Makaleler

Beykoz'un 3. partisi ‘ittifak’ olmalı

16.03.2018 19:23
| | |
12951

"Beykoz'u İstanbul'un Rivierası Yapacağız." Bu sözler İstanbul'un sabık belediye başkanı Kadir Topbaş'a ait idi.

Topbaş bu sözleri iki ya da üç yerel seçim önce söylediğinde, bizler de "Bu riviera dedikleri zeytinyağı değil ha" demiştik.

Topbaş bugün yok, ama Beykoz için yapılan imar planlarına baktığımızda "Rivieralaştırma Operasyonunun" halen devam ettiğini görüyoruz. Zira bu planlar uygulanırsa Beykoz villa, rezidans kenti olacak, o kentte de bizim gibi orta ve dar gelirliye yaşam şansı pek kalmayacak gibi görünüyor. Topbaş'ın FETÖ yakınlığı sebebiyle vatandaşı AK Parti'den soğutmak için böyle projeler koyduğunu iddia edenler olacaktır, ancak planların halen acımasızca devam etmesi bu iddiaları havada bırakıyor.

Demek ki bu projeler Topbaş'ın üzerinde bir yerlerden geliyor ki, kimsenin değiştirmeye gücü yetmiyor. Hatta Beykoz'un bence en güçlü siyasetçisi Yücel Çelikbilek'in dahi bu durumdan memnun olduğunu sanmıyorum. Zira yıllardır 2B ve imar üzerine yoğun gayret sarf etmiş olması bile, dağın fare doğurmasına mani olamamıştır.

2019 Yerel Seçimleri artık kapıya dayandı. Çok yakında partilerin aday adayları halkın arasında arz-ı endam edeceklerdir. Beykoz açısından yerel seçimlere bakıldığında, her zaman olduğu gibi seçim AK Parti ve CHP arasında geçecek gibi görünüyor olsa da, bizce bir ihtimal daha var! 

Bu ihtimali geçtiğimiz yerel seçimlerden önce de yazmıştım. Eğer Beykoz'da sevilen, tanınan, kanaat önderi olmuş insanların bir araya geldiği bir kadro ortaya çıkarda, Beykoz'daki yöre dengelerini de gözeterek adaletli bir şekilde topluma yansıtılacak bir yıldızlar takımı oluşturulabilirse, seçim yarışında ipi göğüslemeye namzet üçüncü bir parti daha var demektir.

Beykozlu için 2019 Yerel Seçimleri hayati önem taşıyor, zira bu seçim Beykozlunun Beykoz'da kalıp kalmama seçimi olacaktır. Sosyal medya sayfalarında da yazdığımız gibi, seçimi sizin partiniz kazansa bile, sizler bir sonraki seçimde "eski Beykozlular" olabilirsiniz. O yüzden bu seçim Beykozlunun seçeceği adaylara azami dikkat göstermesi gerekiyor.

Son üç seçimin galibi AK Parti oylarının halen ilk sırada göründüğü ilçemizde, 4. sefer AK Partili bir adayın kazanması demek, imar planlarının uygulanması, dolayısıyla Beykoz'un tasfiyesinin başlaması anlamına gelecektir. Bunu bozacak tek ihtimal, AK Partili adayın, ya da seçilecek başkanın yukarıdan gelecek baskılara karşı direnebilmesidir. Yazımızın başında belirttiğim gibi, bunu Yücel Çelikbilek dahi yapamıyorsa, başka birinden -çok sevsek de, iyi birileri de olsa- beklemek pek akıl karı bir iş olmayacaktır.

Şahsi kanaatim CHP kazansa dahi pek bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bu öngörümüzün tutup tutmayacağını Sayın Aydın Düzgün ve ekibinin performansı gösterecektir. İnşallah yanılırız. İşte bu yüzden de Beykoz'da 3. bir yapının seçime ortak olması elzemdir ve bu mutlaka bir partinin çatısı altında bile olsa bir ittifak olmalıdır. 

Beykoz'da mevcut durumda BBP olmadığına göre, bu çatıyı oluşturacak üç siyasi yapı kalıyor. MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi. MHP'nin genel seçim ittifakını yerelde ne kadar uygulayacağı sorusunun cevabı verilirse ilk öncelik MHP gibi duruyor. İyi Parti ve Saadet Partisi de 2019 Yerel Seçimleri’nde Beykoz'da neticeyi değiştirecek iki parti olabilir. Tabii bu ittifakı oluşturup, kamuoyuna iyi bir şekilde ifade edebilirlerse.

İlk itirazlar iyi oy alırlar ama kazanamazlar şeklinde olacaktır ki, buna sakın inanmayın. Yıllardır seçmenin  "kime vereceğiz" sorusunun doğru cevabı verildiği anda tüm tablolar değişir. Bu ittifak en kötü ihtimalle Beykoz'da mecliste üç parti, hatta belki değişik siyasi görüşlerden birkaç kişinin de olmasına imkân sağlar. O zaman kim seçilirse seçilsin, Beykoz'un değişik kesimlerinin temsil edildiği bir meclise rağmen, Beykoz'da istediği gibi icraat yapamaz.

Veli hâsılı kelam, Beykozlunun beklentisinin de bu yönde olduğu kanaatindeyim. Siyasetle iştigal eden Beykozlu büyüklerimize naçizane bir tavsiyemiz olsun...

Vesselam...

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İttifak

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"