla ilçe için başvuru yapılamayacak.

Adaylardan bunların yanı sıra T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği, askerlik durum belgesi, 6 adet fotoğraf, adli sicil belgesi, İstanbul il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ettiğini gösteren belge aranacak.

Çarşı ve mahalle bekçileri 4-13 Aralık 2017 tarihleri arasında ‘Genel kültür, genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı, Herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük” gibi bekçi olmaya engel halleri olup- olmadığının değerlendirileceği sözlü sınava alınacak. 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak 24 Aralık’ta yapılacak sınava girmeye hak kazanacak. Bu sınavda Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden 50 soru yöneltilecek adaylara 60 dakikalık süre verilecek.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın ‘Gece Kartalları’ olarak nitelendirdiği, özel harekat şube polislerinin de eğitim verdiği araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretilen mahalle gece bekçileri, tabanca, cop, kelepçe, el fenerinin yanı sıra düdük taşıyor.

 

Haber Merkezi

Beykoz’dan Türk siyasetine yeni bir cevher daha
Önceki Beykoz’dan Türk siyasetine yeni bir cevher daha
İŞKUR ve ÜMSİAD’dan işverenlere bilgilendirme
Sonraki İŞKUR ve ÜMSİAD’dan işverenlere bilgilendirme