Beykoz’un çocukları

  • 08.02.2019 17:41
  • Okunma: 11455 kez

Sinan KAVRAKOĞLU


“Bu seçimi Beykoz’un çocukları kazanacak!” Filolojik de olsa sihirli bir kelime gibi gelmiyor mu size de?

Düşünsenize; bütçesi neredeyse milyarlarla konuşulan, sorunlarının bir kısmı Anayasa değişikliğiyle çözülebilecek, 250 bin nüfuslu, 45 mahalleli ve 312 km2 yüzölçümüne sahip; Anadolu’nun birçok şehrinden daha büyük, devasa bir yerleşim yerinin kaderinin belirleneceği seçimin sloganı; “Bu seçimi Beykoz’un çocukları kazanacak!” oluvermiş. Ne ironi ama!


Hakikaten garip bir milletiz vesselam. Bu denli ciddi verilerin ve derin sorunsalları olan bir bölgenin seçim kampanyasına uygun görülen slogan bu kadar sığ olmamalıydı diye düşünüyorum.

Hele hele 15 yıldır her seçim döneminde Beykoz’un nüfusunu 250 binin altında tutmayı beceren Beykozluların(!) “Beykozlu Başkan isterük” nidaları ironinin de ötesinde...

Öte yandan, insan sormadan edemiyor; “1984 yılından bu yana Beykoz uzaydan mı yönetiliyordu?” diye.

Detaylarına girip konuyu çirkinleştirmek niyetinde değilim. Zira mideler kaldırmayabilir! Lakin, Beykoz’un gerek Belediye Başkanları, Yardımcıları, gerek genel müdür, gerekse diğer pozisyonlardaki seçilmiş ve atanmış çocuklarının(!) Beykoz’u ne kadar güzel(!) yönettiklerini yaşadık, gördük, biliyoruz! Onun içindir ki Murat Miniç kardeşimi tenzih ederek söylüyorum, “Beykoz’un çocukları” ifadesi benim ve benim bildiklerimi bilen birçoğu için hamasetten öteye geçemiyor! Bence acil yeni söylemlerle sahaya çıkılmalı.

Mesela; otuz yıldır yerinde sayan Beykoz’un bu kayıp yıllarını kısa sürede telafi edecek vizyon, bütçe ve ekip ruhunu yansıtacak söylemler aklı selim Beykozluları etkileyecektir.

Zeytinburnu ve yatay mimari?

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın Cumhurbaşkanımızın kararıyla AK Parti’nin Beykoz Belediye Başkan Adayı olarak ilan edilmesinden sonra Beykozluluğu tekelinde bulunduran bizim o meşhur mikro milliyetçiler(!) harekete geçti. En çok da Zeytinburnu’ndaki dikey mimariden dem vurarak “Zeytinburnu’nu beton yığınına çevirdi” diyerek eleştiri bombardımanına tuttular Murat Aydın’ı ve buna halen devam ediyorlar.

Gelin birlikte bakalım Zeytinburnu’na ve yatay mimari mümkün mü görelim!

Zeytinburnu; yüzölçümü 12 km2 (Beykoz’un bir mahallesi kadar neredeyse) - Beykoz; 312 km2
Nüfus yoğunluğu, kilometre kareye 23 734 kişi - Beykoz; 2010 kişi. Ve mahalle sayısı 13. Beykoz ise 45 mahalle.
Bu verileri dikey mimariyi eleştiren dahilere(!) armağan etmek istiyoruz lakin ne desek boş, bunu da biliyoruz. Zira kimsenin üzüm diye bir derdi yok! Allah aşkına biraz vicdan ve azıcık akıl!

Bu kadar yoğun nüfusa (284 935 kişi) rağmen gelelim Zeytinburnu’nun yeşil alanlarına;
Millet Bahçesi 94 bin m2,
Çırpıcı Şehir Parkı 150 bin m2, Kazlıçeşme Parkı (kara tarafı) 71 371 m2, deniz tarafı 144 070 m2, Barış Parkı 23 228 m2, Topkapı Kültür Parkı 236 296 m2.

Sadece Topkapı Kültür Parkının marka değeri İstanbul’un birçok ilçesine havlu attırır. Millet Bahçesi veya Kazlıçeşme Sahil Parkını saymıyorum bile.

Bence bazılarımız körü körüne ve bile bile Murat Beye büyük haksızlık ediyor!

Öte yandan şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Recep Tayyip Erdoğan gibi bir siyasi dehanın Murat Aydın transferinin risk olduğunu düşünmediğini mi sanıyorsunuz? Bir de şöyle bakın olaya; Murat Aydın’a ne kadar çok güveniyor ki, hiç bir sıkıntıya girmeden, rahatça kazanacağı Beykoz’da risk aldı. 
Bu değerlendirme bile Murat beyin Beykoz için risk değil önemli bir fırsat olduğunu gösteriyor. Bence biraz daha sabırlı olmalı ve kuracağı ekibi görmeliyiz.

Zira tapu sorunu büyük ölçüde çözülmüş olan Beykoz’un kaybedecek bir beş senesi yok!

Vesselam...

Anahtar Kelimeler: Beykoz

Yorumlar (2 Yorum)

demokles (1 yıl önce)

murat aydın seçimi kazansa bile mevcut asalaklardan kendini kurtaramayacağı için,başarılı olabileceğine pek ihtimal vermiyorum.inşallah yanılırım.ellerinede büyük bir koz geçti,seçim kazanılırsa eğer; murat aydın ı kimse tanımıyordu bizim sayemizde oy verdi biz kazandırttık nidalarıyla meydanlara çıkarlar.

Kürşat Yılmaz (1 yıl önce)

Sevgili yazar sizin yazınızı okuyunca Türkiye yi Beykozu 17 yıldır muhalefet partileri yönetmiş icraatın başında onlar varmışta yapılamamış zanneder iktidar mevkii olarak icraat makamıdır şikayet makamı değil.Bize göre müthiş bir slogan Beykozu Beykozun çocukları kazanacak sloganı İlçe olarak iktidar partisi bir tane işin ehli olan liyakatli aday bulamamış Zeytinburnundan atamayla aday gelmiş bence siz bunun üzerine düşünün bu konuyla ilgli yazı yazın sanki sizde seçimi kaybetme kaygısı gördük bu yazınızda selamlar.

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları