Beykoz'un barajındaki su tamamen tükendi

  • 2
  • 13385
Beykoz'un barajındaki su tamamen tükendi
Beykoz'un barajındaki su tamamen tükendi

İstanbul'un su ihtiyacının sağlandığı 10 barajın doluluk oranı yüzde 59'a gerilerken, Beykoz Çavuşbaşı'ndaki Elmalı Barajı'nda su tamamen tükendi.

Mega kentin su ihtiyacının karşılandığı 10 barajın doluluk oranı yüzde 59 seviyesine geldi. Beykoz Çavuşbaşı'nda bulunan 9 milyon 600 bin metreküp kapasiteli Elmalı Barajı'nda ise su tamamen tükendi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinden (İSKİ) alınan bilgiye göre şehre, 868 milyon 674 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip Ömerli, Darlık, Elmalı, Terkos, Alibey, Büyükçekmece, Sazlıdere, Istrancalar, Kazandere ve Pabuçdere arajlarından su sağlanıyor. Barajların su rezervi, bugün itibarıyla 515 milyon metreküp, doluluk oranı 59,72 olarak kaydedildi. 

İstanbul'un günlük ortalama su tüketimi 3 milyon metreküp olarak gerçekleşirken İstanbul'a su sağlayan barajlara hiç yağmur yağmaması halinde mevcut doluluk oranı 172 günlük su ihtiyacını karşılayabiliyor.

Beykoz'daki Çavuşbaşı Çayı üzerinde bulunan 9 milyon 600 bin metreküp kapasiteli Elmalı  Barajı'nda  ise su tamamen çekildi. Yüzde 0,52 doluluk seviyesine gerileyen baraj, suyun çekilmesiyle devre dışı kaldı. 

Haber Merkezi

Beykoz'da 3500 büyükbaş kurban satıldı
Önceki Beykoz'da 3500 büyükbaş kurban satıldı
Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı
Sonraki Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı
Yorumlar (2 Yorum)

recep (6 yıl önce)

Bu haberi yapan kardeşimizin bilgi eksikliği var.Barajda yaklaşık birbuçuk seneden beri yapılan onarım,bentin bakım çalışmaları ve havzanın harfiyat temizliğinden dolayı su tutulmuyor.2018 yılbaşına kadar çalışmaların bitirilmesi planlanmakta.İSKİ ye,bizlere daha kaliteli su temini için yaptığı bu çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz,saygılar.

Hüseyin Durmaz (6 yıl önce)

Yanlış bilgi almışsınız. 2015 yılının kasım ayından bu yana kapalı elmalı barajı. Barajın zemin temizligi ve su alma yapılarında revizyon yapılıyor. Amaç, daha temiz, daha kaliteli su toplayabilmek. Çalışmalar bitmek üzere. Bir aksilik olmazsa yılbaşına kadar su tutmaya başlanacak.

Yorum Yaz