Siyaset

Beykoz Türk Ocakları, yeni anayasayı konuştu

Beykoz Türk Ocakları, yeni anayasayı konuştu
24.12.2016 17:22
| | |
3443

Beykoz Türk Ocakları, "Anayasa başkanlık sistemi ve sistem arayışları" başlıklı sohbet düzenledi.

Ocak üyelerinin katıldığı sohbet programına ise konuşmacı olarak Beykoz Türk Ocakları Yönetim Kurulu Üyesi aynı zaman da Dost Beykoz Yazarı olan Melih Perçin katıldı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan seçim sonrası Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanlığına seçilen Mehmet Arslan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen sohbet yaklaşık iki saat sürdü. Uzun yıllar Beykoz Türk Ocakları'nda Başkanlık görevini üstlenen Mustafa Arman ise Onursal Başkan seçildi.

Türkiye'nin 2017 yılının ilk yarısında yeni Anayasa için referanduma gitmesi öngörülürken, Beykoz Türk Ocakları'da yeni sistemi tartıştı.

"Türkiye 140 yıldır aynı sistemle yönetiliyor"

Melih Perçin yaklaşık yarım saat süren konuşmasında, "Türkiye 140 yıldır aynı sistemle yönetilirken neden bir değişiklik ihtiyacı hissedildi anlam veremiyorum" dedi.

Türkiye'deki demokratik sistem ile Amerika'daki sistemi karşılaştırmalı olarak katılımcılara anlatan Melih Perçin, anlattıklarının kendi çıkarımları olduğuna değindi.

Perçin şöyle konuştu:

"Türkiye'de başkanlık sistemi belki vatandaşlar tarafından kabul görebilir. Referanduma da gittiği zaman bu mutlaka geçecektir fakat ben bunun Türkiye'de sistemi sorunsuz ve aynı zamanda sorgulatabilen bir sistem olacağı inancında değilim. Amerika aslında İngiliz kökenli ve geniş topraklara sahip olan bir devlet olduğu için orada tam başkanlık uygulanabiliyor ve başkan çok sıkı kontrol altında tutuluyor. Üç tane çok yaygın kullanılan yönetim sistemi var. Parlamenter sistem, yarı başkanlık ve tam başkanlık. Fransa yarı başkanlığı kullanıyor çok işleyişli bir sisteme sahip değiller. Orada da tutmuyor."

"Asıl kahraman Hulusi Akar'dır"

BBP Beykoz İlçe Başkanı Melih Perçin'in ardından Mehmet Gani Yazar'da bir konuşma yaptı. Konuşmasında 15 Temmuz'a değinen Yazar, "Ülke çapında büyük facia atlatıldı ama bunun asıl kahramanı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'dır" şeklinde konuştu.

Yaşanan darbe girişiminde asıl kahramanın Orgeneral Hulusi Akar olduğunu vurgulayan Mehmet Gani Yazar, "Kahraman halk deniliyor. Bence tek kahraman var o da Genelkurmay Başkanıdır. Eğer o gece direnç göstermeyip o bildiriyi imzalamış olsaydı sokağa çıkan asker vatandaş falan dinlemez 10 bin kişi de ölse o darbe olurdu" dedi.

Gani Yazar, yaptığı konuşmasında "Siz zannediyor musunuz ki Devlet Bahçeli keyfinden destek veriyor? Ülkeyi 14 yılda bir çıkmaza soktular onu temizlemesi için destek veriyor. Bahçeli, Hulusi Akar gibi bir kaç kişi var işte. Açıkladıkları yeni anayasa taslağına baktığımız da büyük bir saçmalık olduğunu söylemek zorundayım. Mecliste bulunan hiçbir Milletvekilinin buna evet dememesi gerekir" ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Türk Ocakları, Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi, Mehmet Gani Yazar, Melih Perçin

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"