Toplum

Beykoz'un Camileri bu yaz 'çiçek' açıyor

Beykoz'un Camileri bu yaz 'çiçek' açıyor
21.06.2016 20:05
| | |
3969

İlçedeki 136 cami ve 110 Kur'an-ı Kerîm Kursu, çocuklarının yaz tatilini manevi huzur içerisinde geçirmesini isteyen Beykozluları bekliyor...

Ramazan ayının manevi huzuru ve güzellikleri devam ederken, okulların kapanmasıyla başlayan Yaz Tatili de ilçedeki vatandaşları harekete geçirdi. Yaz ayı dolayısıyla Beykoz'da yer alan 136 cami ve 110 Kur'an Kursu'nda aynı anda başlayacak olan dersler, çocuklarına tatili güzel bir şekilde değerlendirmek isteyen Beykozlular için bir fırsat meydana getirdi. Buna göre ilçedeki cami ve Kur'an kurslarında başlayacak olan programlarda, üçer haftalık üç dönem halinde ve toplamda da 9 hafta boyunca çocuklara eğitim verilecek. Kur'an-ı Kerîm ve Temel Dini Bilgiler konusunda bilgilendirilecek olan çocuklar, bu sırada sosyal etkinliklerden de istifade edebilecek. Yaz ayı dolayısıyla 20 Haziran-26 Ağustos tarhileri arasında verilecek eğitim için gerçekleştirilen açılış programında konuşan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bu yılın temasının 'sevgi' olduğuna işaret ederek, "Bu yıl Başkanlığımızca eğitim-öğretim faaliyetlerinde 'sevgi' teması belirlenmiştir. Bu sebeple derslerin “sevgi” teması merkezli işlenmesine özen gösterilecektir" dedi.

Kavacık Yıldırım Beyazıt Cami'nin bahçesinde düzenlenen açılış merasimine, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın yanı sıra Müftülük Şube Müdürü Abdullah Güldalı, Değerler Eğitim Uzmanı ve Dost Beykoz Yazarı A. Raif Öztürk, Yıldırım Beyazıt Cami İmam-Hatibi Muhammet Polat, Hasan Yavuz Cami İmam-Hatibi Halit Öksüz, Kur'an-ı Kerîm Kursu görevlileri, öğrenci velileri ve çocuklar katıldı. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii bahçesinde düzenlenen açılış programında bir konuşma yaparak, şunları anlattı:

Müftü Hüseyin Demirtaş: “Çocuklara Besmele şuuru vereceğiz”

"Ülkemizde ve ilçemizde Yaz Kur'an Kursları başladı. Bir taraftan Ramazan ayı, diğer taraftan yaz mevsimi diğer taraftan da eğitim işi gerçekten büyük bir enerjiyi gerektirecek. Bu noktada hem velilere, hem çocuklarımıza hem de hocalarımıza büyük görevler düşüyor. Çocuklarımız bizim için hem bir nimet hem bir emanet hem de bir imtihan vesilesidir. Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı cami ile dinimizin değerleri ile buluşturmak ve temel değerlerimizi çocuklarımıza kültür aktarmak  durumundayız.

Bu yıl Başkanlığımızca eğitim-öğretim faaliyetlerinde “sevgi” teması belirlenmiştir. Bu sebeple derslerin “sevgi” teması merkezli işlenmesine özen gösterilecektir. Yaz Kurs'larında kurlar halinde verilecek Kur'an Eğitimi ve Temel Dini Bilgilerin yanında 7 hususun önemli olduğuna inanıyorum. Bu 7 husus şunlardır:

‘Beykoz Müftüsü Demirtaş, çocuklara dini kavramlar içeren oyunlar oynatmanın önemine dikkat çekti’

1- Çocuklara Besmele şuuru vereceğiz. Her şeye besmele ile başlaması gerektiği, besmelenin manası ve önemi üzerinde durulacaktır.

2- Çocuklara muhakkak bir Yemek Duası öğretmemiz lazımdır. Evde sofra başında anne-babalarının yanında dua eden bir çocuk ne kadar da anlamlı bir iş yapmış olur.

3- Çocuklara muhakkak bir veya iki ilahi öğretmek gerekir. Derslerde ya da özel programlarda bu ilahileri okumak ne güzledir.

4- Çocuklara namaz bilinci kazandırmalıdır. Çocuklar, 5 vakit namazın önemini, değerini ve güzelliğini hissetmesi lazımdır.

5- Çocuklarımıza Fatiha suresi başta olmak üzere kısa surelerin mealini ezberletmemiz gerekir. Fatiha şuuru ve Fatiha’nın hem namaz açısından ve hem de mesaj açısından önemi büyüktür.

6- Çocuklarımıza oyun etkinliklerinde dini kavramları içeren oyunlar öğretilmelidir. Çocuklar, bir taraftan oyun oynarken diğer taraftan dini değerleri öğrenmiş olurlar.

7- Yaz Kur’an Kursularımızda sosyal-kültürel faaliyetler yapılacaktır. Çocukların sosyalleşmeleri ve medeni cesaretlerinin artması gerekir. Bu kapsamda Piknik Programları, İlahi, Şiir Okuma, Bilgi Yarışması, Futbol, Voleybol, vs etkinlikler. Ayet ezberleme, Hadis ezberleme, Hz. Peygamberin Hayatından bir tablo anlatma, Sure Hatimleri, Özel Günün Hadisi, Günün Sözü, Hikâye anlatımları yapılmalıdır. Bu konuda hocalarımız seminerde bilgilendirilmiştir."

Programda Yıldırım Beyazıt Cami Hafızlarından H. İsmail Uyanık’ın Kur’an-ı Kerim ayetleriyle başlayan merasim, öğrencilerin söyledikleri seçkin ilâhilerle, çok anlamlı ve ilginç çocuk şiirleriyle ve Kur’an-ı Kerîm harflerinin sembolik tanıtımlarıyla devam etti. Program sonunda ise hep birlikte dua edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Cami, Yaz Kuran Kursu, Eğitim, Program

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"