Beykoz'un Anneleri Okuyor...

  • 2014.08.02 00:00
  • Güncelleme: 30.04.2013 00:11
  • Okunma: 8662 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Eğitime Destek Derneği'nin bünyesinde faaliyet gösteren Meşale Anneleri, ayda en az 1 kitap bitiriyor.
Beykoz'un Anneleri Okuyor...

Duyduğumuzda bizi üzen tespit ve tanımlar, giderek değişime uğramaya ve dönüşmeye devam ediyor. Yıllardır ülkemizde kanıksadığımız ve alıştığımız 'Ev hanımı' tanımı da bunlardan birisi. Geçmişte, dört duvar arasında sıkışmış kayıp zamanlar, günümüzde 'artı değer katılan' saatlere dönüştü. Beykoz'da faaliyet gösteren BEDES, bünyesinde yer alan ev hanımlarını 'Meşale Annesi' adıyla taçlandırarak, haftada bir gün bir araya gelmelerine ve kitap okumalarına öncülük ediyor. Evde yaptıkları birbirinden lezzetli yemekleri de beraberinde getiren hanımlar, kurdukları sağlam dostluklarını BEDES'ten aşırıp özel yaşamlarına da taşıyabiliyor. Üstelik yalnız ev hanımları da değil; Meşale Anneleri arasında çalışma hayatına katılmış iş kadınları da bulunuyor.

Beykoz'un gözbebeği sivil toplum kuruluşlarından birisi olan BEDESMeşale Anneleri'ni ilçedeki farklı noktalarda ve genellikle de evlerde bir araya getiriyor. Beykoz'un 15 farklı noktasında 3 yılı aşkın bir süredir toplanan kadınlar, seçilen bir kitabı önce okuyor, sonra da bulguladıklarını kendi aralarında tartışıyor. Yaklaşık 150 kişilik grup, günden güne büyüyor veBEDES Başkanı Gülay Demirel'den alınan bilgiye göre, yakın zamanda Tokatköy'de de yeni bir ekip kuruluyor. Amaç ise neredeyse tüm gruplar için aynı noktada birleşiyor: "Kitap ve bilgiye yakın olmak; özellikle de eş ve çocuklarla kurulan iletişimde daha doğru, yararlı diyalogların altına imza atmak"

Dost Beykoz olarak ilk ziyaretimizi Anadolu Hisarı'nda bulunan Alyap2 Sitesi yönetimine ait bir toplantı salonuna yapıyoruz. Grubun iki Lider Annesi Sema Evin ve Ufuk ŞenerHanımefendileri kapıda karşılıyorlar bizi. İçeride, gözleri ışıl ışıl bakan hanımları hemen farkediveriyoruz. Hepsinin önünde bir kitap duruyor. Tüm okuma gruplarının başında yer alanGülin Erdeniz Hanımefendi ise ziyaretlerine gelmiş. Hep birlikte objektifimize poz veriyorlar.

İkinci ziyaretimizi de Paşabahçe Sultaniye Parkı içerisinde bulunan Bedes Okuma Parkı'nda gerçekleştiriyoruz. Türk Sanat Müziği'nin unutulmaz seslerinden Ayşe Tunalıkarşılıyor burada bizi. Ankara'daki uzun yılların ardından İstanbul'a dönen Ayşe Hanımefendi, okumak isteyen Beykozlu Hanımlara 'liderlik' yapıyor. Epey marifetli de olanAyşe Tunalı, imece usulü her annenin evden getirdiği yiyeceklerine, hazırladığı leziz mercimek köftesiyle eşlik ediyor.

Kitaplardan söz açıldığında her iki gruptaki hanımlar da aynı sözü tekrarlıyor: "Okuduktan sonra değiştik; değiştirdik". Bir hanım, lisede 12 zayıfı olan kızını, kitap okumak içinMeşale Annesi olduğu günden itibaren nasıl etkilediğini anlatırken, gözlerinden ışık saçıyor. Meşale Annesi, "Liseyi Onur Belgesi alarak bitirdi, şimdi ise Trakya Üniversitesi'nde okuyor" şeklinde duygularını dile getiriyor. Bir başka anne ise hem çocukları hem eşiyle kurduğu iletişimde, kitap okumuş olmanın olumlu katkılarını sıralıyor. Okudukları kitaplar arasında, Elif Şafak'tan Aşk adlı kitabı dile getiriyor bir başka Meşale Annesi… Bir başkası da polisiye kitap yazarı Ahmet Ümit'i övüyor. Zülfü LivaneliKhaled HosseiniKüçük İskenderAyşe Kulin ve daha niceleri... BEDES'in Meşale Anneleri hem okuyor, hem okutuyor, hem tartışıyor hem de kendi içlerinde sosyal bir alan yaratıyor.

Bu arada bir sürprize de tanık oluyoruz ziyaretimiz sırasında. BEDES Başkanı Gülay Demirel, doğum günü olan Meşale Annesi Semiha Aydın için pasta getiriyor. Neşe içerisinde okunan kitap ve yenilen yemeğin ardından, yaş pastayla tatlanıyor hanımların sohbeti…

Haberi yazmak için dönüş yolunda ise ilginç bir sürprizle daha karşılaşıyoruz. Parkın her iki ucunda da araçlara yönelik bir uyarı levhası gözümüze ilişiyor. Uyarıcı levhada “Dikkat Okuma Alanı” yazısını okuyoruz. Buradan geçen araçlara “klakson çalmak” yasak!

İşte Dost Beykoz'un okurken yakaladığı annelerin adları:

Anadoluhisarı Meşale Anneleri

Sema Evin

Ufuk Şener

Emel Öztürk

Arzu Barlas

Şenay Saraçlıoğlu

Nurten Aydın

Oya Demir

Derya Aydın

Nurten Keleş

Bahar Küçükçakıroğlu

Bedes Okuma Parkı Meşale Anneleri

Ayşe Tunalı

Ceylan Yıldız

İlknur Demirel

Semiha Aydın

Vildan Çalışkan

Sema Çalı

Dilek Göksel

Semra Çetin

Nevin Öksüz  

Haber Merkezi 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz