Beykoz Türkiye'nin bisiklet üssü olacak

  • 0
  • 3009
Beykoz Türkiye'nin bisiklet üssü olacak
Beykoz Türkiye'nin bisiklet üssü olacak
Beykoz Türkiye'nin bisiklet üssü olacak

Türkiye'nin en büyük bisiklet parkuru olan Beykoz Spor Ormanı, 8 milyon 479 bin metrekarelik alanıyla dikkati çekiyor.

Türkiye’nin en büyük spor ormanı olarak kurulan “Beykoz Spor Ormanı” nitelikli saha ve parkurlarıyla bisiklet sporunun merkez üssü olacak. Avrupa’nın en prestijli yarışlarından Tour de France benzeri organizasyonlara ev sahipliği yapması hedeflenen alan 7/24 bisiklet sporcularına hizmet verecek.

Beykoz Belediyesi tarafından 8 milyon 479 bin m2’lik devasa yeşil bir alanda yapılan düzenlemeyle, bisiklet sporu için uluslararası standartlarda tesis ve parkurlarla donatılarak şehre kazandırılan “Beykoz Spor Ormanı” açılış için gün sayıyor.

Avrupa’da bisiklet tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, dünyanın farklı ülkelerinden bisikletçilerve binlerce izleyiciyi ağırlayan Tourde France gibi sinerji yaratması beklenen spor ormanının bisiklet sporcuları ve şehir sakinleri için çekim merkezi olması hedefleniyor.

Duatlon, kriteryum, gece koşusu, 24 saat yarışları gibi birçok türde ulusal ve uluslararası  organizasyonun yapılacağı alan, sporcuların heyecanlı buluşmasına sahne olacak, yurt içi ve yurt dışından pek çok seyirci yarışları izlemek için ilçeye gelecek.

Bu yönüyle şehrin spor yaşantısına dinamizm getirecek spor ormanı,amatör ve profesyonel bisiklet sporcularının yanı sıra halkın kullanımına açık olacak. Spor yapmak isteyen herkes randevulu ve kayıtlı bir sistemle alandan yararlanacak.

TEM Otoyolu-Yenimahalle girişinden kolaylıkla ulaşılabilen spor ormanı yatırımları kapsamında 11 bin 525 m2’lik alanda antrenmanlara uygun kurulan pist bisikleti yarış tesisi uluslararası yarış ve organizasyonlara ev sahipliği yapacak.

9 bin 600 m uzunluğundaki teknik parkur, yeşillikler arasından geçilen 4 farklı rotada, 7/24 güvenlikli bir ortamda sporculara yarışlara hazırlık ve antrenman imkânı sunacak, geleceğin şampiyonları artık ilçeden çıkacak.

Tesisin içinde 432 metre uzunluğunda atletizm çalışma parkuru, 467 metre bisiklet parkuru, 600 metre dağ bisikleti parkuru,bisiklet parkı, midi futbol sahası, 2 tenis kortu ve 2 basketbol sahası sporseverlere hizmet verecek.

Avrupa’da sağlıklı yaşam ve alternatif ulaşım için kabul gören bisikletin ilçede halk sporu olarak nesilden nesle yaygınlaşması için ilk tohumları atan Beykoz Belediyesi, bisikleti ücretsiz eğitim ve ödülü turlarla teşvik ediyor.

Beykoz’da Kovid-19 salgın döneminden kesintiye uğrasa da her pazar günü“Asgari Kalabalık Bisiklet Turu”, “7’den 70’e Ücretsiz Bisiklet Eğitimleri”, “Turkcell Grandfondo Bisiklet Yarışı” ve milli bayramlara özel organizasyonlarla farkındalık sağlanıyor.

Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesindeki bisiklet sporcuları katıldıkları yarışlarda başarılarıyla adlarından söz ettiriyor.

Spor ormanının hizmete açılmasıyla, Beykoz Belediyesi’nin ilçede bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, alternatif ulaşım aracı olarak kullanılması için yürüttüğü çalışmalar uluslararası profesyonel faaliyetlerle yeni bir boyut kazanacak.

Haber Merkezi

Beykoz 1908 Ferit Uzun ile anlaştı
Önceki Beykoz 1908 Ferit Uzun ile anlaştı
Beykoz Millet Bahçesi'ne mahkemeden durdurma kararı
Sonraki Beykoz Millet Bahçesi'ne mahkemeden durdurma kararı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz