Beykoz’un aile boyu şampiyonları

  • 0
  • 14667
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları
Beykoz’un aile boyu şampiyonları

1970 yılında Tokat Erbaa’ da doğup büyüyen, Edip Taşova 1995 yılında Beykoz Polonezköy de ikamet etmeye başladı.

Burada; 1996 yılında Rabia, 1999 yılında Cengiz adında iki çocuğu dünyaya geldi. Polonezköy’de kısıtlı olan sosyal hayat ortamında çocuklarını spora yönlendiren Edip Taşova, çocuklarını kendisi gibi şampiyon yetiştirdi.

Yaşadıkları Polonezköy’ün konumu itibari ile doğa sporlarından dağ bisikleti branşına başlayan Cengiz 9 yaşında Rabia ise 13 yaşında profesyonel yarışlara girmeye başladı. Aile desteği arkasında bulunan Rabia ve Cengiz kısa süre de birçok başarıya imza atmaya başladı.

2013 yılında Bursa’da Türkiye Bisiklet Şampiyonaları’nda Rabia Türkiye 2.’si olurken Cengiz ise Türkiye Dördüncüsü unvanını elde etti.

Rabia ve Cengiz’in; büyük bisiklet spor kulüplerinin karşısında ferdi sporcu olarak mücadele etmesi birçok takımın ve dağ bisikleti sporu yetkililerinin dikkatini çekti.

Fakat 2014 yılında Cengiz bir talihsiz kaza geçirerek dalağının hasar görmesi üzerine dağ bisikletini bırakmak zorunda kaldı.

Rabia ve Cengiz kardeşler olay sonrasında spor hayatına farklı bir dalda devam etme kararı aldı. Cross tarzı koşulara başlayan kardeşler, bu arada Beykoz Okullararası Koşu yarışlarında da Beykoz birinciliğini ihmal etmediler.

Rabia Taşova o motivasyon ile daha sonraki Beykoz koşularında da defalarca dereceler yapmıştır. Cengiz ise üçüncü olarak okullar arası yarışlar da Beykoz’u temsil etmeye hak kazanmıştır.

Rabia, eğitimini sürdürürken, biryandan da antrenmanlarını ihmal etmiyordu. Bu süreçte en önemli faktörlerden biri olan doğru beslenmeyi çok önemseyen Rabia, hem psikolojik, hem de fiziksel olarak güçlü ve çevik olması gerektiğini biliyordu.

Her yarış için bir strateji geliştirilmesiyle beraber planların da oluşturulması gerektiği sürecin başarılı sonuçlanması adına çok önemliydi. Bu yüzden en iyi antrenman yarıştır. En kötü geçen yarış bile normalde yapılan en iyi antrenmandan bile daha fazla bilgi ve deneyim kazandırmaktadır.

Bu arada baba Edip hem çocuklarına antrenman yaptırıyor, hem de kendisi kros yarışlarına hazırlanıyordu. 2015 yılında ilk girdiği yarışta; toplam 1280 yarışçının olduğu 14 ülkeden sporcuların bulunduğu yarışta, kendi kategorisinde 308 kişi içerisinde yedinci olarak ilk başarısını elde etmiştir.

2016 yılında da dört etaptan oluşan 45-55 yaş kategorisindeki yarışta da şampiyonluğu göğüslemiştir.

Edip Taşova’nın en prestijli maratonu 2.’lik başarısı elde ettiği İznik Maratonu’dur. Neredeyse her yarışta derece yapan Edip Taşova, Beykoz’da bir tek halk koşusu olduğunu bu tarz organizasyonların artması gerektiğini ifade etti.

Dost Beykoz’dan Kader Gür’e açıklamalarda bulunan usta sporcu, Beykoz maratonunun da kısa ve yolların asfalt olması nedeniyle istenilen enerjiyi yayamadığını kaydetti.

Taşova ailesi toplam da; dağ bisikletin de 36 madalya, 7 genel klasman kupası, koşu yarışlarında ise 22 madalya 4 kupa kazanmışlardır. Taşova Aile, hiçbir akademik eğitimleri olmamasına rağmen, eğitmenlik, antrenörlük, aktif sporculuk ve iş hayatını başarı ile götürüyor.

Beykoz Şampiyona Ailesi’nin reisi Edip Taşova, en büyük hayalinin ise bir dağ bisikleti yarışında derece elde etmek olduğu söyledi.

Dost Beykoz / Özel Haber

Beykoz’un köylerinde iftar sofraları kuruluyor
Önceki Beykoz’un köylerinde iftar sofraları kuruluyor
İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz
Sonraki İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz