Beykoz'un belgesel filmlerini kim çekip, yayınlayacak?

  • 2
  • 15553
Beykoz'un belgesel filmlerini kim çekip, yayınlayacak?
Beykoz'un belgesel filmlerini kim çekip, yayınlayacak?
Beykoz'un belgesel filmlerini kim çekip, yayınlayacak?

Beykoz Belediyesi, ilçenin değişik mahallelerindeki zenginliklerin ön plana çıkarılacağı 725 adet belgesel film çekimi için ihale yaptı.

Çekilecek 725 adet belgesel filmin, 50 adeti için reklamlar ve belgeseller filmleri yayınlayacak kanalların daha önceden belirlenip, ihalenin teknik şartnamesine konulması tepki çekti.

Beykoz Belediyesi'nin 2019/673256 kayıt numarası ile açtığı; "Mahallelerin tarih, kültür ve manevi değerlerinin digital kayıt altına alınarak, belgesel filmlerin hazırlanması ve yayınlanması" başlıklı ihale ilgili kayıtlara göre 14 Ocak 2020 günü yapıldı. İhale sonucu henüz açıklanmazken, tekliflerin değerlendirme aşamasında olduğu bilgisine ulaşıldı.

İhaleyi kimi kazandığına yönelik bilgi edinilemezken, CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, konuya ilişkin Beykoz Belediye Meclis Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Sataloğlu önergesinde, çekilecek 725 adet belgesel filmin sadece 50 adet belgesel film için reklam yayınlanacak ve 50 adet belgesel filmi yayınlayacak kanalların şartnamede yer almasının rekabeti engelleyici unsur olduğunu belirtti.

Sataloğlu, Teknik şartnamenin 6.7.1 maddesinde  yayın yapabilecek televizyon kanalları olarak: Rumeli TV, Mavi Karadeniz, SRT, TV52 ve TV58 olarak açıkladığı önergesinde, Beykoz Belediyesi'nin ayrıca, "isteklinin benzer iş  olarak kabul edilecek işler kısmında  ise  “ belgesel film çekimi “  olduğunu belirtip istekli sayısını sınırlandırarak rekabeti engellemiştir" cümlelerine yer verdi.

Zeytinburnu Belediyesi'nde kopyala yapıştır

Sataloğlu, "Zeytinburnu Belediyesi’nin 2018/80254 ihale kayıt numaralı ihalesinin idari şartnamesi kopyala yapıştır usulü  yapılarak hazırlanan, Beykoz Belediyesi’nin 14 ocak 2020 tarihli   2019/673256 ihale kayıt numaralı ihalesi  teknik ve idari şartnamesinde   yukarıda ayrıntıları verildiği üzere rekabet koşullarının sağlanamadığı ve bazı isteklilere avantaj sağlayacak hükümler olduğu  görülmektedir." dedi.

 

Süresi 3 dakika ile 15 dakika arasında olacak filmlerin hangi yıl içinde yapılması gerektiği hususunun ayrıca belirtmediği not düşen Sataloğlu soru önergesinde, "Geçmiş dönemlerde yapılmış olan çekimlerinde hizmet alım ihalesinde geçerli olacağı görülmektedir.İhale konusu iş için arşivinde aynı konulu  belgesel film  çalışması olan isteklinin  bir avantaj sağlamasına yol açacak kriterler mevcuttur" ifadelerine yer verdi.

Sataloğlu önergesinin devamında şu soruları sordu:

İdare, ilgili ihalede katılımcılara avantaj sağlamayacak    725 adet belgesel filmin çekiminin tamamı için geçerli olacak  çekim tarihi ile ilgili bir  kritere neden yer vermemiştir?

İdare ,teknik şartnamenin 6.maddesinde 725 adet belgesel film çekimi yapılacağını belirtmiş olmasına karşın 6.7.1 maddesinde bu belgesel filmlerden idarenin belirlediği 50 adet belgesel filmin televizyon kanalında  bir defa yayınlanacağı belirtmiştir. Geriye kalan 675 film neden çekilmektedir, çekilen bu 675 film için ödenecek tutar nedir?

İdare, ihalede yapılacak benzer işler kısmında  sadece “belgesel film çekimi” maddesini koyarak  katılımcı sayısını neden sınırlandırmıştır?

Belediyemizin ilgili birimlerince 2019/673256 ihale kayıt numaralı ihale dosyasının ihale kanununa uygunluğu   ve kamu menfaati açısından tekrar  inceleme yaptıracak mısınız?  

İdare olarak ,ilgili ihale dosyasının iptal edip rekabet koşullarını sağlayacak ve hiçbir istekliye avantaj sağlamayacak teknik ve idari şartnameler hazırlayarak  tekrar bir  ihale yapacak mısınız?

5393 sayılı belediye kanununun 26.maddesininde  izah edildiği üzere yukarıda belirttiğim  sorularımın belediye başkanlığı makamınca yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.

Haber Merkezi 

Beykoz Belediye Meclisi’nde hayvan barınağı tartışması
Önceki Beykoz Belediye Meclisi’nde hayvan barınağı tartışması
Son 6 yılda Beykoz’da en başarılı takımız
Sonraki Son 6 yılda Beykoz’da en başarılı takımız
Yorumlar (2 Yorum)

hasan bey (4 yıl önce)

Göçmen Kuşların belgeselinimi çekecekler.?

Filiz (4 yıl önce)

Beykoz belgeseli beykozlulara ne kazandıracak bi acıklarmısınız

Yorum Yaz