Beykoz’u yaşamanın adresi, Mecidiye Kasrı

  • Güncelleme: 15.08.2020 17:43
  • Okunma: 5369 kez
  • Yorum: 0
Dost Beykoz, Mecidiye Kasrı’nda ilk kez belgesel çekim yapan gazete oldu. Muhammed Gencebay Gür, tarihi kasrı ve işleyişini sizler için görüntüledi.
Beykoz’u yaşamanın adresi, Mecidiye Kasrı

Padişahlar için ilk olarak av köşkü şeklinde yapılan Beykoz Kasrı, daha sonra Çocuk Hastanesine çevrilerek hizmet verdikten sonra şu an Milli Saraylara bağlı olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Mısır Valisi Mehmed Ali Paşa tarafından 1845 yılında yaklaşık 70 bin metrekare alan üzerine Sultan Abdülmecid’e armağan olarak yaptırılmaya başlanan kasrın inşaatı Paşa’nın 1849 yılında vefat etmesi üzerine oğlu Mısır Valisi Said Paşa döneminde sürdürülmüş, bina 1854 yılında tamamlandı.

Mecidiye Kasrı’nın, Sultan Abdülaziz tarafından özellikle yaz aylarında sık sık ziyaret edildiği bilinmektedir.

Yapıldığı ilk yıllarda bir biniş kasrı olarak kullanılan kasır, takip eden dönemlerde günlük konaklamalar ve resmi ağırlamalar için de kullanılmaya başlamıştır.

Tarihi kayıtlar, Sultan Abdülaziz’in Mecidiye Kasrı’nda bulunduğu dönemlerde Beykoz çayırında güreş oyunları düzenlettiğini ve kasra yakın bir konumda bulunan Tokatköy’deki av korusunda ava çıktığını göstermektedir.

Sultan, 15 Ekim 1869 tarihinde Fransız İmparatoriçesi Eugenie’yi de burada ağırlamış, ordunun geçit törenini misafiriyle birlikte Mecidiye Kasrı’ndan izlemiştir.

 iki kattan oluşan yapının üst katındaki orta salonun tavanında, mekânın daha çok ışık alması için eklenmiş bir de çekme kat bulunmaktadır.

Dış cephesinde ve iç cephesinde bazı salonların duvarlarında kullanılan renkli taşlar ise Mecidiye Kasrı’nı diğer köşk, kasır ve saray yapılarından ayıran özelliğidir.

Üst kata çıkan çift kollu anıtsal saltanat merdivenleri ise yapının en etkileyici bölümlerinden biridir. Mecidiye Kasrı’nın tıpkı giriş kattaki gibi geniş bir salonun etrafında yer alan odalar dizisinden oluşan birinci katı, giriş kata göre daha ihtişamlı şekilde dekore edilmiştir.

Devletin temsilinde kullanılan tören ve taht salonu, incelikle döşenmiş parkeleri ve özenle seçilmiş mobilyalarıyla dikkat çekmektedir. Bir tanesi denize, diğeri karaya bakan iki balkona açılan salonun duvarları Mısır’dan getirilen mermerlerle kaplanmış, tavanları ahşaptan yapılmıştır.

Mecidiye Kasrı’nın etrafı manolya, çam ve ıhlamur ağaçlarıyla dolu, ferah bir koru tarafından çevrelenmiştir. Boğaziçi’nin yeni üslupla inşa edilmiş ilk kâgir binalarından olan kasır, isimlerini serinlik sağlayan alanlar için kullanılan Serdab kelimesinden alan Serdab köşklerinin zarif bir örneğidir.

I. Dünya Savaşı sırasında kız yetim evi olarak hizmet veren Mecidiye Kasrı, 1920’li yıllarda bir çeşit göz rahatsızlığı olan trahomlu hastaların tedavisi amacıyla kullanıldıktan sonra Boğaz Komutanlığı himayesine geçmiş, 1953 yılında ise Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na devredilmiştir.

Bakanlığın gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarının ardından Yüksek Tahsil Gençliği Prevantoryumu olarak kullanılmaya başlanan yapı, bu dönemde bir kez daha restore edilmiş ve binanın harap olmuş bezemeleri Güzel Sanatlar Akademisi öğrencileri tarafından eski görünümüne kavuşturulmuştur.

Beykoz Kasrı, 1963 yılına gelindiğinde prevantoryum yerine Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

23 Aralık 1997 tarihinde Milli Saraylara bağlanan kasrın devir işlemleri 1999 yılında tamamlanmıştır. Son olarak 2010 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2016 yılında tamamlanan Mecidiye Kasrı, 2017 yılının nisan ayında müze-saray olarak ziyarete açılmıştır.

Yaz aylarında bahçesinde günde 2 bin ziyaretçi ağırlayan Beykoz Mecidiye Kasrı, düğün yapmak isteyen çiftlere de 15 bin lira ücret karşılığında kiralanabiliyor. Bahçesinde bulunan tesiste açık alanda serpme kahvaltı hizmeti de veren Kasrın bahçesini gezmek isteyen vatandaşlara 5 lira, köşkü gezmek isteyen öğrencilere 5 lira, vatandaşlara 15 lira ve turistlere de 30 lira olarak ücretlendiriliyor.

Ücretsiz otopark hizmetinin verildiği kasrın açılış saati sabah 08.00 olarak belirlenirken, akşam 17.30'dan sonra da yeni ziyaretçi kabul edilmiyor. Geçtiğimiz hafta pazar günü 310 kişinin ziyaret ettiği kasrı hafta içinde günlük 70 ile 100 kişi ziyaret ediyor.

Pazartesi günü bütün Milli Saraylar da olduğu gibi Beykoz Mecidiye Kasrı da kapalı. Bahçede gelin damat dış çekim ücreti de 750 lira olarak ücretlendiriliyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Mecidiye Kasrı

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz