Makaleler

Beykoz’u gençler yönetsin (2)

12.08.2015 15:22
| | |
18425

İlk yazımda Beykoz’u niçin gençlerin yönetmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Gelen tepkiler bu yazının devamının gelmesi yönünde tezahür ettiği için bu yazımda,

Beykoz gençliğinin nasıl bir araya gelebileceği ve aktif siyasete nasıl kazandırılabileceğinden ve bu yazıyı kaleme almakta ki amacımdan bahsetmek istiyorum.

“Beykoz’u Gençler Yönetsin” ilk duyulduğunda (özellikle gençler tarafından) kulağa hoş gelen bir fikir. Ama gençlerimizin siyasete ve siyasetçilerin de gençlere bakış açısı nazar-ı itibara alındığında, güzel olduğu kadar zor ve meşakkatli bir uğraş gerektireceği de kesin.

Peki öyleyse nasıl olacak bu iş.Yıllardır büyük çoğunluğu apolitik olarak yaşayan gençlerimizi bu fikirle nasıl buluşturacağız? Onların ilgisini nasıl çekmemiz icab ediyor? Beykoz gençliğini bir araya getirebilecek bir platform oluşturulabilir mi? Böyle bir hareket oluşsa bile Beykoz’un geleceğinde söz sahibi olabilirler mi?

Arkamızda bizi finanse edecek holdingler, reklamımızı yapacak medya kuruluşları olmadığına göre gençlere ulaşabileceğimiz en ucuz ve en etkili yol bence internet. Günümüz de artık internetle alakası olmayan bir gencimizin hemen hemen kalmadığı düşünülürse, bu yolun güzel bir tanıtımla ne kadar etkili olabileceği ortadadır.

Akla ilk gelen fikir ise bu isim de ( mesela www.beykozugencleryonetsin.org) bir internet sitesinin kurularak Beykoz genelinde afiş, pankart, el ilanı ve yerel basın kanalıyla, gerek gençlere gerekse Beykoz kamuoyuna duyurulmasıdır.

Çarpıcı, kısa ve öz sloganlarla yapılacak yoğun bir pankart çalışması sitenin tanıtımını çok etkili kılabilir. (Ey Türk Gençliği Muhtaç Olduğun Kudret Damarların da ki Asil Kanda Mevcuttur!; Türk Genci Beykoz’a ve Geleceğine Sahip Çık! gibi örnekler çoğaltılabilir.)

Sitenin içeriği girenleri tatmin edebilecek seviye de olmalı, oluşturulmak istenen gençlik platformu ile ilgili bütün sorulara cevap verebilmelidir.

İkinci aşama siteye üye olarak bu harekete destek verecek arkadaşların bir araya getirilerek organize edilmesidir. Eğer ki katılım yüksek olursa, mahalle ve semt temsilcilikleri şeklinde bir teşkilatlanma yapılabilir.

Bu gençlik hareketi tarafından tartışılıp olgunlaştırılacak fikirler, projeler ve en önemlisi kadrolar, yeni bir vizyon ve misyon ile Beykoz kamuoyunun beğenisine sunulabilir.

Yıllardır yeni isimlerin siyasete katılmadığı ve geleceğe dair umut olacak bir Lider portresinin çizilemediği bir Beykoz’da yalnızca gençlerin değil ; Beykoz’un ve çocuklarının geleceğini düşünen herkesin böyle bir oluşumu dikkate alacağı muhakkaktır.

Eğer ki ulaşmak istediği hedef kitlenin dikkatini çekebilirse, bu oluşum ileriki yıllarda Beykoz siyasetine damgasını vuracak isimleri içinden çıkarabilir. Ciddi mana da gençlerin teveccühünü kazandığı takdirde, gerek siyasi partilerin gerekse diğer sivil toplum kuruluşlarının böyle bir oluşumu dikkate almamaları düşünülemez. Beykoz da  aktif siyasette söz sahibi bir gençlik platformunun bulunması; en azından bütün siyasi partilerin kadrolarını gençleştirmeleri zaruretini doğuracaktır ki zaten bu hareketin çıkış noktası da çözüm mercilerinde gençlerin aktif olarak bulunması fikridir.

İkinci bir nokta ise sorunlarını yüksek sesle dile getirebilen gençler,Beykoz da bir baskı grubu oluşturarak problemlerin çözümünde daha etkili olabilirler.

Beykoz da gençlerin oluşturacağı bir platformun faydaları saymakla bitmez. Ancak bu oluşum için önümüzde ki en büyük handikap, bu yazı sahibinin bir siyasi fikir ve unvana sahip olması ve bunun bazı ön yargılara sebep olabileceği gerçeğidir.Bu sebeple Beykoz da bir gençlik hareketi için yalnız başımıza harekete geçmemiz daha doğmadan ölümüne sebep olabilir.

Bugüne kadar görüştüğüm bütün arkadaşlarım düşünce hakkında olumlu fikir beyan ettiler. Ancak bütün Beykoz’u ilgilendiren bir konuda değişik düşünce ve dünya görüşlerine sahip arkadaşların da görüşüne başvurmadan  ve hatta onlarla istişare edip birlikte hareket etme vasatını hazırlamadan bu işe başlamanın da bir manası olmayacağı kanaatindeyim.

Bu itibarla Beykoz da bir “Gençlik Hareketi” (veya platformu) için çalışmak isteyen,bu konuda fikirleri olan arkadaşlarımızla, siyasi düşüncesi ve dünya görüşü ne olursa olsun bir araya gelip Beykoz için faaliyete geçmemiz gerekiyor.

Yalnızca gençlerin değil, gençlere destek verecek büyüklerin de fikirlerine ihtiyacı olacak bu oluşum için katkıda bulunmak isteyen herkesi harekete geçmeye çağırıyorum.Konu ile ilgili ciddi mana da çalışmak isteyen herkesi, gerek Dost Beykoz da ki E- Posta adresime gerekse( bilgehanmurat@gmail.com) adresinden fikirlerini paylaşmaya davet ediyorum.

Beykoz için, Beykoz’un ve Beykozlu Gençlerin geleceği için çalışmaya bende varım diyen herkesi bu hareketi birlikte başlatmaya bekliyorum.

Elbette ki bu fikir yalnızca bana ait değil.Benimle birlikte hareket eden arkadaşlarım var.Bizler vatanını, milletini,milletin mukaddeslerini seven,Beykoz’un ve gençlerin geleceği için karınca kararınca bir şeyler yapmak niyetiyle hareket eden gençleriz.

Eğer niyetimiz halis ise bu hareket başarıya ulaşamasa bile Allah karşılığını verecektir. Eğer niyetimiz halis değil ise Allah bize hak etmediğimiz hiçbir şeyi  nasip etmesin.

Gayret bizden, Tevfik Yüce Mevladan….

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Gençlik

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"