Beykoz'un ardıç sofrasıyla doğaya can geliyor

  • Güncelleme: 20.08.2020 19:43
  • Okunma: 3645 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’da temiz ve sürdürülebilir çevre için yürütülen Ardıç Sofrası Projesi, toprak besleyici kompost olarak doğaya can sofralara sağlık katıyor.
Beykoz'un ardıç sofrasıyla doğaya can geliyor

Beykoz Belediyesi tarafından “Sıfır Atık” hedeflerine uygun geliştirilen “Ardıç Sofrası” Projesi’yle büyük kompost makinelerinde kolayca işlenen organik yemek ve pazar atıkları, ilçedeki kent tarımı noktaları ile Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde toprakla buluşuyor.

Sofradan Toprağa, Topraktan Sofraya” armağan olan proje sayesinde organik atıkların depolama sorunu ortadan kalkarken, ekonomiye katkı sağlanıyor, kompostla yetişen birçok sebze ve meyve sağlıkla mutfaklara giriyor.

Beykoz Belediyesi’nin örnek bir sıfır atık uygulaması olarak geliştirdiği proje kapsamında 2019 yılında 7 ton kompost ürünü elde edildi ve kurumla anlaşmalı tarım sözleşmesi imzalayan çiftçilere dağıtıldı.

 “Ardıç Ağacı” Projesi örnek bir yerinde geri dönüşüm uygulaması olarak doğaya katkıda bulunurken sosyal yönüyle ilçedeki ihtiyaç sahiplerinin de yüzünü güldürüyor.

Proje kapsamında, Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde yetişen, mevsimlik salatalık, domates, kıvırcık, fasulye ve enginara çeşit çeşit meyve belediye görevlileri tarafından özenle toplanarak ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim ediliyor.

Doğanın doğal döngüsü içinde görülebilen bir sıfır atık hikâyesi olarak yürütülen uygulama,ardıç ağacının tohumlarının ardıç kuşunun sindirim sisteminden geçerek toprağa karışması ve yeniden filizlenmesinden ilham aldı.

Ardıç kuşu dallarında barındığı ağacın tohumlarıyla beslenirken, sindirim döngüsüyle toprağa karışan tohumu kendisine yeniden yuva ve besin oluyor.

Proje döngüsü nasıl işliyor?

Beykoz Belediyesi yemekhanesi üretim merkezinden çıkan kompostdüzenli olarak alınıyor.

Tokatköy İlim Yayma Cemiyeti Öğrenci Yurdu ve pazar yerlerinden düzenli periyodla toplanan atıklar Beykoz Belediyesi ana kompost üretim tesisinde işleniyor.

Toprağa bereket katan kompost, Beykoz Belediyesi’nin anlaşmalı tarım sözleşmesi imzaladığı çiftçiler ile Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’ne teslim ediliyor.

Kompost nedir?

Bitkisel ve hayvansal atıkların nemli-oksijenli ortamda bozunarak bir tür toprak iyileştirici ürüne dönüşmesi olayına kompostlaşma denir.

Kompostun faydaları nelerdir?

Toprağın boşluk hacmini arttırır

Toprağın işlenmesini kolaylaştırır

Zeminin su tutma kapasitesini arttırır

Toprağın havalandırılmasını kolaylaştırır

Bitki kök büyümesini teşvik eder

Yetiştirilen bitkilerin; daha sağlıklı, hastalıklara ve zararlılara karşı daha dayanıklı olmasına olanak sağlar.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz