Eğitim

Beykoz'un çevreci çocukları ödüllendirildi

Beykoz'un çevreci çocukları ödüllendirildi
09.06.2016 19:50
| | |
6795

Foto galeri Video galeri

Bu yıl 7. kez gerçekleştirilen ve Beykoz Kaymakamlığı ile Beykoz Belediyesi'nin Yön Temizlik Firması ile ortaklaşa hareket ettiği Yeşil Okul Projesi Ödül Töreni'ni ilçede yalnızca Dost Beykoz takip etti.

Beykoz Kaymakamlığı'nın idaresinde ve Beykoz Belediyesi'nin destekleriyle bu yıl yedinci kez gerçekleştirilen Yeşil Okul Projesi'nin ödül töreni Beykoz Çayırı'nda gerçekleştirildi. Proje kapsamında ödüle değer bulunan okullara çeşitli hediyeler verilirken, özellikle protokolden yüksek katılım dikkat çekti.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Dost Beykoz'un özel sorularını yanıtlarken, çevre temizliğinin önemine dikkat çekti. Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ile Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in samimi görüntüleri ve Beykoz Çayırı'nı dolduran öğrencilerle kurduğu diyaloglar, çok özel anları da beraberinde getirdi. Ahmet Katırcı ve Yücel Çelikbilek, atık malzemeleri değerlendirerek adeta birer sanat eseri meydana getiren Beykozlu çocukların yaptıkları eserleri incelerken, bu sırada tek bir tezgahı bile ayırmadan yaklaşık 30 dakika boyunca okullarla bir araya geldi. Günün sonunda ise tüm katılımcılar toplu olarak fotoğraf çekindi.

Yeşil Okul Projesi Ödül Töreni'nin düzenlendiği Beykoz Çayırı'na Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yanı sıra Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç, Muharrem Kaşıtoğlu, Mahmut Gülbasar ve Salim Öztürk, Beykoz İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Naci Tuna ve Necla Çağlayan, Beykoz İlçe Sağlık Müdiresi Çiğdem Gökçe, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, Belediye Meclis Üyeleri Tuncer Dede, Nevzat Oral, Gül Biçer ve Emine Ünlü, Okul Müdürleri, öğrenciler ve veliler geldi. İlk olarak konuşma yapmak için kendisine söz verilen Çevre Mühendisi Sena Şahin, proje ile ilgili kapsamlı bir bilgi verdi.

Proje kapsamında 82 ton kağıdın geri dönüştürülmesiyle 1 futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alanın korunduğuna dikkat çeken Çevre Mühendisi Sena Şahin, şunları söyledi:

Mühendis Sena Şahin: “Yaklaşık 30 bin öğrenciye geri dönüşüm bilincini kazandırmaya çalıştık”

"Biz bu projeyle 5 ton yağı geri kazanarak Beykoz'un 3 aylık tüketeceği su miktarını koruduk. Bin 767 kilogram pili geri dönüştürerek, 400 metreküplük bir arazinin çöl olmasını önledik. Yaklaşık 5 ton plastik atığı geri dönüştürerek Anadolhisarı mahallesinin yaklaşık bir haftalık enerji sarfiyatını korumuş olduk. Yine yaklaşık 5 ton elektronik atık toplanarak milli servetiminin toprağa gömülmesinin önüne geçtik.

Yine bu projeyle 27 bin 542 öğrenciye geri dönüşüm bilincini kazandırmaya çalıştık. Öğrencilerin aracılığıyla yaklaşık 85 bin veliye ulaşarak, toplumsal bilince bir katkı sağladık. Atık geliştirme Merkezileriyle de entegrasyonu sağlayarak, proje tarihlerinin dışındaki zamanlarda da geri dönüşümün devamını sağladık."

Başkan Yücel Çelikbilek: “Birbirimize ve mahallelerimize sahip çıkalım!”

Protokol konuşmalarında ise ilk olarak İlçe Milli Eğitim Şube Müdiresi Necla Çağlayan kürsüye geldi ve emeği geçen tüm öğrencileri kutladı. Yön Temizlik Şirketi'ne de teşekkür eden Necla Çağlayan, okullarla ortaklaşa gerçekleştirilen projeyle güzel bir bilincin oluştuğunu aktardı. Daha sonra kürsüye gelen Beykoz belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de yaptığı konuşmasında çevre bilincinin önemine dikkat çekti. Beykoz Belediyesi'nin çöp konteynırlarını artık yerin dibine aldığını ve geniş konteynırlar sayesinde de vatandaşın "Çöpü nereye atacağım?" diye sormayacağı koşulların sağlandığını vurgulayan Yücel Çelikbilek, ilçedeki vatandaşları bu konuda birbirilerine ve mahallelerine sahip çıkmaya çağırdı.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı da son olarak kürsüye gelirken, özellikle Beykoz Belediyesi'nin desteklediği birbirinden güzel projelere övgü yaptı. Beykoz Kaymakamı olarak, bu tür sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatan Kaymakam Katırcı, bu sırada emeği geçen tüm ilçe okullarındaki öğretmenler ve öğrencilere teşekkür etti.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından ise ödül törenine geçildi ve ilk olarak yarışmada 3.'lük derecesi alan okullar ve öğretmenleri kürsüye davet edildi. Bu sırada puanlama konusunda da bilgi verilirken, ambalaj atıkları için 20, atık yağlar için 20, organik atıklar için 20, atık piller için 20 ve elektronik atıklar için de yine 20 puan olmak üzere toplamda 100 puan üzerinden değerlendirme yapıldığı anlatıldı.

‘Projede ödül kazanan okullar sırayla kürsüye davet edildi’

Projede 3. olan okullar, Elmalı İlkokulu, Şehit Adil Doğan İlkokulu ve Sait Taşçıoğlu İlkokulu olurken, ödül olarak kendilerine 'Bahçe Satrancı' verildiği duyuruldu. Daha sonra ise 2. olan okullar, Sadettin Gökçepınar İlkokulu, Şahinkaya İlkokulu ve Oramiral Vural Beyazıt İlkokulu sahneye davet edildi. Bu sırada 2. olan okullara da hediye olarak 'Masa Tenisi Seti' gönderileceği öğrenildi.

Son olarak projede birinci sırada yer alan ve en çevreci okullar olarak ilan edilen Ziya Ünsel Ortaokulu, Anadolu Kavağı Mesadet Taylan İlk-Ortaokulu ve Kılıçlı İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri kürsüye çağırıldı. Kaymakam Ahmet Katırcı'nın elinden sertifikalarını alan okullara Birincilik Ödülü olarak 'Spor Malzemeleri Seti' armağan edildiği açıklandı.

Törenin sonunda ise tüm okullar ve öğrenciler, protokol üyeleriyle birlikte topluca resim çekindi.  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Yön Temizlik, Yeşil Okul Projesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"