Beykoz’u yakından ilgilendiren dava ertelendi

  • 0
  • 8027
Beykoz’u yakından ilgilendiren dava ertelendi
Beykoz’u yakından ilgilendiren dava ertelendi

15 Temmuz gecesi FSM’de Beykoz halkının karşı karşıya geldiği darbeci askerlerin yargılandığı davanın ilk duruşması 5 gün sürdü.

Bugün devam eden duruşmaların öğleden önceki bölümde tarafların avukatları aracılığı ile talepleri dinlendi. Sanık avukatları müvekkillerinin tahliyeleri ya da tutuksuz yargılanmaları için tahliyelerini talep etti. Öğleden sonraki bölümde talepler değerlendirildi. Çıkan ara kararda, tutuklu tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sonraki duruşma takvimi ise Ocak 2018 olarak belirlendi.

Davaları müşteki ve gazı sıfatıyla takip eden Muharrem Kaşıtoğlu, Dost Beykoz’a yapmış olduğu açıklamada, tabii ki ülkenin her yanına ateş düştü, şehitlerimizle canımız yandı. Ama biz o gece Beykoz halkıyla beraberdik ve yanımızda Beykoz’da birlikte yaşadığımız komşularımız şehit oldu” dedi. Gazi ve müşteki sıfatıyla davaları takip ettiklerini söyleyen Kaşıtoğlu, “iddianame de 15 temmuz gecesi FSM’de neler yaşandığı anlatıyor. Beykozlu kardeşlerimizi şehit eden katilleri mahkeme salonlarına görüyor, Türk yargısının onlara vereceği cezayı sabırsızlıkla bekliyoruz ” şeklinde konuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün tek taraflı kapatılması için o bölgeye sevk edilen bir yarbay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş ve 47 er olmak üzere toplam 61 sanığın eylemlerine yer veriliyor.

Darbe girişimini protesto etmek için köprüye giden vatandaşlardan Hasan Kaya, İsmail Kefal ve Şükrü Bayrakçı'nın şehit edildiği, 31'i ağır 49 kişinin de yaralandığı ifade edilen iddianamede, bu olaylara ilişkin detaylar anlatılıyor.

Köprüde şehit olan Hasan Kaya'yı sanıklardan eski Yarbay Adnan Uygun'un öldürdüğü, İsmail Kefal'in uzman çavuşlar Ferhat Kaymakcı, Murat Berkmen ve Ebubekir Yücel'in kullandığı tankla aracının ezilmesiyle hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, Şükrü Bayrakçı'yı ise Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve Uzman Çavuş Seyit Ahmet Gündüz'ün öldürdüğü kaydediliyor.

Haber Merkezi

Beykoz’daki komşusuyla Mezzaluna’da buluştu
Önceki Beykoz’daki komşusuyla Mezzaluna’da buluştu
Boğazın Yargıçları Beykoz’daki turnuvada göz dolduruyor
Sonraki Boğazın Yargıçları Beykoz’daki turnuvada göz dolduruyor