Makaleler

Beykoz’un çocuğu hepimizin çocuğu

24.01.2016 22:30
| | |
3052

Hepimizin bildiği gibi Beykoz yaklaşık 300 bin nüfusu olan güzel bir ilçemiz.

Özellikle Karadeniz bölgemizden olmak üzere yurdumuzun hemen hemen her yöresinden göç almış bir yerleşim yerimiz. Beykoz’umuzda da başta Ordu Mesudiyeliler olmak üzere birçok ilimizden ve ilçemizden insanımız yaşamakta.

İlçemizde nüfusun yaşlara dağılımı oranında da 6-18 yaş grubu aralığında çocuklarımız ve gençlerimiz çok önemli bir orana sahip. Bu oran neredeyse nüfusun beşte birine yakın bir oran. Yaklaşık olarak bu yaş aralığında 60 bin çocuğumuz var. Bu çocuklar genelde İlk ve Orta dereceli okullarda okuyan çocuklar. Hepimizin çocukları. Pırıl pırıl, tertemiz çocuklar. Birçoğu spor yapmayan ya da sokak ortamında spor yapmaya çalışan çocuklar. Spor yaptırmazsak kahvehane köşelerine yâda Allah korusun daha kötü yollara kaptıracağımız çocuklar. Benim de bu yaş aralığında 11 ve 13 yaşında iki oğlum var. Beykoz’umuzda onlarca okulumuz ve binlerce çocuğumuz var. Hepsi spor yapma çağında olan çocuklarımız. Bu çocuklarımıza ne olursa olsun spor yapma ortamını sağlamamız lazım. Gerçi çocuklarımızın bir kısmı spor okullarına yada kulüplerimizin alt yapılarına kayıtlı olarak spor yapıyorlar. Beykoz’umuzda bildiğim kadarıyla 35 tane amatör spor kulübümüz var. Bu kulüplerimizde ortalama 150-200 çocuğumuz spor yapsa toplam 6-7 bin çocuğumuzun spor yaptığı gerçeği ortaya çıkar. Bu da çocuklarımızın sadece yüzde 10’unun spor yaptığı geriye kalan yüzde 90’ının spordan mahrum kaldığı anlamına gelir. Yani daha ulaşamadığımız en az 50-55 bin çocuğumuz var. Bu çocuklarımız içinde programlar, projeler üretmemiz lazım. Bu çocuklarımızı yeteneğine ve becerisine göre uygun olan spor dallarına yönlendirmemiz gerekir. Ruhen ve bedenen sağlıklı neslin spordan geçtiğine inanan bir insanım. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan, kötü eylem ve fiillerden uzaklaştırmak için başta İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz olmak üzere İlçe Kaymakamlığımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Belediye Başkanlığımıza ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza büyük görevler düşüyor.

Günümüzde neredeyse her evde en az bir bilgisayar olduğu için pek çok çocuğumuz maalesef okuldan geldikten sonra bilgisayarının başından kalkmıyor. Saatlerce bilgisayarının başında oyun oynayarak vakit geçiriyor. Bu da şişmanlık ve çeşitli gelişim bozukluğu hastalıklarına sebep oluyor. Bunun neticesinde de sağlıksız nesiller ortaya çıkıyor. Bu maalesef bilimsel bir gerçek. Kabul ediyorum benim çocuklarımında diğer çocuklarımızdan farkı yok. Çocuklarımızı evdeki bilgisayarların başından kaldırıp spor alanlarına yönlendirmemiz lazım. Çocuklarımız için neler yapabiliriz bunu bir araya gelip mutlak surette tartışacak etkinlikler organize etmeliyiz. Bu organizasyonun içine ilçemizde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerimizi de mutlaka dâhil etmeliyiz. Bugüne kadar ilgilenemediğimiz için, elinden tutamadığımız için binlerce çocuğumuz maalesef elimizden kayıp gitti. Artık bu saatten sonra başta spor, müzik, görsel sanatlar olmak üzere çocuklarımızı daha pozitif alanlara yönlendirmeliyiz. Kaybedecek tek bir çocuğumuz yok. Unutmayalım”milletler sağlıklı nesillerle ayakta kalır”

Beykoz’u muzunda bu tarz nesillere ihtiyacı var. Son söz olarak söyleyeceğimiz

Çocuklarımıza sahip çıkalım.

Beykoz’un çocuğu hepimizin çocuğu.

Sağlıcakla ve mutlu kalın.

 

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"