Beykoz’un duvarlarına tarih nakşedildi

  • 0
  • 8247
Beykoz’un duvarlarına tarih nakşedildi
Beykoz’un duvarlarına tarih nakşedildi
Beykoz’un duvarlarına tarih nakşedildi
Beykoz’un duvarlarına tarih nakşedildi

Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleri ile önemli şahsiyetleri Beykoz’un duvarlarına bir bir nakşedildi. Sadri Alışık meşhur selamıyla, Hisar Kalesi mütevazılığıyla, Beykoz Dalyanı yıllanmışlığıyla ilçenin duvarlarında “resim” geçidi yapıyor.

Vizyonunu turizm ve eğitim olarak yeniden çizen, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerle İstanbul’un nadide ilçeleri arasında yer alan Beykoz’da duvarlar ilçeye ait tarihi eserler ile önemli şahsiyetlerin yer aldığı resimlerle donatıldı.

Beykoz Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmayla ilk olarak Çubuklu-Dedeoğlu arasındaki duvarlarda yer alan mevcut resimlerin yerlerine yenileri nakşedildi. Ressam Hakan Yılmaz’ın fırçasından çıkan çalışmadaki temalar ilçenin köklü birikimini yeniden gözler önüne serdi.

Beykoz’a ait değerlerin tanıtılmasına katkı sağlanmak ve ilçeyi güzelleştirmek amacıyla başlatılan çalışmada neler yok ki…Tiyatro Sanatçısı Sadri Alışık, Anasoluhisarı Kalesi, Beykoz Dalyanı, Çeşmi- Bülbül İbrik, sağlamlığıyla hafızalara yer eden Beykoz Kundurası, Neyzen Tevfik, Küçüksu Çeşmesi ve Şişecam’dan cam örnekleri yol kenarından geçenlere gülümsüyor.

İlçedeki atıl durumdaki alanları değerlendirmek ve kültürel değerlerin yeni nesillere tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla mevcut çalışmayı yeniden ele aldıklarını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tanıtım ve turizme katkı sunacağına inandığı çalışmayla ilçe sakinlerinde sahiplenme ve aidiyet duygusunun pekişeceğini de belirtiyor.

Beykoz’u güzelleştiren ve ilçe belleğini tazeleyen çalışma son baharda Eski Tekel Fabrikası duvarları ve Burunbahçe Mesire Alanı duvarlarının boyanmasıyla devam edecek.

Haber Merkezi

Pepee’nin Beykozlu annesi
Önceki Pepee’nin Beykozlu annesi
Beykoz'da dereye düşen köpek İBB ekiplerince kurtarıldı
Sonraki Beykoz'da dereye düşen köpek İBB ekiplerince kurtarıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz