Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi

  • 0
  • 4573
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi
Beykoz’un engelli çocuk ve gençlerine çok özel ilgi

Beykoz'da el sanatlarından müziğe farklı branşlarda ücretsiz atölye eğitimleri ve sağlık hizmetleri alan engelli çocuk ve gençler, özgüvenli ve mutlu bireyler olarak hayata katılıyor.

Beykoz Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’de sevgi dolu bir ortamda el sanatlarından müziğe farklı branşlarda ücretsiz atölye eğitimleri ve sağlık hizmetleri alan engelli çocuk ve gençler, özgüvenli ve mutlu bireyler olarak hayata katılıyor.

Beykoz Belediyesi tarafından “5 Yılda 15 Yıllık Hizmet” hedefiyle ilçedeki engellilere yönelik ilk kapsamlı yaşam merkezi olarak kurulan Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM), nitelikli eğitimleri ve destekleyici sağlık hizmetleriyle birçok engelli çocuk ve gencin hayatına dokundu.

Her Biri Başarı Hikâyesi Yazdı

İlçedeki dezavantajlı çocuk ve gençleri güvenle sosyal hayata katmak için 2021 Haziran ayında “Beykoz’da Sevgi Var, Engel Yok” sloganıyla kapılarını açan AKDEM’de bugüne kadar 20 bin 800 kişi, 43 bin seans hizmet aldı.

Aileleriyle birlikte merkeze düzenli gelen çocukların her biri, alanında uzman eğitmenler eşliğinde katıldıkları atölye çalışmalarının yanı sıra aldıkları profesyonel sağlık hizmetleriyle başarı hikâyesi yazdı.

Mutluluk ve Özgüven Veren Atölyeler

Merkezde, Zanaat Atölyesi, Mutfak Atölyesi, Tarım Atölyesi, Müzik Atölyesi, Halk Oyunları ve Spor Atölyesi olmak üzere 6 farklı branştaverilen eğitimlere gelen çocuk ve gençler yetenekleri geliştikçe özgüven kazandı.

Zanaat Atölyesi’nde ustalarla birbirinden güzel el sanatları ürünlerine imza atan çocuklar, Mutfak Atölyesi’nde şeflerle tezgâh başına geçerek leziz yiyecekler üretti.

Tarım Atölyesi’nde katılımcılar toprak ve doğayla buluşurken, Halk Oyunları ve Müzik Atölyesi’negelenler müzik aleti çalmanın sevincini yaşadı.

AKDEM’li çocuklar her yıl çeşitli gösteri ve kutlamalara katılarak hünerlerini ve eserlerini sergiledi.

Uzmanlar ve Oyunla Terapiler

Beykozlu engellilere özgüven veren sıcak bir yuva olan merkezde çocuklarını kendilerini anlama ve sosyal çevreye uyumlarını kolaylaştıran “Duyu Bütünleme” terapileri de veriliyor.     

Ergoterapi uzmanlarıyla, özel ekipmanlar ve oyun eşliğinde yapılan duyu bütünleme seanslarıyla günlük hayatlarında çevreyi ve vücudunu algılamakta güçlük çeken çocukların hayata daha bağımsız katılmaları hedefleniyor.

Dil ve Konuşma Terapisiyle de çocuklara iletişim becerileri kazandırılıyor.

AKDEM bünyesinde yapılan terapilerleengelli çocukların ve ailelerin yaşam kalitesi de günden güne artıyor.  

Atla Terapi Şifa Oluyor

İlçedeki otizmli, serabralpalsili ve fiziksel engelli ihtiyaç sahibi çocuklara verilen Atla Terapi (Hipoterapi) hizmeti, fizyoterapi uzmanları eşliğinde sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralıyor.

Dünyada ve ülkemizde yaygın kullanılan alternatif bir yöntem olan atla terapi, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine büyük katkı sağlıyor.

İlçedeki engeli çocukların yaşam kalitelerini artırmak ve tıbbi tedavilerine destek olmak amacıyla başlatılan hizmet aileler tarafından da takdirle karşılanıyor.

Evde Fizyoterapi Hizmeti

Serebralpalsi, inme, felç, yatağa bağımlılık gibi nörolojik hastalıkları bulunan ihtiyaç sahibi ilçe sakinlerine evde fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor.

Fizyoterapi uzmanlarının evlerinde düzenli ziyaret ettiği hastalara uyguladığı seanslarla hastalıkların tedavi süreçlerine katkı sağlanıyor. Herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmelerine gerek kalmadan kolayca hizmet alan ailelerin de yükü hafifliyor.

Psikolojik Danışmanlık

Merkez bünyesinde engelli bireyler ve ailelere daha sağlıklı, kaliteli ve huzurlu bir yaşam için danışmanlık hizmeti de veriliyor.

Uzman çocuk ergen ve yetişkin psikologları, ailelerin üstesinden gelemediği problemler ve çözüm yolları konusunda görüşme ve terapiler gerçekleştiriyor.

Aynı zamanda çocuk psikoloğu, oyun terapisi tekniği ile çocukların yaşadıkları ruhsal çatışmaları gözlemleyip tespit ederek ailelere yönlendirmeler yapıyor.

Evde Sıcak Yemek &Temizlik & Kuaför

AKDEM bünyesinde özel kurulan ekipler tarafından, evlerinden çıkamayacak durumda olan yaşlı ve engelli ilçe sakinlerine temizlik, kuaför ve sıcak yemek hizmeti de sağlanıyor.

Haber Merkezi

AK Parti Beykoz’dan 10 Ocak kahvaltısı
Önceki AK Parti Beykoz’dan 10 Ocak kahvaltısı
Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı
Sonraki Beykoz'da tohumu getir fideyi götür dönemi başladı