Beykoz'un Anadolu Hisarı müze oluyor

  • 0
  • 7669
Beykoz'un Anadolu Hisarı müze oluyor
Beykoz'un Anadolu Hisarı müze oluyor

İBB tarafından restorasyon çalışmalarının devam ettiği Beykoz'daki Anadolu Hisarı, İstanbul Hisarlar Müzesi adıyla halkın ziyaretine açılıyor.

İBB Miras tarafından kapsamlı bir restorasyon çalışmasının yürütüldüğü Boğaz’ın bekçisi  Anadolu Hisarı, ‘İstanbul Hisarlar Müzesi’ adıyla vatandaşların ziyaretine açılacak açılacak.

Açılış yaz aylarının sonunda İstanbul Boğazı’nın en dar noktası olarak bilinen 780 metre genişliğindeki  Anadolu Hisarı’nda yapılacak.

2000’li yılların başında koruma kurulundan onay alan ancak uygulanmayan restorasyon projesi, 2021 yılında başlatıldı. İBB Miras ekibinin yürüttüğü restorasyon çalışmasının maliyetinin ise 14 milyon lira olduğu kaydedildi.

Sözcü'nün haberine göre, kültürel etkinliklerin düzenlenebileceği bir alan olarak kurgulanan Anadolu Hisarı’ndaki çalışmalar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel, " İlk etapta baş kule ve çevresi yazın sonuna doğru müze olarak açılacak. Yapısal restorasyon büyük oranda tamamlandı. İkinci etap olarak sur duvarlarının onarımı devam edecek. 2023 yılının ortalarında Anadolu Hisarı’nın restorasyonu tamamlamış olacak" dedi.

Restorasyonun ardından İBB Miras'ın periyodik bakımlara devam edeceğini aktaran Özel, "Tahmin ediyoruz ki büyük bir afet olmadığı sürece Anadolu Hisarı 100-200 yıl boyunca yeniden restorasyon ihtiyacı duymayacak" ifadelerini kullandı.

Tarihi surların ihmal edildiğini, bakımının yapılmadığının altını çizen Özel, "Yıllardır bu uygulansaydı surlar bu hale gelmezdi. Her yağmurda bir yerde hasar olacak mı diye kaygılanıyoruz. İstanbul surlarına ve hisarlarına 30 yıldır tek bir çivi çakılmamış." diye konuştu.

Özel, "Baş kule ile ilgili ciddi bir risk ortaya çıktı. Beklenen büyük İstanbul depremi bu süre içinde gerçekleşse kule ağır hasar alırdı. O yüzden hemen baş kulede güçlendirme çalışmalarına başladık. 7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre hisar güvenli hale getirildi" dedi.

Yıldırım Beyazıt tarafından 1390-1395 yıllarında İstanbul’un fethine doğru giden süreçte yaptırılan, Fatih Sultan Mehmet döneminde sur duvarları eklenen Anadolu Hisarı, İstanbul ile büyük değişiklikler geçirdi. En son 1930’larda restorasyondan geçen hisar, 1990’lı yıllardan beri de halka kapalıydı.

Haber Merkezi

Konya’da bulunan şehit mezarı Beykoz’da sevinç yarattı
Önceki Konya’da bulunan şehit mezarı Beykoz’da sevinç yarattı
Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam
Sonraki Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz