Ekrem TUNCER
  • 27/09/2023 Son günceleme: 27/09/2023 18:06
  • 5.745

Murat Aydın’ı kendisinden önceki Belediye başkanlarından farklı kılan en önemli özelliği; Beykozluyu değil, Beykoz’u düşünmesidir.

25 yıllık tecrübesi; Bir kentin şartları içerisinde en iyi noktaya gelmesi için yapılması gerekenleri öncelik olarak görmesini sağlamış, Profesyonel yolların doğru neticeler verdiğini bizzat görmüş ve Belediyecilikte duayen olmuştur. Bazen halka rağmen, halka hizmet etmeniz gerekir. Murat Aydın’ın bunu çokça tecrübe ettiğini, Beykoz’da uyguladığına şahit olduk.

Murat Aydın; İstanbul’da başka bir örneği olmayan, çeyrek asır Belediye Başkanlığı yapmış bir isim. Anadolu’da böyle örneklere çokça rastlarız. Ancak İstanbul gibi bir metropolde neredeyse 2 dönem üst üste başkanlık yapmak bile rekor olurken; Murat Aydın’ın 5 dönem bu görevi yapmış olması büyük bir başarıdır.

Beykoz’da Belediye Başkanlığı yapmış kıymetli isimlerin hepsi; Beykozluları düşünerek, önceleyerek çalıştılar. Hepsinin de ortak noktası Beykozlu olmalarıydı. Sokakta dolaştıklarında hemen hemen her adımda bir tanıdığa, bir ortak dosta rastlamaları kaçınılmazdı. Bu avantaj gibi gözükse de; yapılacak birçok projeyi aksatabiliyor veya hizmetlere engel oluyordu.

Ayrıca birçok ilçede de olduğu gibi Beykoz’da da sesi çok çıkan; ilçe siyasetini ve bürokrasisini konsolide eden, kamuoyu oluşturan, toplasan 500 kişiden oluşan bir kitle var. Ben bunlara 500’ler meclisi diyorum. Bu gruplar; öyle bir algı oluşturur ki: zannedersin halk bunlar gibi düşünüyor, onların gündemlerini yaşıyor. Aslında öyle değildir. Bu 500’ler meclisi; yöre derneklerinde, STK’larda, Spor Kulüplerinde, Siyasi Parti Teşkilatlarında, Yerel Gazetelerde bulunurlar. Ve olur/olmaza yaygara çıkartırlar. Halkın umurunda olmayan konuları; ortalık ayağa kalkmış gibi cemiyet hayatında konuşurlar. Bazı hayırlı hizmetlere de engel olurlar.

Rahmetli Yücel Çelikbilek; Paşabahçe Pazarını kaldırmak istemesine rağmen; 500’ler meclisinin etkisiyle referandum yapmak zorunda kalmıştır. Sadece bir büfeyi kaldırdı diye fırtınalar kopartıldığını unutmuş değilim. Paşabahçe’nin gelişimi engellenmiş ve esnaf; pazar ekonomisine sıkışıp kalmıştır.

Alaattin Köseler; Kavacık bölgesinde yapmak istediği büyük projeyi İlçe Emniyete yer kazandırmakla sınırlandırmak zorunda kalmıştır. Hayalini gerçekleştirmek nasip olsaydı, belkide şu an sahilde olan Belediye, kaymakamlık ve Adliye binaları daha modern bir şekilde Kavacık’ta yapılacaktı. Özellikle Belediyenin tüm hizmet birimleri bir arada olacak ve vatandaş tüm imkanlara aynı anda ulaşacaktı. Ve sahilimiz bu modern görünüme hatta daha iyisine, çok daha öncesinde kavuşacaktı.

Muharrem Ergül; Beykoz’da Duvarları boyamaya başladığında, 500’ler Meclisi ‘Beykoz’un o kadar sorunu var, Başkan duvar boyuyor.’ Spor kulübüne destek verdiğinde, ‘Paramızı çarçur ediyor’ dediler. Ama Beykoz’un duvarlarına o sanatsal dokunuşların çok şey kattığını daha sonrasında gördük. Spor kulübünün şu anki durumuna bakınca, o dönemi mumla arıyoruz.

Murat Aydın’ın Beykozluluğu 2019 yılında başladığı için; 500’ler meclisi kendisine bir türlü temas edemiyor. Edecek olsa da 20 yıllık tecrübesiyle çok güzel absorbe ediyor. Sözde kanaat önderi, ekabir ve ombudsman takımı ne kadar sesini çıkarsa da Beykoz’un marka değerini artıran projelerini kararlılıkla hayata geçirdi.

Bunlara birkaç örnek verecek olursak:

Tokatköy’deki kentsel dönüşüm projesine o kadar engellemeler, çirkinlikler ve protestolar yapıldı ki; anlatsak bu satırlar yetmez. Şimdi geldiğimiz noktada; keşke tüm Beykoz bu şekilde dönüşse diyoruz.

Kavacık Prestij Caddesi çalışması başladığında; 500’ler meclisi: ‘Bu kadar büyük kaldırımlar mı olur? Trafik alt/üst oldu! Yandaşlar zengin ediliyor.’ Gibi söylemlerle karşı çıktılar. Sonuç; aynı zamanda bir Kavacık esnafı olarak söylüyorum, çok iyi oldu. Yaşam Merkezi, Millet Sofrası, Taksi durağı ile bir bütün olarak ele aldığımızda çok yakıştı.

Sahil düzenlemesi başladığında; yine 500’ler Meclisi: ‘Balıkçı teknelerimizi kaldıramazsınız, Beykoz’da denize giremeyeceğiz’ gibi söylemlerle işi baltalamaya çalıştılar. Ancak Murat Aydın en ufak bir taviz bile vermeden yoluna devam etti. Gümüşsuyu Restoranı neredeyse bitmek üzereyken, yeniden projelendirdi. Belediye meydanında adeta ucube gibi duran kültür merkezini yıkması bile şimdi bakınca ne kadar yerinde bir hamleymiş diyoruz. Öncesinde sahilde oluşan trafik, keşmekeş bir durumdu. Şimdi oluşan yoğunluk ise; tatlı, cıvıl cıvıl ve enerjik bir atmosfere yerini bırakıyor. Bir tarafta kano etkinliği, başka bir tarafta festivallerin coşkusu, açılan sergiler, yapılan sanatsal faaliyetlerin arzı endamı, çimlerin üstünde oturan gençlerin hoş sohbetleri, çocukların parklardaki neşesi, ailelerin banklardaki buluşmaları, yaşayan bir sahili gözler önüne seriyor. Yazı ayrı, kışı ayrı güzel.

Spor ormanı çalışması yapılırken, Hayvan Rehabilitasyon Merkezi inşaatı başladığında, Riva, Karlıtepe, Kemankeş ve daha birçok projede benzer örnekler var. Şu an Kanuni Kent Ormanı İstanbul’da eşsiz bir proje. Beykoz adeta bir spor kenti oldu. Çocuklarımızın sağlıklı zeminlerde büyüyebilmesi için çok harika fırsatlar oluşturuldu. Bunları yaşayarak görüyoruz. Amacım; Murat Aydın’ın hizmetlerini yazmak değil. Farklı bir gözün Beykoz’a kazandırdıklarını ortaya koymak. Bu hizmetler; Büyükşehir Belediyesinin AK Parti’de olmadığı halde, Pandemi gibi çok ağır 2 yıllık bir süreç geçirmiş olmamıza rağmen gerçekleşmiştir.

Şimdide 500’ler meclisinin mensupları; ‘2019 yılında Beykoz halkına bir saygısızlık yapıldı. Zeytinburnu’ndan bir kişiyi Belediye Başkanı yaptılar. 2024 yılında bunun düzeltilmesi gerekir.’ Gibi söylemlerle kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Kimse Murat Aydın için; ‘Başarısız, hizmet etmedi’ diyemiyor, ‘Beykozluluk’ vurgusu yapıyorlar.

Öncelikle Murat Aydın; atanmadı, seçildi. Eğer Beykoz halkı; AK Parti adayını saygısızlık olarak görseydi, seçmezdi. Bunun birçok örneğini yerel seçimlerde görüyoruz. Ortada bir saygısızlık varsa; dönemin AK Parti Beykoz Teşkilatı mensuplarına, başta İlçe Başkanına yapılmıştır.  Demek ki Cumhurbaşkanımız; o dönemde Beykoz’dan partisi için uygun birsini bulamamış, Murat Aydın’ı aday yapmış.

Geçtiğimiz beş yılda Murat Aydın, başarılı bir belediye başkanı olduğuna göre, kaldı ki AK Parti’nin, son Danışma Meclisinde, bu hususta tüm teşkilat mutabık. İkinci Murat Aydın Dönemi hayırlı olsun. Beykoz’u Beş yıl boyunca yönetmiş bir kişinin, artık Beykozluluğunu sorgulamakta kimsenin haddi değil.

AK Parti’nin Beykoz’da Murat Aydın’dan başka bir aday gösterme ihtimali; Murat Aydın’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olma olasılığıyla ilintilidir.

Vesselam…

Yazarın Yazıları