Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez

  • 0
  • 15079
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez
Beykoz’u ilçe Başkanı yönetemez

Beykoz’un köylerinde referandum çalışmaları yapan CHP İstanbul Milletvekili TBMM Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, “maddeler dürüst bir şekilde anlatılmalı” dedi.

Cumhuriyetköy, İshaklı, Kılıçlı ve Mahmutşevketpaşa mahallelerinde ziyaretlerde bulunan Hamzaçebi, hem referandumu anlattı, hem de vatandaşların sorunlarını dinledi.

16 Nisan’da oylanacak olan maddeler üzerinde açıklamalarda bulunan Akif Hamzaçebi, “Herkes kendi açısından anlatıyor. Ama bu dürüst bir şekilde anlatılması gerekiyor. İnsanlar bunları kendi partisinin çıkarları doğrultusunda anlatması yanlıştır. Bizde Cumhuriyet Halk Partisi olarak hayır diyeceğiz, böyle bir görüşümüz var.” dedi.

Hamzaçebi şöyle devam etti:

“İki tane madde var bunları sizinle paylaşmak isterim. Bir tanesi 18 yaşında milletvekili olma hakkıdır. Bana göre bu gençler seçiyorsa seçilmelidir de... Fakat 600 milletvekili ön görülüyor. Hangi genç vekil olur bunu bilemiyorum. Olumlu olarak değerlendirilebilecek bir madde de mahkemelerimizin bağımsız olmasının yanında bir de tarafsız ibaresidir. Yazalım mı yazalım, bir problem yok.

Bizim 1982 anayasası ve ondan önceki anayasalarımızda bir madde var. Cumhurbaşkanı’nın partisiz olması ve tarafsız olması. Bir kriz çıktığında Cumhurbaşkanı parti liderlerini toplayıp krizi çözmelidir. Partizan bir Cumhurbaşkanı olsun mu diye sorsam olmasın dersiniz.”

Abdullah Gül, Akif Hamzaçebi Diyalogu

Grup Başkanvekili olduğu dönemde Sayıştay'ın denetimiyle ilgili yasa kabul edildikten sonra 11. Cumhurbaşkanı Gül ile yaşadığı diyalogu dile getiren Hamzaçebi, daha önce Giresunlular Derneği’ni ziyaretinde anlattığı şu anekdotu hatırlattı:  "Meclisten bir torba yasa geçti. O torba yasanın bir maddesi Sayıştay'ın yetkilerini daraltıyordu. Bende bir basın toplantısı yaptım. Sayın Cumhurbaşkanı bu maddeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etsin. Sayın Gül, telefon ederek köşke davet etti. Akif Bey böyle bir açıklama yaptın, gerekçesi nedir bana anlatır mısın dedi. Bende gerekçelerimi kendisine anlattım. Onu iade edip etmemesi önemli değildir. Ama anayasanın kendisine tarafsızlık konumu verdiği bir Cumhurbaşkanı, Ana Muhalefet Partisinin Grup Başkanvekili davet ediyor ve dinliyor. Cumhurbaşkanı partili olursa ne olur? Tarafsız Cumhurbaşkanlığı önemlidir ve biz buna ülke olarak alıştık. 1961'den bu yana tarafsız Cumhurbaşkanı vardır. Bundan vazgeçmemek lazımdır. Siyasal kültürler kolay oluşmuyor. Tarafsız demek çağırır liderleri, konuşur ve uzlaştırır.

Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır

Abdullah Gül’ün tarafsızlık gereği Ana Muhalefet Partisi’nin grup başkanvekilini çağırıp dinlemesinin güzel bir şey olduğuna vurgu yapan Hamzaçebi, “Anayasanın tarafsızlık kuralı gereği bunu yaptı. Partili Cumhurbaşkanı olsa böyle bir şey yapar mı? Particilik başbakanlara, genel başkanlara mahsustur. Cumhurbaşkanı Beykoz’a geldiğinde kim temsil eder? Birisi ilçe kaymakamı birisi de partisinin ilçe başkanı... İlçe Başkanı cumhurbaşkanını temsil ettiği anda Beykoz’u kaymakam değil ilçe başkanı yönetir. Bu doğru değildir.” dedi.

Hamzaçebi şunları söyledi: “HSK'nın 13 üyesi var. Bu 13 üyenin 4'ünü doğrudan cumhurbaşkanı tayin ediyor. 1'ini adalet bakanı birini de müsteşarı. E bu şartlarda 6'sını cumhurbaşkanı atıyor. Mecliste de partili cumhurbaşkanının partisi 1 üye atayabilir herhalde. 7 üyeyi cumhurbaşkanı tayin ettiğinde siz artık bir dava kazanmak için mahkemeye avukata değil o partinin ilçe başkanına gitmek durumundasınız.

Diyorlar ki artık hükümet kanun teklif edemeyecek, milletvekilleri teklif edecek. Böyle yazılmış ama Cumhurbaşkanına bir önemli yetki verilmiş. Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarma yetkisi verilmiş ve bu kararname kanun gücündedir.”

Haber Merkezi

Tıpçılara Beykoz'da Suzan Kardeş konseri
Önceki Tıpçılara Beykoz'da Suzan Kardeş konseri
Beykoz elektrik kesintileri (11-12-13 Aralık 2023)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (11-12-13 Aralık 2023)
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz