Bölge

Beykoz'un değeri git gide katlanıyor

Beykoz'un değeri git gide katlanıyor
14.11.2016 16:12
| | |
13335

İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yapımından sonra hızlı bir kentleşme sürecine giren Beykoz’a kamu yatırımları devam ediyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün tamamlanıp hizmete girmesiyle birlikte bölge yatırım açısından çok daha cazip bir konuma yükseldi. Beykoz, inşaatı başlanan ve yapımı önümüzdeki senelerde tamamlanacak olan kamu yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. 2019 yılından sonra açılması planlanan Üsküdar-Beykoz metro hattıyla birlikte raylı sistem Beykoz’a kadar ulaşacak.

Bölgeye güveniyoruz

Beykoz’da yer alan Çubuklu- İstinye arasında yeni yılın ilk aylarında devreye girecek arabalı vapur hattıyla İstanbul’un iki yakası arasındaki yolculuk 7-8 dakikaya inecek. Bu yatırımların da bölgeye olan ilgiyi daha da artıracağını ve önümüzdeki dönemde bölgedeki konut fiyatlarının yükseliş göstereceği gözlemleniyor.

Bölgede ciddi bir arsa stoku olduğu bilinen Nef’in Satış ve Pazarlama Direktörü Selçuk Çelik de bölgenin gelişimine güvendiklerini dile getiriyor. Çelik, yapılan altyapı yatırımlarıyla ve hayata geçecek markalı konut projeleriyle birlikte bölgede değer artışı yaşanacağını belirtiyor. Çelik, “Beykoz’da TEM’e yakın, ulaşımı kolay, Boğaz manzaralı yerlerde şu anda arsalar 2 bin dolardan el değiştiriyor. Konut projeleri tamamlandığında ise, Karlıtepe bölgesi ve civarında, dairelerin metrekare fiyatı 7 bin dolar civarından satışa çıkacak” diye konuştu.

Beykoz’da Elysium Es Beykoz projesini hayata geçiren Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eşbaşkanı İsmail Hakkı Altun ise, şu anda bölgedeki konutların metrekaresi 4 bin dolar seviyelerinde satışta olduğunu belirtiyor. Altun, bölgede bir iki sene içersinde metrekare fiyatlarının ise 14 bin TL mertebelerine çıkacağını öngörüyor.

İlçede fiyatlar beş yıldır artıyor

Eva Gayrimenkul Değerleme Beykoz’da markalı konut piyasasının aktif olarak 2004 yılında başladığını ve yaklaşık 10 firmanın rekabet ettiğini belirtiyor. Firma, bölgenin ‘Özel Proje Alanı’ ilan edilmesiyle birlikte son birkaç yılda çok sayıda yatırımcının arsa toplamaya başladığını belirtiyor. Era Gayrimenkul Değerleme ise, bölgede 100 metrekare büyüklüğündeki daireler ölçüt alındığında konut satış fiyatlarının son 12 yılda yüzde 208 oranında artış gösterdiğini belirtiyor. Firma, 2003 yılında 123 bin seviyesinde olan fiyatların 2008 yılına kadar sürekli yükseldiğini ve 218 bin’lere ulaştığını kaydediyor. 2009 yılında konut fiyatlarında düşüş gözlemlendiğini belirten Era Gayrimenkul, fiyatların 2010 yılından başlayarak 2016 yılına kadar sürekli yükselerek 381 bin TL’nin üzeri rakamlara ulaştığını söylüyor.

Çubuklu 5 yılda 2.5 kat arttı

Era Gayrimenkul Değerleme’nin Eylül 2016 değerlerine göre, Çubuklu lokasyonunun ortalama konut yatırımı geri dönüş süresi (amortisman süresi) 26 yıl olarak görülüyor. Amortisman süresinin uzun olması ise bu bölgede meydana gelen önemli değer artışlarıyla gayrimenkullerin de değerlenmesi olarak yorumlanabilir. Çubuklu’da metrekare satış ve kiralama fiyatlarına bakıldığında da son 5 yılda 2.5 kat artış görülüyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Yatırım, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Metro

reklam
1 Yorum
elif17.11.2016 08:22:44

evet artıyor ama yıllardır beykozlu olan beykoz halkına tapuları verilemiyor daha

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"