Beykoz'un 63 milyonluk projesi hayata geçer mi?

  • 04.02.2020 12:08
  • Güncelleme: 04.02.2020 12:12
  • Okunma: 21731 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi eski Başkanı Yücel Çelikbilek'in prestij projelerinden olan Kanal Riva ile ilgili ilk somut adım atıldı.
Beykoz'un 63 milyonluk projesi hayata geçer mi?

Yücel Çelikbilek'in 2013 yılında çalışmalarına başladığı ve 2018 yılında projesi için ihale açtığı Kanal Riva'nın ÇED Süreci başlatıldı.

Üçüncü köprünün yapılmasıyla İstanbul'da oldukça önem kazanan yerleşim yerlerinden bir olan Riva'nın adı uzun süre bu proje ile gündeme gelmişti.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde Beykoz Belediye Başkanı seçilen Murat Aydın'da seçim öncesi yapmış olduğu çalışmalar sırasında balıkçı teknesi ile Riva Deresi'ni dolaşmış ve oradan canlı yayın yapmıştı.

'Burada doğal güzellikler var' demişti

Canı yayını sırasında, “İnşallah hayata geçecek. Sahilden içe yaklaşık 15 kilometre tekneyle gidebiliyorsunuz. İstanbul açısından inanılmaz bir zenginlik bu dere, deniz gibi. İstanbul’da böylesine bir güzellik, işte Beykoz gerçekten anlamlı ve güzel bir yer. Beykoz İstanbul’un incisi ve turizm merkezi rahatlıkla olabilir." şeklinde konuşmuş, "Riva'da doğal güzellikler var" ifadelerini kullanmıştı.

Proje için ilk somut adım atıldı

Beykoz Belediyesi, İstanbul Valiliği'ne projeyi sunarak ÇED sürecinin başlatılmasını istedi. İstanbul Valiliği ise projeyi uygun görerek sürece onay verdi.

ÇED raporunun bilgilendirmesinde ise, Riva, Paşamandıra, Göllü, Bozhane, Öyümce, İshaklı ve Cumhuriyet mahallelerinden geçen Riva Deresi üzerinde ‘Riva Deresi Çevre Koruma, Su GüvenliğiYönetimi Projesi İle Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi’nin gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Öte yandan,  proje kapsamında Riva Deresi’nin kolları üzerine 5 gölet yapılacak, mesire alanları, ekolojik tarım merkezleri, piknik alanları ve seyir terasları oluşturulacağı ifade edildi.

Riva Deresi'nde taşmalar önlenecek

31 Aralık 2019 günü sunumu yapılan projenin bedeli 63 milyon 231 bin 867 TL olarak belirlenirken, yine ‘Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği Yönetimi Projesi ile Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi’ kapsamında, geçmişte Riva Deresi'nde yaşanan taşmalarında önleneceğine vurgu yapıldı.

Kontrolsüz su kaynaklarının (yan dereler) kontrol altına alınarak bu yöntemle toplanan suyun bölge ekonomisine kazandırılmasının amaçlandığı kaydedilen projede, Riva Deresi’nin yan kollarını oluşturan Turplu, Yedibin ve Ayışarpı dereleri ile Değirmendere ve Eski Damlar mevkiinde bulunan dere yatağına 5 adet, taşkın kontrolü amaçlı rezervuar göleti yapılması öngörülüyor.

Proje neleri kapsıyor?

Proje, dere yatağı çevresinde mesire alanları, yürüyüş alanları, ekolojik tarım merkezleri, piknik alanları, spor ve sağlıklı yaşam merkezleri, ağaçlandırma ve peyzaj merkezleri, rekreasyon alanları, çocuk oyun alanları, tekne yanaşma yerleri ve seyir terasları oluşturulmasını kapsıyor.

İşlem görecek alanların büyük bir kısmı tapulu

Proje kapsamında yapılacak ıslah çalışmalarında Riva Deresi ve yan kollarında, gerekmesi halinde dere derivasyonu yapılacak ve dere yatakları iş makineleri ile düzenlenecektir. Proje içerisinde toplam 3 milyon 272 bin 992 metrekarelik alanda temalı park çalışması yapılacak ve 11 adet tekne park ve yanaşma alanı inşa edilecektir. Proje kapsamında dere ıslahı ve temalı park alanı olarak kullanılacak alanların büyük bir kısmı tapulu arsa ve tarım niteliğinde alanlar olup, geriye kalan kısmı ise hazine, çayır ve ormanlık alan niteliğinde alanlardır.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz