Güncel

Beykoz'un camilerinde kandil heyecanı

Beykoz'un camilerinde kandil heyecanı
22.12.2015 17:29
| | |
3667

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)'nın dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan Mevlit Kandili için Beykoz Müftülüğü program düzenledi

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)'nın dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan Mevlit Kandili için Beykoz Müftülüğü program düzenledi

Veladet Kandili de denilen Mevlid Kandili, 22 Aralık23 Aralık'a bağlayan gecede (bu gece) Beykoz'daki tüm camilerde kutlanacak. Türkçe anlamıyla 'doğum zamanı' demek olan Mevlid, Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa'nın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Takvim'de Rebiülevvel ayının 12. gecesi olarak biliniyor. Beykoz İlçe Müftülüğü de bugüne özel olarak Hasan Yavuz Cami'nde Yûşa İlahi Grubu'nun da yer alacağı bir program düzenleyecek. Dost Beykoz'a özel demeç veren Müftü Hüseyin Demirtaş, Mevlût Özel Programı'nda sohbet ve duanın yer alacağını kaydetti. Beykoz İlçe Müftüsü ayrıca, Beykoz'daki tüm camilerde Akşam Namazı'nın ardından Kur'an-ı Kerîm okunarak, Kandil'in kutlanacağını bildirdi.

Hicri 3. Asır'dan itibaren kutlanmaya başlayan Mevlid Kandili, Osmanlı Padişahı II. Selim'den itibaren, minarelerde kandil yakılmasıyla 'kandil' adını aldı. Mevlid Kandili için Dost Beykoz aracılığıyla Beykozlulara bir mesaj gönderen Müftü Hüseyin Demirtaş, sevgi ve merhamet ortamının sağlanması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

Müftü Demirtaş: "Muhammedi şefkatini çocuklarımıza götürmemiz lazım"

"Kandiller bizim için farkındalık oluşturma zamanıdır. Mevlid, Peygamberimizin doğuşunu ifade ediyor. Bizim bu gecenin anlamını iyi bir şekilde görmemiz lazım. Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in şefkatini, Muhammedi şefkatini çocuklarımıza götürmemiz lazım. Peygamberimizin 'evrensel mesajını' bilmemiz lazım. Sevgi, şefkat ve merhamet ortamını sağlamamız lazım.

Her insanın iki doğuşu vardır: Birinci doğumu, fiziksel olarak doğumudur; ikinci doğuşu ise Kur'an ile İslâmiyet ile buluştuğu doğumdur. Yüce Peygamberimiz de birinci doğumunu yaşamış ve ikinci doğumunu ise 40 yaşında kendisine vahiy geldiğinde yaşamıştır. Biz aslında bu gece Peygamberimizin ikinci doğumunu kutluyoruz; Peygamberimizin evrensel mesajını kutluyoruz. Çünkü kutladığımız doğum, Peygamberimizin Kur'an-ı Kerîm'le buluşmasıdır."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Gazetesi, Mevlit Kandili, Hazreti Muhammed, Doğum, Beykoz Müftülüğü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"