Makaleler

Beykoz’un gazeteleri

2014.07.21 00:00
| | |
24004

Beykoz yerel haberciliği Zeki Aksu ile tanıdı. İnternet haberciliği loblarımızı zorlamaya dahi başlamamışken Beykoz Haber Gazetesi ABD’ye posta vasıtasıyla ulaşıyordu.

Radyoculuğun o en popüler zamanlarından sesine aşina olduğumuz Ozan Derviş’in gazetecilik serüveni de hemen hemen aynı döneme denk geliyor. Tabi Erdal Öztürk’ü de bir kenara not etmezsek haksızlık etmiş oluruz. Beykoz’a her zaman bir şeyler katmak için mücadele eden bu iki usta çıraklık dönemlerini Prestij Haber’de yaşadılar.

Dünmüş gibi anımsıyorum: Gıpta ile bakardık hem gazetelere, hem de emekçilerine. O zamanlar daha saygındı gazetecilik. Kirletilmemişti şu an olduğu kadar. Düşüncelerine önem verilen, entelektüel ve güvenilir insanlardı. En azından, az sayıdaki bu gazetecilerin hiç birisi kalemini ve ideallerini satacak kadar alçalmamıştı.

Prestij Haber’deki çıraklık döneminden sonra Ozan Derviş Doğuş Haber’le Beykoz’un üçüncü gazetesi unvanını alırken, Erdal Öztürk Beykoz Haber’de devam ettirdi sözcüklerin dansını… Ve hep üzerine bir şeyler katarak çıktılar halkın karşısına, karşılık beklemeden…

O günlerde Doğuş Haber’in kapısından dönmüştüm. Bir köşe yazısı denemem olmuş ve uygun gömesi halinde yayınlamasını istemiştim Ozan Derviş’ten. Kısmet olmadı, bir türlü bir araya gelemedik. Daha sonra Beykoz Haber’e gönderdim yazıyı ve benim de çıraklık dönemim orada başladı –hoş halen de çırağız ya-.

Kısa bir süre sonra Genel Yayın Danışmanı oldum. Bir taraftan da ülkemizde hızla yayılan internet haberciliğinin alt yapılarını oluşturmaya başladık ve www.beykozhaber.net yayın hayatına başladı. Tüm bu çalışmaları yaparken amacımız hep Beykoz’a bir şeyler kazandırmak, insanlara ve yaşadığımız çevreye faydalı olmaktı. Güzel şeyler de yapıyorduk, zira çevremizde gazetecilik namusunu yerlerde süründürenler yoktu.

Bir süre sonra Kader Gür’le bir ortamda tanıştık. Samimiyeti ve dostluğa verdiği önem O’nunla kader birliği yapmama yol açtı ve daveti üzerine yazılarıma Dost Beykoz’da devam ettim.

Dost Beykoz, okurlarıyla sanal ortamda bir araya gelirken, kısa bir süre sonra yazılı olarak da Beykozluyla buluşmaya başladı. Bu süreçte Dost Beykoz çıtayı bir hayli yukarıya taşırken, Beykoz Haber yazılı yayına uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldı.

Daha sonra Sedat Dalar’ın Özgün Haber’i, MHP’nin Bizim Beykoz Haber’i –her ne kadar adresine tebliğler yapılamıyorsa da-, Bilgi Beykoz ve Gazete Beykoz yazılı ve görsel yayınlar olarak Beykoz’a değer katma, insanları aydınlatma misyonunu –objektif ve okuru en az yönlendirmeye çalışarak- taşıdılar ve bu misyonları devam ediyor.

Büyük bir keyifle belirtmeliyim ki zaman zaman bazılarıyla aramızda sert ve bazen anlamsız tartışmalar yaşanmış olsa da yukarıda saydığım gazeteci arkadaşlarımız asla yayıncılık namusunu ayaklar altına almamıştır. Asla Beykoz’a ve Beykoz’un değerlerine ihanet etmemiştir. Bu değerli insanların hepsi kendisine göre Beykoz’a bir şeyler katmanın, sorunlara karşı çözümün bir parçası olmanın hesabı içerisinde olmuştur hep.

Yerel Basının etkisinin farkına varan bazı kesimler bu gücü kullanarak amaçlarına ulaşmak isterken, Dost Beykoz bu çerçevede gelen tekliflere kulaklarını tıkayarak yayıncılık namusundan asla ödün vermedi. Bu çevreler Dost Beykoz’u istediği gibi kullanamayacağını anlayınca bu boşluğu dolduracak bazı satılmış kalemler, ya da çok sevgili Kofin’in tabiriyle “Gaza getiriciler” peydah oldu ve Beykoz’da yayıncılık namusu bu süreçte yerlerde sürünmeye başladı. Bu gazetelerin hangileri olduğunu değerli okurlarım ve Beykoz kamuoyu çok iyi biliyor…

O süreçte bu gazeteler başta Belediye olmak üzere birçok kurumun kapısından bile giremezken bu gün maalesef hiç hak etmedikleri bir ilgi ve iltifatla adeta baş tacı edilir olmuşlardır ki, bu çirkin durum tüm kesimler tarafından ilgiyle izleniyor. Zira dün birçok sivil ve resmi kuruluşu tehdit ve şantajla sindirerek haksız kazanç sağlamaya çalışan bu “çakma gazeteler” ve onların niteliksiz uşakları, yarın daha büyük taleplerinin yerine getirilmesi için bugünkü hamilerine bile ahlaksızca saldırmaktan çekinmeyecektir.

Yetkililer ve bilhassa siyasiler şunu akıllarından çıkarmasınlar ki, gazeteler ihtiyaç duyulduğunda kullanılıp, tekrar ihtiyaç duyulana kadar bir kenara atılabilecek seçim materyalleri değildir. En azından Beykoz’da yayın yapan Dost Beykoz, Doğuş Haber, Beykoz Haber, Özgün Haber, Gazete Beykoz, Bilgi Beykoz ve Bizim Beykoz Haber kesinlikle değildir. Beykoz’la özdeşleşen bu gazetelerin satılmış kalemlerle karıştırılmaması inceliğini tüm kesimlerden bekliyoruz…

Vesselam…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"