Beykoz, TÜGVA’yı bağrına bastı

  • 30.11.2017 17:14
  • Güncelleme: 30.11.2017 17:48
  • Okunma: 11445 kez
  • Yorum: 0
Her daim hakkın ve adaletin tarafında olacak bir nesil yetiştirmek amacıyla kurulan Türkiye Gençlik Vakfı'nın Beykoz’daki Kandil Programına yoğun ilgi vardı.
Beykoz, TÜGVA’yı bağrına bastı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz İlçe Temsilciliği'nin düzenlediği Mevlid Kandili programı, vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz İlçe Temsilciliği'nin organize ettiği ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Zerreden kürreye, kainata rahmet: Hz. Muhammed (SAS)" isimli “Mevlid Kandili Programı” yoğun bir katılımlı gerçekleştirildi.

Beykoz Müftüsü Ali Efe'nin konuşmacı olarak katıldığı programa, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, Beykoz Rizeliler Derneği Başkanı Mikail Akyıldız, Beykoz Sivaslilar Derneği Başkanı Mustafa Demir, TÜGVA Beykoz İlçe Temsilcisi Ekrem Tuncer, Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Osman Altan, Beykozlu gençler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecenin ilk konuşmacısı Türkiye Gençlik Vakfı Beykoz İlçe Temsilcisi Ekrem Tuncer oldu.

-"... hamdolsun, salonlara sığmadık"

Tuncer, "Bizlere Beykoz İlçe Temsilciliği görevi neredeyse yeni tebliğ edildi sayılır. Onun hemen akabinde 24 saat içerisinde kararını alıp Paşabahçe Meydanı'nda Myanmar'da zulüm gören kardeşlerimizin için yoğun katılımlı bir basın açıklaması yaptık. Bugün gerçekleştirdiğimiz programda emin olun 3-4 günlük bir çalışmanın eseridir. Görüyorsunuz, hamdolsun salona sığmadık, ayakta olan ve yine kapının önünde ayakta bekleyen kardeşlerimiz var. Daha büyük salonlarda nice programlarda sizlerle buluşmayı, sizlere gençliğin neler yapabileceğini göstermek istiyoruz" şeklinde başladığı konuşmasına daha sonra şu ifadelerle devam etti:

-"... haz alacaksınız, dua eder dua bekleriz"

"Bu gece gerçekten öyle bir gece ki, 'Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım' denilen bir zatın dünyaya teşrif ettiği gecedeyiz. Bizlerde bu geceye yakışır bir şekilde bir program hazırlamaya çalıştık. Eminim ki gecenin sonunda sizlerde bu geceden büyük haz alacaksınız, dua eder, dua bekleriz."

-"... milletimizin birliğine, dirliğine vesile olsun"

Gecede konuşan AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır'da, "Bu akşam Ekrem kardeşimin daveti üzerine buraya gelmeyi çok arzuladım. Bir süre geç kalmış olabilirim, bu konuda haklarınızı helal ediniz. Eminim benden önceki konuşmacılar güzel şeyler söylemişlerdir. Gecemiz mübarek olsun, hayırlara vesile olsun. Rabbim bu gecenin hürmetine ülkemizin, milletimizin birliğini, beraberliğini ve dirliğini daim kılsın" diye konuştu.

Gecenin anlam ve önemini belirtecek konuşmayı yapmak üzere Beykoz Müftüsü Ali Efe, kürsüye davet edildi.

-"Allah'ın emri olarak itaat etmek zorundayız"

TÜGVA Beykoz İlçe yöneticilerine organizasyondan dolayı teşekkür ederek başlayan Efe, "Peygamber Efendimizi canımızdan daha çok seveceğiz. Öyle olmazsa kamil iman sahibi olamayız. Sevgili Peygamberimizin hangi şartlarda dünyaya teşrifi, getirdiği yüce dinin insanlık için ne anlam ifade ettiğini görmek lazım. Akif Merhum'un ifadesiyle 14 asır önce yine böyle geceydi. Kumdan ayın 14'ü bir öksüz çıkıverdi. Sırtlanları geçmişti beşer, yırtıcılıkta. Aczin ki ezilmekti bütün hakkı, dirildi. Zulmün ki zeval aklına gelmezdi geberdi. Cahiliyeyi Akif böyle tarif ediyor. Günümüzde maalesef sünneti seniyyeye, hadis-i şeriflere insanların hele dini koruma perdesiyle uzattıkları dili görünce burada bir araya gelişimizin kıymetini daha iyi anlıyorum. Çünkü Peygamber Efendimize, Allah'ın emri olarak itaat etmek zorundayız."

-"... sizi neyden sakınmışsa uzak durunuz"

"Allah (c.c) alemlere rahmet olarak tarif ediyor sevgili Peygamberimizi, yani sadece insanlara değil, sadece Müslümanlara değil, 18 bin alem kastediliyor. Allah (c.c) Azhab Suresi'nde muhakkak Allah'ın rasulünde güzel örnekler vardır. Allah'ı ümit edip isteyenler için, Cenab-ı Hakk alemlere rahmet vesilesi olarak gönderdiği Peygamber Efendimizi en güzel örnek olarak huzurumuzda tutmaktadır. Sevgili Peygamberimiz, beni Rabbim terbiye etti ve ne güzel yaptı terbiyemi diyor. Kendi nefsiniz için istediğinizi kardeşiniz içinde istemedikçe kamil iman etmiş olmazsınız. Yine ayeti kerime, Rasül, size neyi getirmişse onu alınız, sizi neyden sakınmışsa uzak durunuz. Allah'ın emri budur!" dedi.

Müftü Efe'nin konuşmalarının ardından Türkiye Gençlik Vakfı'nın Çanakkale'de gerçekleştirdiği yaz kampından kısa bir film katılımcılara gösterildi.

Türkiye Gençlik Vakfı Beykoz İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen program, Muhammed Kaya'nın tasavvuf ve ilahi dinletisinin ardından sona erdi.

Çıkışta katılımcılara, TÜGVA Genel Merkezi tarafından basılan aylık bülten, lokum ve kandil simidi ikram edildi.

Haber Merkezi