Bölge

Beykoz’un bilirkişileri ve Türk denizlerinin kirliliği

14.06.2017 20:28
| | |
3713

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı ve Beykoz Denizciler Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, ‘denizlerde petrol kirliliği’ konulu bir panel düzenledi.

İstanbul Deniz Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda ki panelde Türkiye denizlerindeki petrol kirliliği ve önlemleri ele alındı.

Son dönemde, İzmit Körfezi ve Çeşme'deki petrol yayılması ile ilgili görüşlerinde ifade edildiği panelde, petrol kirliliğinin önlenmesi konusunda alınılabilecek önlemler üzerinde duruldu.

Uzmanları konuşmacılar tarafından katılımcılara önemli bilgilerin verildiği panelde, Türk denizlerinde yapılan araştırma sonuçları görsel sunum eşliğinde konuklara anlatıldı.

Türkiye'nin ilk Antartika Deniz Araştırma Grubu Başkanı olan Prof. Dr. Bayram Öztürk'ün açılış konuşmasını yaptığı panelde, Dost Beykoz yazarı ve Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Bilgehan Murat Miniç ve yine Beykoz’un yakından tanıdığı isimlerden olan İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Fuat Alarçin'de konuşmacılar arasındaydı.

Ülkemizde petrol kirliliğinde acil müdahale ve kirliliğin önlenmesi, hassas ekosistemlerin haritalanması ve devlet kurumlarının aldığı önlemlerinde tartışıldığı panele yönelik Dost Beykoz’a açıklamalarda bulunan Murat Miniç, “Beykoz’un iki STK’sının böyle bir organizasyon yapması tabii ki bölgemiz adına mutluluk vericidir” dedi.

Prof. Dr. Kasım Cemal Güven’in yöneticisi olduğu panelde, Prof. Dr. Fuat Alarçin, gemilerden petrol türevi ve evsel atıkların toplanması ve bertarafını anlattı…

Dost Beykoz Yazarı Kaptan Bilgehan Murat Miniç’in de, ‘gemi kökenli petrol kirliliği ve MARPOL uygulamaları’ konusunda değerlendirmeler yaptığı panelin devamındaki konular ve konuşmacılar şunlardı:

Dr. Esra Billur Balcıoğlu (İ.Ü. Su Ürünleri Fakültesi) - Marmara'da Petrol Kirliliği ve Miktarları

Kerem Kemerli (Meke) - İzmit Körfezi Kirliliğinden ne öğrendik?

Cem Melikoglu Türk Loydu Başkanı

Petrol Kirlenmesine Karşı Hazırlık Stratejileri - Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Panel, Deniz Kirliliği, Bilgehan Murat Miniç, Prof. Dr. Bayram Öztürk

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"