Beykoz’un efsane milli voleybolcusu vefat etti

  • 0
  • 7223
Beykoz’un efsane milli voleybolcusu vefat etti
Beykoz’un efsane milli voleybolcusu vefat etti
Beykoz’un efsane milli voleybolcusu vefat etti
Beykoz’un efsane milli voleybolcusu vefat etti
Beykoz’un efsane milli voleybolcusu vefat etti

Türkiye voleybol tarihine iz bırakan bir isim daha hayata veda etti. Beykoz voleybol takımında başlayan sporculuk kariyerinde pek çok üst düzey takımda forma giyerek devam eden Muhammed Görken MSA hastalığı ile mücadele ediyordu.

Muhammed Görken sporculuk kariyerinin son bölümlerinde yetiştiği Beykoz Spor Kulübünde forma giymişti. Milli Sporcu değişik takımlarda antrenörlük kariyerinin yanı sıra Milli Takım Menajeri olarak da görev yapmıştı.

Ataşehir Medicana Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesine kaldırılan Görken, rahat nefes alabilmesi için buradaki kalma sürecinde traneostomi ameliyatı olmuştu. Üsküdar'daki Ferah Huzurevinde kalmaya başlayan Mmlli sporcuyu bu süreçte başta Beykoz'dan sporcu arkadaşları olmak üzere pek çok seveni yalnız bırakmamış, moral vermek istemişti.

VOLEYBOL CAMİASI DESTEK AMAÇLI ÖZEL BİR TURNUVA DÜZENLEMİŞTİ

Galatasaray HDI Sigorta Kadın Voleybol Takımı’nın ev sahipliğinde 13-14 Ekim 2022 tarihlerinde, Türk voleyboluna oyuncu, antrenör ve yönetici olarak büyük hizmetler etmiş, MSA hastalığıyla mücadele veren Muhammet Görken adına turnuva düzenlenmişti.

Turnuvaya; Galatasaray HDI Sigorta ile birlikte VakıfBank, Bolu Belediyespor ve Nilüfer Belediyespor takımları katılmış ve Galatasaray Taç Spor Tesisleri’nde düzenlenen  turnuvada bilet satışından elde edilen gelir, Muhammet Görken’in tedavi masraflarını karşılamak üzere bağışlanmıştı.

MUHAMMED GÖRKEN KENDİ ANLATIMI İLE

9 Haziran1959 tarihinde doğdum. 1972 yılında Beykoz Ziya Ünsel Ortaokulu’nda voleybola başladım. Ertesi yıl Samsun’da Türkiye şampiyonu olduk. Beykoz Spor Kulübü yıldız genç ve A kategorilerinde oynadım.

1975 yılında Beykoz Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi Elektrik bölümüne geçtim. Okul takımımız Türkiye 3.’sü oldu aynı anda Beykoz Spor Kulübü’nde de voleybolum devam etti.

1981 yılında Beykoz A takımında tümüyle amatör bir ruhla antrenör/oyuncu olarak 1. lige çıktık. Oyuncularımın hepsi Beykozluydu. Finalde Karşıyaka’nın efsane takımı ile karşılaştık ve galip gelerek lige çıkmaya hak kazandık.

Aynı yıl Paşabahçe Spor Kulübü’nde de antrenörlük yaptım ve bu takım da 2. kümeden 1. kümeye çıktı. Ben bu tarihlerde o zamanki adıyla spor akademisinde okuyordum. Okul takımı ile üç yıl üst üste Türkiye şampiyonu olduk.

1982 sezonunda Altınyurt’a transfer oldum ve tek profesyonel oyuncu olarak anıldım. Sonra Silahlı Kuvvetler Gücü ve askerlik yıllarım başladı. Askerlikten hemen sonra Samsun Irmak Sanayii forması giydim ve iki yıl boyunca burada devam ettim.

1986 yılında bir şirket kurdum ve voleybola ara verdim. 3 yıl sonra yani 1989 yılında yeniden bu sefer Akif Üstündağ’ın antrenörlüğünde Petrol Ofisi Spor Kulübü ile 2. ligden başlayıp dört yıl birinci ligde takımların kabusu olduk.

Sonra Ziraat Bankası’na transfer oldum ve o sene final oynadık Halkbank’a kaybettik. Daha sonraki Beşiktaş Spor Kulübü’nde dört sene birinci ligde mücadele ettik. Faal sporculuk hayatımı 1999’da Beşiktaş’ta noktalayıp antrenörlük hayatıma başladım. Sırasıyla Beşiktaş erkek takım yardımcı antrenörlüğü, alt yapı koordinatörlüğü, kız takımı antrenörlüğü ve yardımcı antrenörlüğü… Sonra Telekom kız takımı, Şişli kız takımı, Gaziantep kız takımı, Marmaris kız takımı antrenörlüğü yaptım. Vakıfbank kız takım asistan koçluğu ve kız takım teknik menajerliği, A erkek voleybol milli takımlar menajerliği, Işık Kent voleybol bayan takım antrenörlüğü görevlerini üstlendim.

Kısaca hayatım voleybolla dopdolu geçti… İkinci evliliğimi yine bir voleybolcu olan Hamiyet Demiroğlu ile yaptım. Lara adında bir kızım oldu ayrıca ilk evliliğimden Melis adlı bir kızım daha vardır.

Hepimiz sporu ve voleybolu çok sevdik.

Merhum Muhammed Görken'in, 20 Şubat 2023 Pazartesi günü ikindi namazından sonra Beykoz Merkez camiinde kılınacak cenaze namazının ardında toprağa verileceği açıklandı.

Dost Beykoz olarak Muhammed Görken'e Yüce Allah'tan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Spor Servisi

Beykoz ve deprem
Önceki Beykoz ve deprem
Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Sonraki Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz