Beykoz'un efsanesi mezarı başında anıldı

  • Güncelleme: 04.02.2021 11:15
  • Okunma: 4045 kez
  • Yorum: 0
O Beykoz Spor Kulübünün Kurucusu Ahmet Mithat Efendi'den dahi fazla bilinen adı Beykoz ile yan yana anılan bir efsane...
Beykoz'un efsanesi mezarı başında anıldı

1965 Yılının 2 Şubat'ında ebedi aleme göçtüğünde, 'Allah bana Beykoz'un düştüğünü göstermesin, düşecekse de canımı aldıktan sonra düşsün' diyen bir Beykoz Sevdalısı...

Kelle İbrahim'in vefat yıldönümünde onun adına yıllardır düzenlenen "Kelle İbrahim Veteranlar-Masterler Futbol Turnuvası" Organizasyon Komitesinden, Beykoz Masterler Spor Kulübü Yöneticilerisi Hakkı Baş ile Yalıköy Gazi Yunus Mezarlığındaki kabrine bir ziyaret gerçekleştirildi.

Hem efsane ismi anıldı, hem de dualar, Fatihalar ruhuna hediye edildi.

Kelle İbrahim  Futbola Beykoz Kulübünde başladı, sonrasında Anadoluhisarı İdmanyurdu ve İstanbul Altınordu takımında forma giydi. Türk Milli Futbol Takımında Romanya karşısında sol haf olarak forma giydi.

Onu Uluslararası Arenada tanıtan olay ise 1924 Paris Olimpiyatlarında Kafasında sektirdiği top sayısı ile oldu. Beykoz ile özdeşleşecek bir yaşantıyı hayata gözlerini yumduğu ana kadar sürdürdü. 1965-66 Yılında ilk kez 1. Ligden düşen Beykoz'un bu üzüntüsünü yaşamadan Yalıköy yokuşunda hayata veda etti.

Kelle İbrahim Türk Futbol Tarihinde kendine haz özellikleri ile yaşadığı dönemde herkesin tanıdığı bir simaydı.

Adı Beykoz'da bir caddeye verildi. Yıllarda adının bu kez Beykoz Stadına verilmesi için mücadele edildi, yazılar kaleme alındı. Hatta Genel Kurulda bu yönde önergeler verildi. Her ne kadar bugün Beykoz 1908 A.Ş. Futbol Takımının maçlarını oynadığı alan kurumsal manada Beykoz Stadı olarak ifade edilse de orası Beykozlular için, Sarı Siyah renklere gönül verenler için Kelle İbrahim Stadı olarak anıldı ve anılmakta daydı.

Beykoz'un efsanesi Kelle İbrahim için mezarı başındaki anma programına Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan'da katıldı.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Efsane, Beykoz, Kelle İbrahim